V posledních 70 letech mělo s Hitlerovým duševním vlastnictvím právo nakládat pouze ministerstvo financí v německém státě Bavorsko. Jedině tak mohlo být zajištěno, že nedojde k republikaci Hitlerova nechvalně proslulého politického, antisemitského traktátu – Mein Kampft (Můj boj).
Po vypršení zákonné lhůty, v rámci které mělo bavorské ministerstvo s Hitlerovým dílem právo nakládat, se Německo ocitlo před klíčovým rozhodnutím: mělo by následovat liberální přístup podobný tomu, jaký praktikují ve Velké Británii, Spojených státech, Kanadě nebo Izraeli? To by znamenalo nechat vše na občanské společnosti, která by si už sama zvolila, jak se zmíněným dílem nakládat.
Druhou variantou byla cesta, kterou se vydalo Rakousko a další státy, tedy naprostý zákaz publikace Hitlerova díla.
Německo se nakonec rozhodlo pro třetí, „vysoce paternalistický“ přístup, míní německý profesor historie z univerzity ve skotském Aberdeenu Thomas Weber.
Bavorský stát věnoval půl milionu eur mnichovskému Institutu pro soudobou historii (IfZ), který měl za úkol vyprodukovat nové, kritické vydání Hitlerovy knihy, navíc s mnoha komentáři.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib