Německo rozpolcené kolem dodávky tanků Ukrajině

23.01.2023 22:41 | Ze sítí

V otázce zbrojních dodávek Ukrajině je německá společnost rozdělená. Jak ukázal nejnovější průzkumu pro stanici ARD, s vývozem tanků Leopard 2 souhlasí 46 % dotázaných, zatímco proti jejich vývozu je 43 %.

Německo rozpolcené kolem dodávky tanků Ukrajině
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý tank Leopard 2

Podle průzkumu se Němci sice neshodují v otázce dodávek tanků, v pomoci Ukrajině se ale shoduje většina. Podle ARD se proti další pomoci vyslovují hlavně mladší ročníky a také lidé z území tehdejší NDR, která byla součástí sovětského bloku.

Vývoz tanků a těžkých zbraní schvalují především voliči opoziční CDU/CSU a Zelených. Naopak tábor vládní SPD je v tom rozdělení opravdu skoro půl na půl, uvádí server iRozhlas.cz.

Při jednáních se spojenci německá vláda zdůrazňuje, že bere ohled na nálady ve společnosti a nechce nic uspěchat. Nátlak v tomto směru vyvíjí podle Süddeutsche Zeitung i Bílý dům. Leopard 2 je totiž prakticky jediný typ tanku, který se může poslat na Ukrajinu ve velkém včetně munice a se zásobami náhradních dílů.

Podle některých německých komentátorů Německo nemá moc na výběr, a nakonec vývoz bude muset schválit. Nově Ukrajině poskytne Německo přibližně 40 transportérů Marder a protivzdušný systém Patriot.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

17:00 Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

Hrozba bankovní krize se ani po záchraně Credit Suisse z Evropy stále nevytratila a investoři se obá…