Nemáme rádi Araby a Romy. Ukrajinci nám vadí víc než Rusové, promluvili Češi

09.04.2018 15:30

Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jenž hodnotil vztah Čechů k národnostním skupinám žijícím v České republice, vyplynulo, že nejméně sympatičtí jsou pro Čechy Arabové, Romové a Albánci. Naopak největší sympatie chovají k ostatním Čechům, Slovákům a Polákům.

Nemáme rádi Araby a Romy. Ukrajinci nám vadí víc než Rusové, promluvili Češi
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: CVVM

Češi vyplňovali hodnocení na způsob školní stupnice, tedy číslem 1 označovali velké sympatie a číslem 5 velké nesympatie. Celkový výsledek pak odhalil, že nejlépe lidé v Česku vnímali Čechy s průměrem 1,69, za nimi se pak umístili Slováci (1,85) a Poláci (2,52). Zato na zcela opačném konci žebříčku se umístili Albánci (3,68), Romové (4,07) a Arabové (4,09).

Server Novinky.cz informoval, že tento průzkum se pravidelně opakuje každým rokem, a podle časového srovnání se podle něj potvrdilo, že míra sympatií či antipatií k uvedeným národnostem je víceméně stabilní v celém sledovaném období. „Za povšimnutí jen stojí, že jediný významný nárůst antipatií k Arabům se aktuálně zastavil v minulém roce a že tehdy došlo, možná v souvislosti s antipatiemi k Arabům, k mírnému poklesu míry nesympatií u hodnocení vztahu k romskému etniku,“ říká průzkum, který také například ukázal, že v žebříčku oblíbenosti si u Čechů stále o něco lépe vedou Rusové (3,15) nad Číňany (3,15) a Ukrajinci (3,29), kteří jsou v jejich závěsu.

Původní zdroj ZDE.

Dlouhodobý nárůst sympatií lze podle průzkumu sledovat k Vietnamcům, aktuálně je průměr 2,85. A oproti loňskému roku v oblibě Čechů stoupli i Číňané, Srbové a Albánci. Průzkum také ukázal, že v žebříčku oblíbenosti u Čechů vedou více Rusové (3,15), v jejichž závěsu pak jsou Ukrajinci (3,29). Do průzkumu, který se uskutečnil od 3. do 15. března, se celkem zapojilo zhruba přes jeden tisíc respondentů.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koukej vracet! Mynář v problémech. Stát si na něj došlápl, nejde o malé peníze

15:12 Koukej vracet! Mynář v problémech. Stát si na něj došlápl, nejde o malé peníze

Server Aktuálně.cz přinesl informaci, že státu došla trpělivost s kancléřem Mynářem, resp. s firmou,…