Německo: Konkrétní informace o silvestrovské noci. „Děsivý silvestr“, uvádí policie

02.01.2018 11:00

Server německého časopisu Stern shrnul silvestrovskou noc ve Spolkové republice Německo. Převážně byl klid. Přesto však došlo k několika úmrtím. S odvoláním na další německé zdroje server časopisu informuje o tom, že v noci z 31. prosince na 1. ledna zemřeli dva muži po výbuchu po domácku vyrobených dělobuchů. Došlo také k sexuálním útokům na ženy. V Brémách byla jedna žena zavražděna.

Německo: Konkrétní informace o silvestrovské noci. „Děsivý silvestr“, uvádí policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

Deník Märkische Allgemeine, který přináší zprávy z Braniborska, informoval o tom, že v této spolkové zemi o silvestrovské noci zemřeli dva muži ve věku 19 a 35 let. Podle policie neodborně manipulovali s podomácku vyrobenými dělobuchy, které byly podstatně silnější než dělobuchy, které lze zakoupit v obchodech. Dvě lidské tragédie se odehrály nezávisle na sobě na různých místech Braniborska. Podle policie šlo o nehody.

Anketa

Kolik procent šance má Miloš Zeman, že bude podruhé zvolen prezidentem?

4%
2%
4%
hlasovalo: 13918 lidí

Celou zprávu v němčině naleznete zde.

Jednalo se sice o nehody, ale strážci zákona i tak mluví o „děsivém silvestru“. V posledních letech se totiž nestalo, aby v důsledku neodborné manipulace s podomácku vyrobenou pyrotechnikou někdo zemřel. Předseda zemské vlády Dietmar Woidke a ministr vnitra Karl-Heinz Schröter (oba sociální demokraté) vyjádřili nad touto situací znepokojení.

Devatenáctiletý muž zemřel 1. ledna přibližně ve 4:40 ráno poté, co na ulici odpálil po domácku vyrobenou petardu. Chtěl pobavit přátele na silvestrovské oslavě, ale jeho pokus skončil tragicky. Pětatřicetiletý muž zemřel ještě 31. prosince po desáté hodině večer ze stejných příčin. V obou případech policie prověřuje přesný původ dělobuchů.

Další pyrotechnika těžce zranila v obličeji teprve jedenáctiletého chlapce. Je v péči lékařů. Chlapec stál s rodiči a dalšími lidmi na ulici a sledoval ohňostroj, když tu najednou skupina výrostků vhodila mezi lidi dělobuch. Explodoval přímo před chlapcem. Policie v souvislosti s tímto činem pátrá po celkem osmi osobách. Zbytky dělobuchu už zajistila.

K podobnému případu došlo ve městě Triptis ve spolkové zemi Durynsko. Kdosi tu vhodil petardu do davu, ta vybuchla a zranila čtrnáctiletou dívku. Síla výbuchu byla tak velká, že smetla dívce brýle z obličeje. Školačka utrpěla poranění očí. Zranění způsobila petarda, jejíž prodej v Německu není povolen.

Německá média opakovaně upozorňují na nebezpečí spojené se silvestrovskou pyrotechnikou, ale k podobným tragickým událostem, při nichž jsou lidé zraněni, dochází každý rok. Jen mezi půlnocí a šestou hodinou ranní měla braniborská policie na čtyři stovky výjezdů.

Ve městě Salzgitter v Dolním Sasku byla o silvestrovské noci postřelena dvanáctiletá dívka. Podle policie byla zasažena projektilem v horní polovině těla a okamžitě byl předána do péče lékařů. V tuto chvíli je mimo ohrožení života. Podle svědků strážci zákona již zadrželi tři podezřelé osoby a případ řeší jako pokus o vraždu. Vyšetřování však stále pokračuje a údajně nelze vyloučit, že budou zadrženi další lidé.

Celou zprávu serveru Stern naleznete zde.

V Gelsenkirchenu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko došlo k jiné tragické události. Muž s dítětem na ruce stál na kraji silnice a společně pozorovali ohňostroj, když se náhle přiřítil vůz a dvaačtyřicetiletého muže i s tříletým dítětem srazil. Oba jsou vážně zranění. Policie osmadvacetiletého řidiče zadržela. Údajně jel po komunikaci mnohem rychleji, než měl.

