Někteří chtějí ovládnout Hospodářskou komoru ČR, varoval předseda. Padlo i jméno exministra Dlouhého

8. 2. 2014 17:45

V pořadu Pressklub na rádiu Frekvence 1 se vyjadřoval prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel k nařčení z podvodu a falšování dokumentů kvůli evropským dotacím. Poukázal na snahu určité skupiny ovládnout komoru. Sám je pak připraven obhájit svůj post na blížícím se sněmu.

Někteří chtějí ovládnout Hospodářskou komoru ČR, varoval předseda. Padlo i jméno exministra Dlouhého
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky

Podle Kužela nyní všichni jenom spekulují. „Hospodářská komora důrazně odmítá, že by se dopustila falšování nebo že čerpala peníze z EU neprávem,“ prohlásil na Frekvenci 1.

Životopisy expertů jsme poskytli v dobré víře

Sporná zakázka probíhala od roku 2009. Jednalo se o projekt operačního programu Podnikání a inovace, který byl pod kontrolou Ministerstva průmyslu a obchodu. Kužel vysvětlil, že Hospodářská komora ČR měla dodat patnáct expertů, ale nakonec jich dodala 112. Z nich mělo být pět expertů údajně zfalšováno. Má to tvrdit Evropský úřad pro boj proti podvodům.

„My se domníváme, že ty, které jsme měli možnost prověřit, jsme prověřili. Hospodářská komora všechny životopisy těchto lidí poskytla v dobré víře a byli jsme přesvědčeni, že tito lidé jsou schopni pracovat jako experti v kontrolních skupinách,“ prohlásil Kužel na konci ledna v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Je poškozováno dobré jméno Hospodářské komory ČR

Kužel navíc tvrdí, že ministerstvo nakonec využilo zcela jiné lidi z vlastního portfolia. „Je potřeba to celé prošetřit a říct, jak se skutečnosti mají. Protože je poškozováno dobré jméno Hospodářské komory ČR i dobré jméno moje,“ tvrdí Kužel.

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz naznačil, že je zde snaha určité skupiny lidí převzít moc nad Hospodářskou komorou ČR. Stejnou věc tvrdil i nyní v pořadu Pressklub. Odmítl ale zveřejnit konkrétní jména. 

Někdy je třeba boj o vedení komory. Ale je nepatřičné, aby to byl boj diskreditační

„Je pravděpodobné, že nějaká skupina chce v posledním období ovládnout českou hospodářskou komoru. Jestli chcete jména, nebudu je uvádět. Mám problém ubránit Hospodářskou komoru ČR. Zveřejnění jmen by už komora nemusela unést,“ uvedl Kužel v Pressklubu.

„Blíží se sněm Hospodářské komory ČR. Někdy je potřeba bojovat o to, kdo bude komoru řídit. Ale je nepatřičné, aby někdo diskreditoval Hospodářskou komoru České republiky,“ míní Kužel, který je prý připraven obhájit svůj post prezidenta.

Je škoda, když se někdo uchází o post prezidenta HK ČR a zároveň chce komoru ničit

Moderátor Luboš Xaver Veselý naznačil, zda se komoru nesnaží ovládnout právě Vladimír Dlouhý, který hodlá kandidovat na prezidenta Hospodářské komory ČR. „Vítám každého, kdo bude chtít nabídnout práci ve prospěch podnikatelů České republiky. To je dobře a je dobře mít čas od času souboj, jakým způsobem kdo bude řídit hospodářskou komoru. Ale hlavně, jak bude podporovat české podnikání,“ upozornil Kužel.

K roli Dlouhého se nechtěl konkrétně vyjádřit. Přesto řekl: „Je škoda, že pokud někdo, kdokoliv, chce být prezidentem komory, tak proč tu komoru ničit?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

11:17 Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

Trestněprávní aspekty počínání redaktorského dua Sabina Slonková a Jiří Kubík byly doposud v českých…