Německá ministryně obrany rozhněvaně zaútočila na Rusko: Demonstrujete sílu. Určitě na tom cvičení nebudete mít třináct tisíc vojáků, ale tak sto tisíc

10.09.2017 7:36

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová obvinila Rusko, že vojenské cvičení Západ 2017 je demonstrací síly, protože se ho neúčastní deklarovaných 13 tisíc vojáků, ale hned 100 tisíc mužů. Moskva se proti tvrzení německé ministryně obrany okamžitě ohradila. Informuje o tom agentura Reuters.

Německá ministryně obrany rozhněvaně zaútočila na Rusko: Demonstrujete sílu. Určitě na tom cvičení nebudete mít třináct tisíc vojáků, ale tak sto tisíc
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko
reklama

Ursula von der Leyenová, ministryně obrany Spolkové republiky Německo obvinila Rusko, že se snaží před Evropou demonstrovat svou sílu. Narážela na společné rusko-běloruské cvičení Západ 2017, které by mělo začít 14. září. Podle Kremlu se manévrů účastní asi 12 700 vojáků. Kdyby jich bylo přes 13 tisíc, ke cvičení by museli být přizváni i mezinárodní pozorovatelé.

Německá ministraně obrany ale tvrdí, že skutečný počet vojáků zapojených do cvičení bude mnohem vyšší a bude se pohybovat kolem 100 tisíc mužů. Leyenová pronesla tato slova na setkání ministrů obrany EU v estonském hlavním městě Tallinnu. Pobaltské státy se netají svými obavami z rusko-běloruského cvičení.

Celou zprávu v angličtině naleznete zde.

Ruská strana se proti nařčení německé ministryně obrany ohradila a označila slova Leyenové za falešné obvinění. Moskva zdůraznila, že plánované cvičení je ryze  obranné povahy a v žádném případě není přípravou na útok na Polsko či Pobaltí.

Náčelník generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace a první náměstek ruského ministra obrany Valerij Gerasimov prohlásil, že o cvičení Západ 2017 hovořil s předsedou vojenského výboru NATO generálem Petrem Pavlem.

„Je těžké si představit, že kolegové Ursuly von der Leyenové v NATO, další německá ministerstva, nebo snad dokonce její vlastní podřízení Leyenovou úmyslně oklamali. Je mnohem jednodušší předpokládat opak,“ zaznělo v reakci z ruského ministerstva obrany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé si mě berou stranou, aby mi to řekli... Covid pasy i do restaurace? Šéfkuchař Pohlreich je pro. Zato hospodský rebel vyletěl

6:15 Lidé si mě berou stranou, aby mi to řekli... Covid pasy i do restaurace? Šéfkuchař Pohlreich je pro. Zato hospodský rebel vyletěl

Je libo do restaurace nebo ke kadeřníkovi? Jen s negativním testem nebo po očkování. Takové úvahy za…