Německo výrazně otočilo: Uprchlíky pryč a jdeme do války, nic jiného nezbývá

11.11.2015 15:52

Německá kancléřka Angela Merkelová je v očích veřejnosti stále méně oblíbená, za čímž stojí především její politika otevřených dveří vůči uprchlíkům. Zdá se však, že je sama proti všem, jelikož i její vlastní strana se ji pokusila obejít a po určitých rozbrojích se Německo dnes opět rozhodlo jednat v souladu s dublinskou úmluvou a posílat uprchlíky zpět do zemí EU, na jejichž území vstoupili jako první.

Německo výrazně otočilo: Uprchlíky pryč a jdeme do války, nic jiného nezbývá
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman s kancléřkou Angelou Merkelovou před německým kancléřstvím

Rozbroje v přístupu k uprchlické krizi jsou v německé vládě na denním pořádku. Jen co se Merkelová, šéf sesterské CSU Horst Seehofer a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel dohodli na zavedení tranzitních zón na německých hranicích, nastal další.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière totiž oznámil, že budou zavedeny změny práv uprchlíků a Syřané již nebudou bráni jako uprchlíci dle Ženevských konvencí, nýbrž získají speciální status tzv. „pomocné ochrany“, čímž by se jejich povolení k pobytu zkrátilo na pouhý rok, místo standardních tří let. Znamenalo by to zároveň omezení jejich práv a nemožnost získání azylu, zároveň by uprchlíci nemohli do Německa přivést svoje rodiny.

K omezením však nedošlo, jelikož se ministr vnitra vyjádřil bez předchozí konzultace s Merkelovou. Přesto to vedlo k dalším rozepřím mezi jednotlivými německými politickými stranami a Maizière si svým mediálním výstupem získal podporu například i ministra financí Schäubleho.

„Samozřejmě že musíme omezit sjednocování rodin, naše kapacity nejsou neomezené,“ přitakával Maizièrovu rozhodnutí Schäuble, podle nějž se jedná o „nutné rozhodnutí“. Maizièrových slov se chytil i Seehofer, který s ním hned souhlasil. „Thomas de Maizière má pravdu,“ uvedl pro Süddeutsche Zeitung. „Musíme začít aplikovat právo a důkladně kontrolovat stav každého syrského uprchlíka.“

Merkelová tak byla pod tlakem okolností nucena ustoupit od své dosavadní cesty a včera oznámila, že se Německo bude opět držet dublinských úmluv a vracet tak uprchlíky do první země, do které na cestě po EU vstoupili. Výjimkou je samozřejmě Řecko, u nějž se věří, že tamější podmínky nejsou pro uplatnění návratové azylové politiky vhodné.

Došlo však i k několika dalším závratným změnám v německé politice. Tou zřejmě nejdůležitější je neoficiální konec tzv. doktríny Merkelové. Německo dospělo k závěru, že již nemůže dál jen posílat do světa zbraně a doufat, že si jednotlivé země vyřeší svoje konflikty jen s materiální pomocí. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová v současnosti létá po světě a snaží se přijít na vojenské řešení situace a v Berlíně se již plánuji konkrétní mise, které by měly mít za cíl pomoci ke stabilitě Blízkého východu.

Německá veřejnost už totiž není zdaleka tak odmítává vůči vojenským intervencím v rámci zahraniční politiky. Nedávno došlo například ke schválení prodloužení německé mise v Afghánistánu. Tam je totiž třeba vytvořit bezpečné zóny, do kterých lze vracet afghánské uprchlíky.

K tomu se vyjádřil vicekancléř a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel, který je toho názoru, že v budoucnu přijde do Německa více Afghánců, než Syřanů, a tudíž je pokračování vojenské mise otevřen. Jeho názor sdílí čím dál více politiků i ze samotné CDU.

Má dojít k rozšíření vojenské mise i v Iráku. V současnosti jsou na místě německé jednotky, jež cvičí kurdské ozbrojence, vláda by tam však nejradši poslala padesát dalších vojáků a spolu s nimi i další vybavení.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…