Německo a Francie, vláda EU. Nejtvrdší zpráva o jednání v Bruselu

22.07.2020 10:08

Ačkoliv se všichni účastníci čtyřdenního summitu EU snažili předstírat, že šlo hlavně o peníze a jejich přerozdělení, podle bývalého českého europoslance Ivo Strejčka bude mít toto sezení především fatální důsledky politické. EU pod hesly záchrany Evropy po pandemii opět výrazně posílila svou moc.

Německo a Francie, vláda EU. Nejtvrdší zpráva o jednání v Bruselu
Foto: Repro Twitter
Popisek: Andrej Babiš odpočívá po sumitu EU
reklama

Účastníci jednání se nejvíce chlubili, kolik se jim podařilo „utrhnout“ z rozpočtu na další období. Zejména český premiér Babiš v tom podle Strejčka, poradce exprezidenta Václava Klause, mimořádně vynikal. Tímto vychloubáním bylo podle komentáře bývalého europoslance pro MF DNES dokonale zamaskováno, že ve skutečnosti došlo k dalšímu předělu v dějinách evropské integrace, nejdůležitějšímu od přijetí Lisabonské smlouvy.

Anketa

Líbí se vám finální podoba ,,záchranného plánu" EU za 750 miliard euro?

4%
96%
hlasovalo: 8482 lidí

Až doposud nebylo možné, a bylo to i v evropských smlouvách, aby Evropská unie sekala své vlastní dluhy a dokonce nutila členské země, aby za ní ručily. To už od pondělního rána neplatí. A podle Strejčka je neuvěřitelné, jak lehce a bez reptání to premiéři tandemu Merkelová-Macron schválili.

Dohoda z tohoto víkendu bude mít několik zásadních politických důsledků. Především se Evropská komise zase více přiblížila svému snu být „evropskou vládou“. Jestliže rozhoduje o evropskému dluhu, získává další velmi široký politický prostor k tlaku na členské státy.

Zároveň se posílí dominance Německa a Francie, kterým nemá kdo konkurovat. A pokud se o to pokouší, dopadne stejně jako nizozemský premiér Rutte o víkendu. S tím bude spojeno další ořezávání práva veta pro členské státy a přesouvání dalších a dalších oblastí do hlasování „kvalifikovanou většinou“, kterou má ústřední tandem pod palcem. Probíhat bude podle Strejčka pod heslem „pokrok vpřed nesmí být blokován jednotlivci“, které už zaznívalo i o víkendu.

Anketa

Jak hodnotit Ludvíka Svobodu coby osobnost českých dějin?

96%
hlasovalo: 19533 lidí

Posíleny budou tzv. „vlastní zdroje evropského rozpočtu“, což je krásná bruselská formulace pro to, že EU bude Evropanům tahat ještě více peněz z kapes přímo. První krok již slavnostně ohlásila šéfkomisařka von Leyenová, když oznámila, že se výrazně zdraží emisní povolenky, aby se více potrestal nákup levných zahraničních výrobků škodlivých pro klima.

Že se současně posiluje vědomí, že není třeba šetřit a hospodárnost je jako ctnost nahrazována jakýmisi „evropskými hodnotami“, to už je v kontextu všeho ostatního to nejmenší.

Že v Bruselu tento víkend nešlo o peníze, jak vykládá Andrej Babiš, ale hlavně o politiku, na tom se shodli zastánci i odpůrci EU.

Nejjednodušeji ze všech to jako tradičně vyjádřil šéf Pulse of Europe, někdejší pražský majdanista Tomasz Peszynski: „EU hateři opět utřeli. Jo baby. Opět prorokovali rozpad EU a EU ještě posílila. Jo, jo, jo“.

Tomasz Peszynski jásá

Jiní sofistikovaněji psali, že společné dluhy posílí evropskou vzájemnost, což je důležitá rána pro všechny politiky, kterým překáží demokracie. Takto zaperlil například poslanec STAN Jan Farský. Europoslanec Jan Zahradil se mu za to vysmál, že používá obraty jako z Rudého práva.

Ale rovněž Miroslav Kalousek si nemohl zadlužení, a tím větší provázanost členských států s EU, více vynachválit, přitom jen pár dní předtím stejně vehementně kritizoval zadlužování Babišovy vlády. Kompilace jeho dvou protichůdných příspěvků se stala hitem internetu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

18:01 Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

Generál v záloze Andor Šándor byl hostem pořadu na serveru Česká média, mj. k tématu hybridní války.…