Němcům se švejkování líbí. „Karel to vzal a opravil. Němec by stál...“ Novinář popsal úsměvné rozdíly

13.11.2021 22:22 | Zprávy

Mají nás Němci rádi? Co si o nás myslí i ve srovnání s Polskem a s Maďarskem? „Česká republika je malá země. A co je malé, to je pěkné,“ řekl rozverně novinář, který jako svůj první domov označil Německo, pak až Českou republiku. „Z německého pohledu jsou potížisté Maďaři a Poláci, my jsme tak trochu ve stínu, česká politika je pragmatická, ta se s Německem do rozepře neodhodlá,“ řekl.

Němcům se švejkování líbí. „Karel to vzal a opravil. Němec by stál...“ Novinář popsal úsměvné rozdíly
Foto: Redakce
Popisek: Pivo

Do streamovacího kanálu StandaShow přišel mluvit o vztazích Čechů a Němců Pavel Polák, redaktor Deníku N a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu, který dlouhodobě žije v Berlíně. Češi podle Poláka vědí, že jsou na Německu ekonomicky závislí a že rozepře by měly své důsledky. A to ne ve formě šarvátek na hranicích, ale právě v ekonomické otázce. „Ekonomická provázanost je velká a je dobré mít s Německem dobré vztahy,“ poukázal na praktickou část našich sousedských vztahů Pavel Polák. Na Německo podle něj můžeme poštěkávat, ale rozlít si to s nimi nechceme.

Polák poukázal i na zajímavý fenomén takzvaných sudetských Němců. Ti nostalgicky vzpomínají na krajinu, kde prožil jejich dědeček své dětství a projevují tak zájem o své rodinné kořeny. „Když se bavíte s Němci, kteří vyrostli v západním Německu a kteří nemají přes své rodiny vazby k České republice, tak oni o východní Evropu – a pro ně je to východní Evropa, žádná střední Evropa – tak pro ně je zájem o tu východní Evropu mizivý.“

A tak v Německu je podle Poláka početná skupina lidí, kteří se o Českou republiku zajímají. Ale ne v tom ohledu, že by u nás chtěli uplatňovat majetkové nároky. „To je zájem jiného charakteru, spíš je to země, kde má moje rodina kořeny a já bych se o tom chtěl něco dozvědět,“ popsal Polák vztah potomků příhraničních Němců k naší domovině. Pro ty, kteří období odsunu z území tehdejšího Československa zažili, je to hořká zkušenost i vzpomínka, míní Polák, ale pro další generace už to má jiný význam. Podle Poláka nás taková zkušenost paradoxně spojuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: šch

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…