Německo zavedlo hraniční kontroly, aby uprchlíku ubylo. Ale nějak se to nepovedlo...

17.09.2015 17:14

Počet uprchlíků, kteří přišli do Německa poté, co zavedlo hraniční kontroly, ostře vzrostl. Za včerejší den napočítala německá policie 9100 lidí, kteří překročili hranice. To je o 3000 víc, než den předtím. Státní policie se vyjádřila, že valná většina uprchlíků přijela z Rakouska. Informují irská veřejnoprávní média RTÉ.

Německo zavedlo hraniční kontroly, aby uprchlíku ubylo. Ale nějak se to nepovedlo...
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů
reklama

Poté co Německo zavedlo hraniční kontroly, počet příchozích uprchlíků ostře vzrostl. Většina z nich přišla po svých, zhruba 2000 z nich však přijelo vlakem. Německo se následně rozhodlo rozšířit hraniční kontroly i na hranice s Českou republikou, za účelem zastavení pašeráků lidí a pro lepší zvládání přílivu uprchlíků.

Německá policie včera začala hlídat i dálnici A17, která spojuje Českou republiku a Sasko. Podle policejního mluvčího již chytili čtyři převaděče.

Přes noc se mezitím z Vídně dopravilo vlakem 200 až 300 lidí do Salcburku, odkud se někteří z nich vydali pěšky na pár kilometrů vzdálenou německou hranici. Mluvčí německé policie oznámi, že plánují posadit uprchlíky do vlaků a rozvést je do různých koutů Německa.

Mezitím rezignoval šéf německého úřadu pro uprchlíky, Manfred Schmidt. Ten se stal terčem kritiky za způsob, kterým řešil rekordní příliv běženců. Údajně odstoupil z osobních důvodů.

Celý text zde

Odstoupení šéfa úřadu pro uprchlíky pravděpodobně vyvolá ještě vyšší tlak na německého ministra vnitra Thomase de Maiziéra, jehož kancelář nestíhá. Rozhodnutí úřadu pro uprchlíky, podle kterého umožnilo Německo vstup všem Syřanům bez ohledu na to, která byla první zemí EU kam přišli, podle všeho vyvolalo v posledních týdnech ohromný příliv běženců.

Chorvatsko se mezitím stalo další tranzitní zemí, skrz kterou běženci prochází do západní Evropy. Chorvatská média hovoří o tisících migrantů a žadatelů o azyl, kteří vstoupili do země poté, co Maďarsko uzavřelo hranice se Srbskem.

Chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusićová se vyjádřila, že země je připravená na migranty, je však podle ní možné, že pokud dojde k razantnímu vzrůstu jejich počtu, nebude to Chorvatsko zvládat. „Jsme připraveni poskytnout azyl několika tisícům lidí a to dokážeme, nejsme však připraveni, pokud jich přijdou deseti tisíce,“ řekla Pusićová pro chorvatskou televizi a dodala „Na to kapacity nemáme.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

17:10 Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

Evropská unie se hodlá zaměřit na úpravu práva regulujícího svobodu projevu. Bez ohledu na postoje j…