Němcová se rozpomněla na zážitek u klenotů: Zeman byl opilý. Chtělo se mi sebrat se a odejít

07.11.2014 9:56

Prezident Miloš Zeman byl při odemykání korunovačních klenotů opilý. Ve vysílání internetové televize DVtv to naznačila účastnice ceremoniálu, poslankyně ODS Miroslava Němcová, jež se akce účastnila z titulu předsedkyně Poslanecké sněmovny, kterou tehdy zastávala. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Němcová se rozpomněla na zážitek u klenotů: Zeman byl opilý. Chtělo se mi sebrat se a odejít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně za ODS Miroslava Němcová
reklama

„Bylo to při výstavě odhalení korunovačních klenotů, což byl duben nebo květen roku 2013. Poznala jsem to proto, že jsem byla těsně vedle něj a z toho dechu cítíte, jestli má virózu, nebo je tam jiný důvod,” uvedla Němcová v DVtv.

Němcová chtěla ceremoniál předčasně opustit

Němcová k tomu dodala, že vzhledem k prezidentovu stavu zvažovala, že ceremonii opustí. Nakonec se ale rozhodla zůstat. „Pak mi došlo, že bych na sebe zpětně strhla vlnu kritiky, protože kdyby vznikl prostor pro to, mě obvinit, že jsem si něco vymyslela, bez důkazu, že by to ti soudní lidé viděli na vlastní oči, zůstal by na mně jakýsi cejch, že jsem tam hrála jakousi politickou a divnou hru,” vysvětlila, proč nakonec zůstala do konce ceremonie.

Orosené čelo v chladné místnosti, vrávorání, špatné dýchání...

Podezření, že prezident byl na ceremoniálu pod vlivem alkoholu, vyvolalo několik okolností. Například to, že přestože teplota v katedrále byla velmi nízká, prezident měl orosené čelo. Vypadal, že se mu ne zcela dobře dýchá, byl zesláblý a místy vrávoral. K podezření na vliv alkoholu přivádělo novináře i veřejnost to, že Zeman se před večerním odemčením pokladnice se vzácnými insigniemi účastnil oslav 9. května na ruské ambasádě.

Jenže nikdo z přímých účastníků tehdy to, že by byl prezident pod vlivem alkoholu, nepotvrdil. Ani sama Němcová: „Viděla jsem to, co vy. Závěry si udělá každý sám," řekla tenkrát Němcová serveru Lidovky.cz.

Hrad situaci vysvětloval virózou

Pražský hrad prostřednictvím své tehdejší mluvčí Hany Burianové Zemanovo vrávorání a další jeho projevy, které spekulace o jeho alkoholovém opojení vyvolávaly, vysvětil virózou. „Bohužel to došlo do takové fáze, že večer na těch klenotech se mu při výstupu z komnaty zamotala hlava, což bylo způsobené právě horečkou a nachlazením," předestřela veřejnosti hradní verzi celé události Burianová.

Sám Zeman pak ve vysílání České televize v pořadu Hyde park 11. června 2013 jako důvod uvedl chřipku, únavu, „devadesát točitých schodů" do komory s korunovačními klenoty a to, že už čtyři roky špatně chodí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

4:36 Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

ROZHOVOR Je na místě motivovat lidi přes strach? „Úplné uklidnění bych vlastně nedoporučovala,“ říká…