Někdo v Česku napadne muslimy a oni to oplatí, bojí se šéf BIS Koudelka

21.05.2019 9:33

Pokusy rozbít NATO a pravicový extremismus. Dvě hrozby, na něž v rozhovoru pro MF Dnes upozorňuje šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

Někdo v Česku napadne muslimy a oni to oplatí, bojí se šéf BIS Koudelka
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby
reklama

„Je to začarovaný kruh, v podstatě, když si představíme, že dojde k nárůstu extremismu a ti extremisté začnou útočit na klidnou muslimskou komunitu. Začnou jim podpalovat mešity, začnou útočit různými způsoby. Tak co to vyvolá? To radikálnější jádro řekne, že je třeba nějak odpovědět a bránit se,“ zmínil Koudelka. 

Jeho slova se věnovala také Německu, kdy poukázal na pravicový extremismus. „Tam ta situace je daleko vážnější než u nás,“ podotkl Koudelka, že musíme být připraveni na rizika. „Problém je v riziku útoku nějakého osamělého vlka, který se rozhodne a k útoku přikročí. Tohle jsou spojené nádoby. Musíme se věnovat jednomu i druhému. Já si myslím, že do budoucna riziko extremismu, hlavně pravicového, bude růst,“ zmínil. 

Koudelka také hovořil o nutnosti změnit zákon o tajné službě. „Když se podíváte na zákon 153, tak ten popisuje činnost a zákonné možnosti zpravodajských služeb. Když ho srovnáte s dnešní dobou, tak ta rizika jsou už jiná. Třeba zrovna teď je jedna z dílčích novel zákona ve Sněmovně. Například prodlužuje lhůty pro použití zpravodajské techniky ze tří na čtyři měsíce. Obdobných novel přijde určitě víc,“ uzavřel Koudelka.  

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlad, složenky a strach. Vztek na Babiše poroste. A také násilí

15:37 Hlad, složenky a strach. Vztek na Babiše poroste. A také násilí

Že bude lockdown, předpovědělo už několik lidí. Mezi nimi i novinář Petr Nutil. A varuje, že nemusí …