A to nebyl zdaleka jediný tragický případ ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Hrůznou noc prožila čtyřčlenná rodina ve městě Selm. Kdosi vhodil do ložnice rodinného domu petardu. V domě bleskurychle vypukl požár. Matka se dvěma děti vyběhla z domu, zatímco se otec marně snažil požár uhasit. Všichni členové rodiny utrpěli zranění, ale žijí. Jejich dům je však zcela neobyvatelný.

Německé úřady se dále obávaly, že především ve větších městech může dojít k sexuálním útokům na ženy. Ačkoli situace nebyla tak zlá jako v předchozích letech a policie si většinou dokázala vynutit klid a pořádek, k několika sexuálním útokům přece jen došlo. V Kolíně nad Rýnem nahlásilo nevhodné sexuální obtěžování devět žen. Policie zadržela tři podezřelé. V žádném případě se však neopakovaly scény ze silvestra 2015, kdy sexuální obtěžování nahlásilo veliké množství žen.

Nicméně obavy německé společnosti vyjádřil nejen Stern, ale i Die Welt, který ovšem potvrdil, že situace z roku 2015 se neopakovala. Jak uvádí německý deník Die Welt, letos se sice události z Kolína nad Rýnem v takové míře neopakovaly, ale přesto s migranty udělala „špatnou zkušenost“ celá řada německých žen. V samotném Berlíně došlo ke třinácti hlášením o obtěžování či pokusu o znásilnění a zatčeno bylo sedm podezřelých. V mnoha německých městech byly napadeny policejní hlídky kamením či petardami, které házeli rozvášnění přistěhovalci.

Bouřlivý vývoj, který nabírá směr, jaký již známe z Francie, popisuje deník Die Welt také v dalším textu. Německá média v prvních hodinách nového roku sice nekonkretizovala, kdo přesně po policistech házel kameny a v jednom případě dokonce střílel, ale ve svém dalším textu Die Welt mnohé naznačuje. „Ještě na tom nejsme jako Francie či Švédsko, kde existuje asi 50 no-go zón, kam se odváží policisté jen ve větším počtu. Nicméně míříme stejným směrem,“ přiznává deník v souvislosti  s násilím páchaném vůči policii.

U Braniborské brány v Berlíně, kde příchod roku 2018 slavilo několik set tisíc lidí, musela policie řešit deset případů sexuálního obtěžování. Sedm osob skončilo ve vazbě. Úřady však předpokládají, že počet případů sexuálního obtěžování ze silvestrovské noci může ještě narůst. Některé ženy totiž nahlašují případy až po několika dnech, až k tomu seberou odvahu.

Vedení berlínské policie vydalo tiskovou zprávu, ve které oznámilo, že během silvestrovské noci museli strážci zákona reagovat na celkem 3 084 tísňových volání. V předchozím roce reagovala na 3 123 tísňových volání. Policisté vyjeli k celkem 1 732 případům. V předchozím roce se jednalo o 1 669 případů. Nejčastěji šlo o případy nějak spojené se silvestrovskou pyrotechnikou. Policie zasahovala u zranění či u škod na majetku způsobených petardami a dělobuchy. Policie zabavila celkem 44 nelegálních dělobuchů. Vedle toho řešila také kapesní krádeže a případy sexuálního obtěžování. Server časopisu Stern mluví o zhruba deseti případech, ale policie hlásí, že jich zatím bylo nahlášeno třináct.

Celou policejní zprávu v němčině naleznete zde.

Dvaadvacetiletý muž hodil na jedno z vozidel policie dělobuch. Mladý muž byl zatčen, ale během zatýkání došlo k dalšímu výbuchu dělobuchu a šest policistů bylo zraněno. V důsledku ohlušující rány je postihla dočasná ztráta sluchu. Zadržený muž měl u sebe mimo pyrotechniky také marihuanu, kokain a nůž.  

Policie v Lipsku musela o silvestrovské noci zasahovat proti demonstrantům. Strážci zákona čelili davu asi tisícovky lidí, kteří zapalovali koše, házeli po policistech dlažební kostky a lahve. Policie dav zpacifikovala za použití vodních děl.

V Brémách došlo o silvestrovské noci dokonce k vraždě. V jedné z ulic města sousedé zaslechli zoufalé prosby o pomoc. Hlas patřil ženě. Sousedé zavolali policii a strážci zákona v ulici našli pobodanou sedmadvacetiletou ženu. Svým zraněním bohužel podlehla ještě před příjezdem záchranné služby. Policie kousek od místa činu zadržela manžela pobodané ženy. Právě on ji zřejmě ubodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…