Nemáš očkování? Budeš v seznamech. Izrael přitvrzuje. A nejen tím

16.02.2021 7:12

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přišel s návrhem, aby úřady dostaly jména všech lidí, kteří dosud neprošli očkováním proti nemoci covid-19. Návrh budí obavy z prolomení soukromí občanů. O záměru izraelského premiéra informoval server izraelského listu Haaretz.

Nemáš očkování? Budeš v seznamech. Izrael přitvrzuje. A nejen tím
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Netanjahu

Anketa

Kdo by byl lepší předseda ČSSD?

12%
66%
hlasovalo: 11362 lidí

Předseda vlády židovského státu Benjamin Netanjahu prosazuje legislativu, podle které by úřady měly dostat k dispozici jména všech lidí, kteří se nenechali očkovat proti nemoci covid-19. Legislativu mají společně připravit ministerstvo zdravotnictví a spravedlnosti. Členové vlády se shodli také na tom, že musí být v zákoně ošetřena i ochrana soukromí všech neočkovaných občanů Izraele.

Ministryně cestovního ruchu Orit Farkash-Hacohen prosazuje, aby se zákon vztahoval jen na občany starší padesáti let. „Musíme být opatrní, pokud jde o poškozování práva na soukromí u těch, kteří jsou mladší,“ apelovala podle deníku na své kolegy ve vládě.

Vedle toho chce také ministryně Orit Farkash-Hacohen očkovaným Izraelcům zakázat vycestovat na dovolenou do zahraničí, dokud nebudou otevřeny izraelské hotely. Pro provozovatele hotelů je to podle ní citlivý problém a těžko by chápali, že oni musí mít zavřené hotely, ale Izraelci si cestují do hotelů v zahraničí.

Ministerstvo zdravotnictví mezitím hledá cesty, jak opět zvýšit zájem o očkování. Jednou z možností je i nařídit očkování povinně tam, kde stoupá riziko nákazy, např. na školách. Pokud by se na exponovaných postech člověk nechtěl nechat očkovat, musel by v pravidelných intervalech předkládat test na koronavirus.

Vedle toho kabinet schválil také usnesení, podle kterého smí do země vstoupit až 2 tisíce lidí denně přes Mezinárodní letiště Ben Guriona. Jinak se pravidla tvrdého lockdownu zavedeného v Izraeli nemění. Další jednání budou pokračovat až v pondělí.

„Otevřeme ekonomiku ve dvou fázích: První etapa začne příští týden a během druhé etapy, přibližně dva týdny poté, umožníme očkovaným osobám výhody, jako je vstup do hotelů, muzeí, divadelních představení, do restaurací, do bazénů, do nákupních středisek, na fotbalová a basketbalová utkání, umožníme lety do zahraničí a další. Musíme se rychle dostat k pěti milionům očkovaných,“ popsal plány vlády Netanjahu.

Na občany apeloval, aby se nechali očkovat ve chvíli, kdy zájem o očkování poněkud opadá.

Data z Izraele přitom ukazují, že dvě dávky vakcíny Pfizer poskytují naočkovanému člověku ochranu před nemocí covid-19 takřka stoprocentní, přesněji řečeno 94 procent. Podle serveru britského listu The Guardian to ukázala studie provedená na 1,2 milionu lidech, přičemž 600 tisíc z nich již bylo očkováno a druhá polovina nikoliv.

Během ledna bylo v Izraeli očkováno až 150 tisíc lidí denně. Od února jsou očkováni už i mladiství starší šestnácti let. Očkováno je však už jen 60 tisíc lidí denn,ě a to ne kvůli nedostatku vakcín, těch má Izrael dostatek, ale kvůli zmíněnému poklesu zájmu o očkování.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví se soustavně snaží vyvracet dezinformace o očkování. Po internetu se např. šíří zprávy o tom, že očkování může způsobit neplodnost či smrt.

Izrael také musí řešit otázku, jak k očkování přesvědčit arabskou menšinu, která vládě v Tel Avivu dlouhodobě nedůvěřuje, takže odmítá i očkování organizované vládou.

Lidé, kteří očkování odmítají, by se podle představ vlády měli nechat otestovat na nemoc covid-19 každé dva dny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…