Německo trápilo Evropu fašismem, nyní ji trápí bezbřehým humanismem. Zástupce SPD Vích se v první předvolební debatě České televize rozjel. Co na to otec a syn Stropničtí?

15.09.2017 22:22

Na téma „obrana a bezpečnost“ hovořili v první ze 14 debat České televize zástupci 10 politických subjektů. Ty byly vybrány na základě volebního potenciálu. Strany vždy zastupují buď lídři, nebo experti na příslušné téma. Došlo tak ke kuriózní situaci, kde vedle sebe stanuli otec a syn Martin a Matěj Stropničtí (ANO a Strana zelených).

Německo trápilo Evropu fašismem, nyní ji trápí bezbřehým humanismem. Zástupce SPD Vích se v první předvolební debatě České televize rozjel. Co na to otec a syn Stropničtí?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
reklama

Prvním tématem celého pořadu nemohlo být bezpochyby nic jiného než nejnovější útok v Londýně, kde dnes vybuchla podomácku vyrobená výbušnina v metru. Při útoku, o němž se hovoří jako o teroristickém, naštěstí nikdo nezemřel.

„Tak tyto útoky se periodicky dějí. Scénář je stejný. Většinou za nimi stojí problematická osoba, důležitá je tak celoevropská spolupráce,“ sdělil Ivan Bartoš (Piráti). „Je to osmý útok v roce 2017 v Evropě, což není málo. Všichni migranti, kteří přicházejí do Evropy, by měli být důkladně prověřováni,“ zmínila pak Jana Černochová (ODS). Občané Česka by podle ní měli mít možnost připravovat se na kritické situace. 

„Mělo by se začít tam, kde terorismus vzniká. Pokud se nepodaří zlikvidovat příčiny migrace, nemá to racionální řešení,“ dodal Alexandr Černý (KSČM). „Mezi těmi útoky jsou zásadními rozdíly. V poslední době vidíme útoky, které nejsou vojensky připravené. Jsou spíš vedeny noži, mačetami. Strašně se zužuje prostor pro teroristické útoky. Je tak vidět, že tlak proti teroristům funguje,“ řekl Ivan Gabal (KDU-ČSL).

„Cílem teroristů je vyděsit veřejnost. Tou nejlepší odpovědí je udělat maximum pro to, jak předejít těmto útokům. Vláda pro to dělala maximum,“ sdělil Jan Hamáček (ČSSD). „Teroristiscké útoky jsou zbabělé. Tak útočí srabi. Bránit se teroristickým útokům je obrovsky těžké. Základní roli v tomto musí hrát tajné služby,“ poznamenal Vít Rakušan (STAN). Svůj názor vyjádřil i zástupce TOP 09 Jiří Skalický: „V místě útoku je třeba co nejrychlejší zásah policie a IZS,“ řekl a poukázal i na důležitou roli bezpečnostních tajných služeb.

„Londýn je statečné město. Jeden ze zásadních momentů je lepší spolupráce zpravodajských služeb,“ zmínil Martin Stropnický (ANO). „Žádný terorismus nemá jednorázové rychlé řešení. Je třeba být zdrženlivý v zásazích v cizích státech,“ dodal Matěj Stropnický (Strana zelených). „Je evidentní, že Evropa je ve válce,“ podotkl k aktuální situaci Radovan Vích (SPD). Evropa podle něj není schopná bránit obyvatele proti terorismu.

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

Hamáček pochválil vládu za zvládnutí migrační krize

Dalším tématem byla nelegální migrace. Vích v této souvislosti uvedl, že se domnívá, že na našem území je 30 tisíc registrovaných muslimů a další desetitisíce jsou neregistrovaní. „Probíhá v podstatě islamizace států Evropské unie. Jsme pro nulovou toleranci islámu. Chceme posílit ochranu hranic,“ sdělil. „Německo trápilo Evropu fašismem, nyní ji trápí bezbřehým humanismem,“ zaznělo také z jeho úst.

„Naší vládě se podařilo zvládnout migrační krizi, obstáli jsme při té výzvě. A pomohli jsme i sousedům,“ zmínil Hamáček se slovy, že vláda k situaci přistoupila zodpovědně. „To řešení musí být na místě, odkud problém přichází,“ dodal.

Rakušan pak mimo jiné poukázal na příčiny migrace, které jsou primárně v těch zemích, odkud uprchlíci pocházejí. O uzavření vnější hranice EU se pak rozhovořil šéf resortu obrany Martin Stropnický, kde podle něj je nutné zachovat schengenský prostor. 

Matěj Stropnický se pak de facto obul do svého otce, když řekl, že nesouhlasil s tím, jakou měla vláda rétoriku v této oblasti. Hamáček však oponoval, že vláda vskutku migrační krizi zvládla. „Vyjednávali jsme a přesvědčili jsme naše partnery,“ sdělil Hamáček k tomu, že Evropa nyní slyší na otázku detenčních zařízení. „Neřešili jste problém, řešili jste svoji popularitu,“ zareagoval Matěj Stropnický. „Nedělejme z terorismu problém, který je nový. My už přeci víme, že musíme spolupracovat efektivně na bázi tajných služeb,“ sdělil Rakušan. 

Černochová pak pohovořila o integraci, která probíhala úspěšně například v případě lidí z východní Evropy. 

Základní vojenská služba: ano, či ne

Následně se hovořilo také o základní vojenské službě a otázce jejího obnovení. „ODS nechce obnovit základní vojenskou službu,“ podotkla k tématu Černochová s tím, že chce profesionální vojáky, kvalitní aktivní zálohy a připravit studenty na krizové situace. 

Základní vojenskou službu by v té původní podobě neobnovala ani Strana zelených. Jak však podotkl Matěj Stropnický, názor na tuto otázku se teprve vyvíjí. Jeho otec Martin Stropnický pak podotkl, že funguje dobrovolný vojenský výcvik. Základní vojenskou službu generální štáb armády podle jeho slov nepotřebuje. Černý pak podotkl, že k obnovení základní vojenské služby nejsou kapacity. 

Řeč pak byla i o Severoatlantické alianci i o policii. „Chceme, aby se státní zástupci nebáli řešit ty problémy. Někdy se nejedná tam, kde se má a jindy se účelově tlačí na pilu,“ podotkl Bartoš k problematice policie. „U policie musíme jít za kvalitou, nikoliv za kvantitou,“ sdělil pak k tématu také lidovecký poslanec Ivan Gabal. 

Závěrečná otázka pak směřovala k držení zbraní a k příslušné evropské směrnici. „TOP 09 evropskou směrnici jako takovou odmítla,“ sdělil k otázce Skalický. „Česká republika má opravdu velmi dobrou legislativu v této otázce. Tu směrnici pokládám za velmi nešťastnou,“ dodal k problematice mimo jiné Hamáček. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Zeman odchází: „Soudružka“ Benešová i vzpomínky na otrávené stromy. A něco o jeho vztahu s Bradáčovou...

17:14 Pavel Zeman odchází: „Soudružka“ Benešová i vzpomínky na otrávené stromy. A něco o jeho vztahu s Bradáčovou...

Na konci června si Pavel Zeman vyklidí kancelář v Brně na Nejvyšším státním zastupitelství. Strávil …