Německý horník: SPD už není strana pracujících. Mnozí podporují AfD

25.09.2017 13:02

Německá sociální demokracie ztrácí příznivce i mezi svými tradičními voliči, konstatuje britský deník Financial Times, na jehož text se odvolává server CasopisArgument.cz.

Německý horník: SPD už není strana pracujících. Mnozí podporují AfD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

V německých parlamentních volbách sociální demokracie pod vedením Martina Schulze sice skončila druhá, procentuální zisk však znamenal debakl a nejhorší výsledek od druhé světové války. Jak uvádí server, od SPD se odvrací i německá pracující třída. 

Například penzionovaný horník z Porúří Dietmar Ehlert uvádí, že sociální demokracie je mnohem méně sociální, než byla. Dříve byla podle všeho stranou pro pracující třídu. Nyní mnozí její voliči buď přestali volit úplně, nebo začali podporovat protiislámskou Alternativu pro Německo. 

Původní text ZDE

Lidé z Porúří se totiž mnohdy domnívají, že se na ně zapomnělo a že viníkem je právě SPD, pod vedením Gerharda Schrödera. On totiž přišel s reformami trhu práce a státu blahobytu, přičemž následovala ztráta pracovní jistoty a hluboké škrty dávek, uvádí server. 

Pokles sociální demokracie v Německu je pak podle serveru dalším ze znaků širší krize sociální demokracie v Evropě. „S výjimkou Jeremy Corbyna a jeho labouristy se středolevicovým stranám volby nedaří, dopadají katastrofálně – od Francie, po Nizozemsko, Dánsko a Španělsko,“ zmiňuje server a poukazuje i na posilování antiestablishmentových stran – Národní fronty ve Francii, Podemosu ve Španělsku a AfD v Německu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…