Německo láká české občany do své armády, kam Němci nechtějí. Nemám informace, nechci se vyjadřovat, reaguje Petříček na výzvy

29.12.2018 9:57

Německá armáda shání nové rekruty. Protože mezi vlastními obyvateli nenachází dost dobrovolníků, je připravena přijmout i občany z EU včetně Čechů. Jenže českým politikům se tenhle plán většinou ani za mák nelíbí. Tomio Okamura (SPD) přímo zuří. Informuje o tom sobotní Právo.

Německo láká české občany do své armády, kam Němci nechtějí. Nemám informace, nechci se vyjadřovat, reaguje Petříček na výzvy
Foto: repro/armsvos.cz
Popisek: Obrněné vozidlo Perun
reklama

Bundeswehr hledá cesty, jak personálně posílit. Když se mu nedostává dost německých mužů a žen, hledají i v zahraničí. Šanci vstoupit do německé armády mají i občané České republiky. Ale českým politikům se to většinou nelíbí.

Poslankyně za ODS Jana Černochová by mnohem raději viděla, kdyby Češi. Moravané a Slezané vstupovali do české armády. Již dnes jsou k tomu občané motivováni řadou výhod. Ale pokud už se čeští občané rozhodnou vstoupit do německé armády, čeští politici s tím podle poslankyně mnoho nenadělají.

„Každopádně bych uvítala, kdyby ministr zahraničí i obrany vyjádřili svým německým protějškům znepokojení nad tímto přístupem, který se dá označit za snahu vykrádat personál jiných spojeneckých států, a zároveň je důrazně požádali, aby s veřejným náborem cizinců přestali,“ zdůraznila Černochová.

Zdrženlivě se k německým plánům staví i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který tvrdí, že k projektu nemá dost informací, takže se k němu nemůže podrobněji vyjadřovat.

Bývalá ministryně obrany za hnutí ANO Karla Šlechtová se vyjádřila jasněji. „Každá země má mít svou vlastní armádu, do které vstupují občané dané země,“ napsala deníku.

Komunista Alexander Černý byl ještě ráznější. Zdůraznil, že již dnes slevuje česká armáda ze svých požadavků, aby našla nové rekruty. „Měli bychom rezignovat na nesmyslné požadavky, do kterých nás tlačí Američané, abychom za ně přebírali odpovědnost za to, co pokazili, jako je Afghánistán, Afrika,“ podotkl.

Sociální demokrat Jaroslav Foldyna německý plán označil bez okolků za návrat do středověku. „Doufám, že je to jen exces. Aby do armády cizích zemí nastupovali občané cizích zemí? Asi je to něco jako sňatky homosexuálů. To je znak vykloubené doby,“ řekl.

Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura zašel ještě dál. „Je to naprosto šílené. To je přece totální pošlapání národní suverenity, zpochybňování loajality občana ke svému státu a připomíná to budování mezinárodních jednotek Waffen SS, v nichž také bojovali občané různých evropských států a které také bojovaly za sjednocenou ,Novou Evropu‘ a proti ,ruské hrozbě‘,“ napsal Právu. „SPD prosazuje pravý opak, chceme změnu koncepce české armády tak, aby byla prioritou obrana území ČR, a nikoliv mise v zahraničí,“ dodal.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Z německých plánů nejsou nadšení ani Piráti.

Naproti tomu někdejší 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek v německém plánu nevidí problém. Česká armáda to podle jeho názoru ustojí. Podobně to vidí i uchazeč o post šéfa lidovců Jan Bartošek. Německý nápad prý českou armádu neohrozí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…