Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

15. 4. 2021 16:41

Ruská vakcína Sputnik V je podle informací některých českých médií v České republice, kam se dostala pomocí diplomatické pošty. Vakcíny by měly být na ruské ambasádě, která se ale k věci nevyjadřuje. Situace nadzvedla ze židle senátorku Miroslavu Němcovou (ODS), která žádá okamžité vyšetření.

Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...
Foto: Repro ČT
Popisek: Miroslava Němcová v Událostech, komentářích
reklama

Anketa

Je vám líto, že Tomáš Petříček končí na ministerstvu zahraničí?

hlasovalo: 13076 lidí

Němcová na svém facebooku reaguje na informace některých českých médií, podle nichž je již na území České republiky shromážděna vakcína Sputnik V. Měla by být na ruské ambasádě, ale o možném počtu vakcín žádné informace nejsou.

Seznam Zprávy psaly, že vakcína měla být doručena na ambasádu diplomatickou poštou za účelem očkování diplomatů a jejich rodinných příslušníků. Dokonce našly dokument, kterým o tom ambasáda informuje ministerstvo zahraničních věcí a žádá o případnou součinnost při převozu z letiště na velvyslanectví.

„Vakcína bude dovezena do České republiky v omezeném počtu a bude použita k očkování výhradně zaměstnanců ruských zastupitelských úřadů v ČR a členů jejich rodin,“ píše se doslova v dopise. 

Seznam Zprávy ale také přišly s tím, že se podle jejich zdrojů může jednat o trik, jak neschválenou vakcínu dostat do ČR. Když kvůli tomu redaktorka grilovala bývalého ministra Tomáše Petříčka, otevřeně jí řekl, že počet ampulek v jedné zásilce diplomatické pošty z Ruska je pod rozlišovací schopnost ministra a odkázal na úředníky, kteří s velvyslanectvím věc řešili. 

PODROBNOSTI ZDE

Teorie o podloudném pašování ruských vakcín do Česka pod zástěrkou diplomatické pošty ovšem vyděsila senátorku ODS Miroslavu Němcovou.

„Vakcína Sputnik je prý už v České republice! Kriticky vážná situace!“ bije na poplach Němcová a požaduje vysvětlení.

„Pokud je to pravda, kdo ji objednal? Kdy byla vakcína dopravena a kde se nachází?“ táže se Němcová. Podle ní je ohrožena bezpečnost českých občanů, jestli k nám může kdokoliv cokoliv bez kontroly přivézt. „Známe obsah ampulek? Kdo o tom ví z vlády, z Hradu?“ pokračuje senátorka a požaduje svolání zasedání Bezpečnostní rady státu.

Němcová řeší také plánovanou cestu Jana Hamáčka do Moskvy, který by tam měl vyjednávat právě možnou dodávku vakcíny Sputnik. „Pokud už je Sputnik na území ČR, ministr vnitra o tom nemá informace?“ nechápe Němcová, jaký je v tom případě cíl Hamáčkovy cesty. Není podle ní ani jasné, zda jede Hamáček do Moskvy jako ministr vnitra nebo zahraničí.

„A proč tam letí s prokremelským předsedou Slovenské národní strany Andrejem Dankem? Kdo je dalším členem delegace? Bude na jednáních přítomen český velvyslanec v Rusku?“ ptá se dále Němcová a připomíná, že v případě minulé návštěvy prezidenta Zemana v Rusku se český velvyslanec jednání neúčastnil, zato Zemanův poradce Martin Nejedlý ano.

Němcovou straší také údajné Hamáčkovo jednání s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. „Je o tomto jednání informován český ministr průmyslu a obchodu?“ ptá se Němcová a naráží na fakt, že Hamáček by s Manturovem nejspíše řešil tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. V této otázce byl Hamáčkův předchůdce Miroslav Petříček proti zapojení ruských firem.

Němcová požaduje odpovědi na všechny své otázky. „Premiér musí cíl Hamáčkovy cesty buď velmi zevrubně vysvětlit a obhájit její přínos pro Českou republiku, nebo ji okamžitě zrušit. Hraje se vysoká hra s obrovským nebezpečím pro bezpečnost a suverenitu České republiky,“ obává se Němcová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský program: Víc migrantů, pozor. Harry Potter. Korespondenční hlasy

11:17 Pirátský program: Víc migrantů, pozor. Harry Potter. Korespondenční hlasy

Piráti a Starostové zahájili volební kampaň. Slibují zdanit konopí, zefektivnit státní správu a zato…