Německo: Ceny jídla rostou. Vyrábět víc? Ne. Kvůli ekologii

07.04.2022 12:29

Německá vláda a jednotlivé regionální vlády se nemohou shodnout na tom, zda by kvůli nedostatku potravin v důsledku války na Ukrajině měla být v tzv. ekologicky ohrožených oblastech dočasně povolena výroba krmiv nebo potravin, jak doporučuje Evropská komise. Proti se staví zejména ministr zemědělství Cem Özdemir, který je předsedou německých Zelených.

Německo: Ceny jídla rostou. Vyrábět víc? Ne. Kvůli ekologii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sklizené pole, ilustrační foto

Debata o zrušení ekologických opatření, která by umožnila zvýšit produkci potravin a zmírnit problémy způsobené válkou na Ukrajině, rozdělila německé politiky a spolková vláda zatím nedokázala najít shodu s regionálními vládami. V německém federálním systému by se na zmírnění omezení musela shodnout jak spolková, tak zemská vláda.

Zemědělci v Německu nemohou obhospodařovat tzv. ekologicky ohrožené oblasti ve snaze podpořit biologickou rozmanitost a ochranu klimatu. V reakci na válku na Ukrajině, která je významným vývozcem klíčových potravin, jako je pšenice nebo olejniny, navrhla Evropská komise ve svém nedávném sdělení o potravinové bezpečnosti, aby členské státy povolily produkci krmiv a používání pesticidů na úhorech, a zajistily tak dostatečnou domácí produkci potravin.

Proti se v Německu podle informací serveru Euractiv.com staví zejména ministerstvo zemědělství vedené předsedou Zelených Cemem Özdemirem, podle nějž zachází návrhy Evropské komise příliš daleko. Özdemir uvedl, že povolení používání pesticidů v chráněných oblastech by bylo kontraproduktivní pro dosažení zelených cílů stanovených v potravinové politice EU.

Özdemir navrhuje povolit dočasné využití úhoru pro krmení, ale zároveň nadále zakázat používání pesticidů a pěstování potravinářských plodin. To by podle něj pomohlo zvýšit autonomii Německa, pokud jde o dodávky krmiv, a zároveň by se zabránilo rozorávání chráněných oblastí. „Zorání by zničilo velkou část pokroku dosaženého v oblasti biologické rozmanitosti a uvolnilo by CO2 uložený v půdě, zatímco zisk z hlediska produkce potravin by byl minimální,“ dodal Özdemir.

Mnohé regionální vlády s tím ale nesouhlasí a vyzývají spolkovou vládu, aby plně realizovala návrh Evropské komise nebo dokonce šla ještě dál a umožnila veškerou zemědělskou produkci na úhorech. Například podle Petera Haucka, konzervativního ministra jihozápadního regionu Bádensko-Württembersko, úhor nepřispívá zásadním způsobem k zastavení klimatické krize. „Mohly by však být využity k produkci potravin pro 10 milionů lidí“, řekl Hauck po zasedání, které nepřineslo kýženou shodu.

Regionální ministři zemědělství mají podle Tilla Backhause z Meklenburska-Předního Pomořanska většinu a požadují po spolkové vládě, aby ustoupila a usnesení přijala. Přes spor ohledně používání úhorů prý ale mezi spolkovým a regionálními ministry stále existuje základní shoda na zelených cílech EU. „Absolutně nikdo z nás nezpochybňuje společnou zemědělskou politiku a Zelenou dohodu,“ dodal Hauck.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozpočet schválen. Ale Babiš koalici vypekl

18:30 Rozpočet schválen. Ale Babiš koalici vypekl

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Sociální sítě jsou ale asi více plné in…