Němci nám vypnou ruský plyn. Drahá elektřina: Vše leze ven. Natvrdo

06.06.2022 8:05 | Analýza

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) v současnosti čelí tlaku části opozice, aby řešil růst cen energií prostřednictvím odstoupení z unijní burzy elektřiny v Lipsku, což u politiků vládních stran naráží na obavy z reakce Německa, odkud k nám proudí plyn. Že je kompletní odstoupení z lipské burzy, jako to navrhuje například SPD, mimo realitu, souhlasí i experti, ukazují však zároveň, že existuje řešení, jak předejít hněvu Berlína a najít společnou cestu. Někdejší ředitel komunikace Ministerstva průmyslu a obchodu Milan Smutný naznačil, že by se měl ministr Síkela vypravit do Berlína.

Němci nám vypnou ruský plyn. Drahá elektřina: Vše leze ven. Natvrdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Se zdražováním energií chce vláda bojovat pomocí plošné podpory pro firmy i domácnosti, jež bude limitovaná na určité odebírané množství. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) oznámil, že by se tak mělo dít pomocí „úsporného tarifu“, který pokryje 15 až 20 % cen energií.

Opatření navrhované na letošní topnou sezónu má limitací odběru podporované energie motivovat občany k úsporám v rámci snižování závislosti na Rusku a zároveň podle ministra v ideálním případě pokryje celou inflaci.

Že by na stole mohla být varianta zahrnující řešení růstu cen energií v podobě odprodeje pouze přebytků české elektřiny na energetické burze v Lipsku, od níž se odvíjí ceny elektřiny, či by bylo dokonce ve hře vystoupení z této burzy, po čemž volá část opozice, kabinet nikterak nepodpořil.

Zaznívají totiž hlasy, že takový krok není možný, jelikož by vystoupení z evropského trhu s elektřinou mohlo udržovat vyšší ceny u nás i v případě, že již bude její cena ve zbytku Evropy klesat či se objevuje varování, že pro Česko při odstoupení z lipské burzy hrozí hněv Německa, z něhož k nám proudí plyn.

Část expertů se ale shoduje, že by k černému scénáři v případě nepřeprodávání veškeré vyrobené elektřiny na lipské burze, kde spolu obchodují evropské země, nemuselo dojít – stačilo by, kdyby vláda jednala v Berlíně a dohodla se s ním na oboustranně výhodném řešení.

Bývalý mluvčí Škody Mladá Boleslav Milan Smutný v rozhovoru pro Echo24 naznačil, že by se ministr Síkela měl posadit na vlak do německé metropole a Německu navrhnout, aby nám dalo levnější plyn výměnou za naši elektřinu, které máme přebytky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …