Nemáme rádi Araby a Romy. Ukrajinci nám vadí víc než Rusové, promluvili Češi

9. 4. 2018 15:30

Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jenž hodnotil vztah Čechů k národnostním skupinám žijícím v České republice, vyplynulo, že nejméně sympatičtí jsou pro Čechy Arabové, Romové a Albánci. Naopak největší sympatie chovají k ostatním Čechům, Slovákům a Polákům.

Nemáme rádi Araby a Romy. Ukrajinci nám vadí víc než Rusové, promluvili Češi
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: CVVM
reklama

Češi vyplňovali hodnocení na způsob školní stupnice, tedy číslem 1 označovali velké sympatie a číslem 5 velké nesympatie. Celkový výsledek pak odhalil, že nejlépe lidé v Česku vnímali Čechy s průměrem 1,69, za nimi se pak umístili Slováci (1,85) a Poláci (2,52). Zato na zcela opačném konci žebříčku se umístili Albánci (3,68), Romové (4,07) a Arabové (4,09).

Server Novinky.cz informoval, že tento průzkum se pravidelně opakuje každým rokem, a podle časového srovnání se podle něj potvrdilo, že míra sympatií či antipatií k uvedeným národnostem je víceméně stabilní v celém sledovaném období. „Za povšimnutí jen stojí, že jediný významný nárůst antipatií k Arabům se aktuálně zastavil v minulém roce a že tehdy došlo, možná v souvislosti s antipatiemi k Arabům, k mírnému poklesu míry nesympatií u hodnocení vztahu k romskému etniku,“ říká průzkum, který také například ukázal, že v žebříčku oblíbenosti si u Čechů stále o něco lépe vedou Rusové (3,15) nad Číňany (3,15) a Ukrajinci (3,29), kteří jsou v jejich závěsu.

Původní zdroj ZDE.

Dlouhodobý nárůst sympatií lze podle průzkumu sledovat k Vietnamcům, aktuálně je průměr 2,85. A oproti loňskému roku v oblibě Čechů stoupli i Číňané, Srbové a Albánci. Průzkum také ukázal, že v žebříčku oblíbenosti u Čechů vedou více Rusové (3,15), v jejichž závěsu pak jsou Ukrajinci (3,29). Do průzkumu, který se uskutečnil od 3. do 15. března, se celkem zapojilo zhruba přes jeden tisíc respondentů.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle se chvilkařům líbit nebude. Šéf týdeníku je protáhl bahnem. Název nesedí, netransparentní úvazky...

17:38 Tohle se chvilkařům líbit nebude. Šéf týdeníku je protáhl bahnem. Název nesedí, netransparentní úvazky...

Dělá spolek Milion chvilek pro demokracii chybu, když vyráží do ulic kvůli Stanislavu Křečkovi? Publ…