Němci nám vypnou ruský plyn. Drahá elektřina: Vše leze ven. Natvrdo

06.06.2022 8:05 | Analýza

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) v současnosti čelí tlaku části opozice, aby řešil růst cen energií prostřednictvím odstoupení z unijní burzy elektřiny v Lipsku, což u politiků vládních stran naráží na obavy z reakce Německa, odkud k nám proudí plyn. Že je kompletní odstoupení z lipské burzy, jako to navrhuje například SPD, mimo realitu, souhlasí i experti, ukazují však zároveň, že existuje řešení, jak předejít hněvu Berlína a najít společnou cestu. Někdejší ředitel komunikace Ministerstva průmyslu a obchodu Milan Smutný naznačil, že by se měl ministr Síkela vypravit do Berlína.

Němci nám vypnou ruský plyn. Drahá elektřina: Vše leze ven. Natvrdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Se zdražováním energií chce vláda bojovat pomocí plošné podpory pro firmy i domácnosti, jež bude limitovaná na určité odebírané množství. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) oznámil, že by se tak mělo dít pomocí „úsporného tarifu“, který pokryje 15 až 20 % cen energií.

Opatření navrhované na letošní topnou sezónu má limitací odběru podporované energie motivovat občany k úsporám v rámci snižování závislosti na Rusku a zároveň podle ministra v ideálním případě pokryje celou inflaci.

Že by na stole mohla být varianta zahrnující řešení růstu cen energií v podobě odprodeje pouze přebytků české elektřiny na energetické burze v Lipsku, od níž se odvíjí ceny elektřiny, či by bylo dokonce ve hře vystoupení z této burzy, po čemž volá část opozice, kabinet nikterak nepodpořil.

Zaznívají totiž hlasy, že takový krok není možný, jelikož by vystoupení z evropského trhu s elektřinou mohlo udržovat vyšší ceny u nás i v případě, že již bude její cena ve zbytku Evropy klesat či se objevuje varování, že pro Česko při odstoupení z lipské burzy hrozí hněv Německa, z něhož k nám proudí plyn.

Část expertů se ale shoduje, že by k černému scénáři v případě nepřeprodávání veškeré vyrobené elektřiny na lipské burze, kde spolu obchodují evropské země, nemuselo dojít – stačilo by, kdyby vláda jednala v Berlíně a dohodla se s ním na oboustranně výhodném řešení.

Bývalý mluvčí Škody Mladá Boleslav Milan Smutný v rozhovoru pro Echo24 naznačil, že by se ministr Síkela měl posadit na vlak do německé metropole a Německu navrhnout, aby nám dalo levnější plyn výměnou za naši elektřinu, které máme přebytky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …