Nelidské útoky! Pomůžeme Francii, zaznělo z Kremlu k teroru v Paříži

14.11.2015 6:16

Světoví státníci odsoudili páteční teroristické útoky v Paříži a vyjádřili solidaritu s francouzským lidem. Americký prezident Barack Obama útoky označil za ohavný pokus o terorizování civilistů a slíbil Francii pomoc při dopadení atentátníků a jejich postavení před soud. Zděšení vyjádřil i britský premiér David Cameron, německá kancléřka Angela Merkelová a generální tajemníci OSN a NATO. Soustrast pozůstalým vyjádřil také český premiér Bohuslav Sobotka.

Nelidské útoky! Pomůžeme Francii, zaznělo z Kremlu k teroru v Paříži
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soumrak, ilustrační foto
reklama

"Znovu jsme byli svědky ohavného pokusu o terorizování nevinných civilistů," uvedl Obama na tiskové konferenci v Bílém domě. Útoky podle něj byly namířeny proti celému lidstvu. Spojené státy budou stát po boku Francie v boji proti terorismu a extremismu, dodal americký prezident. Na dálku Obama Francii slíbil veškerou možnou pomoc. "Volnost, rovnost, bratrství," zakončil Obama svůj projev heslem Velké francouzské revoluce.

Cameron je v šoku, stejně jako Merkelová

Britský premiér Cameron uvedl, že je "v šoku". "Naše myšlenky a modlitby jsou s francouzským lidem. Uděláme cokoli, abychom pomohli," řekl Cameron.

"Hluboký šok" ze "zjevně teroristických" útoků vyjádřila také německá kancléřka Angela Merkelová. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který se s francouzským prezidentem Hollandem účastnil fotbalového zápasu na stadionu v Paříži, v jehož areálu došlo k výbuchům, slíbil Francii pomoc. Ministr vnitra Thomas de Maizière nabídl Paříži vyslání německých speciálních jednotek.

Kreml: Útoky jsou nelidské

Za "nelidské" označil útoky v Paříži také Kreml. Rusko je připraveno pomoci při vyšetřování teroristických činů, uvedl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Rusko sdílí bolest Francie, reagovala na útoky také mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

"Opovrženíhodné útoky" odsoudil také generální tajemní Organizace spojených národů Pan Ki-mun. V době, kdy teroristé ještě zadržovali desítky lidí v koncertní síni Bataclan, vyzval k jejich okamžitému propuštění. Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že NATO stojí po boku Francie. "Terorismus demokracii nikdy neporazí," uvedl. Útoky odsoudili také vrcholní představitelé Evropské unie: předseda Evropské rady Donald Tusk, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda europarlamentu Martin Schulz.

Sobotka vyjadřuje soustrast. Zaorálek je otřesen

"V této těžké chvíli vyjadřuji solidaritu francouzské vládě a hlubokou soustrast pozůstalým obětí," reagoval na zprávy o teroristických útocích český premiér Bohuslav Sobotka.

"Jsem do hloubky otřesen strašným masakrem v Paříži, ale vím, že stále musí platit, že každé podobné násilí musí být potrestáno, a my se nesmíme vzdát života a civilizace, kterou jsme vybudovali," komentoval pro ČTK prostřednictvím své mluvčí útoky ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Pomoc nabídli Francouzům i zástupci Itálie, Španělska, Izraele, Turecka, Kataru a mnoha dalších zemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…