Trestní stíhání Babiše i dalších lidí v případu zastavilo pražské městské státní zastupitelství (MSZ) v půlce září. Šéf MSZ Martin Erazím tehdy uvedl, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.
Babiš byl v říjnu 2017 kvůli postupu při financování Farmy Čapí hnízdo obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Letos v dubnu ho policisté navrhli obžalovat. Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů.
Premiér vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání kromě premiéra něj čelila i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. I v jejich případě bylo stíhání zastaveno. Zastavení se netýkalo premiérova syna Andreje Babiše mladšího, kterého policie vyšetřuje zvlášť. Podle serveru Seznam Zprávy policie na konci října navrhla stíhání premiérova syna zastavit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Půjdete do vlády, která nebudete chtít přijmout Euro?
V čem je pro nás obyčejné smrtelníky EURO ekonomicky výhodné? Je na tom třeba Slovensko, které ho má ekonomicky líp než bylo před jeho přijetím? Mě to teda nepřijde a nevím, co by mě jako pracujícímu člověku s podprůměrným platem, který má ale větší lidí v zemi, přineslo?
Další články z rubriky
19:46 Macinka píše do USA kvůli vraždě Kirka: Odkaz inspiroval celý svět
Světem otřásla vražda jedné z nejvýznamnějších osobností konzervativního pravicového hnutí v USA Cha…
- 16:56 Lidé v Olomouci nadšeně vítali Fialu. S Okamurou
- 15:01 Když se vzdáme benzínu, můžeme postavit nemocnice. Farského nápad je pro smích
- 17:37 Vadim Petrov: Fiala leží Čechům v žaludku víc než komunisté
- 13:00 Okamura s pilou. Jenže ono se toho na akci SPD semlelo víc
- 20:37 Feri neuspěl u Ústavního soudu: Stížnost zjevně neopodstatněná