Němečtí politici kritizují Pegidu. Je prý plná nenávisti

20.10.2015 11:26

Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se radikalizovalo a nenávist vůči cizincům na jeho pondělní demonstraci překročila únosnou míru. Shodují se na tom němečtí vládní i opoziční politici. Zároveň oceňují, že do ulic vyšli i odpůrci Pegidy a ukázali, že v německé společnosti jsou zastoupeny i jiné názory. V Drážďanech v pondělí večer demonstrovalo asi 20.000 stoupenců Pegidy a podobný počet odpůrců hnutí, došlo i k potyčkám mezi oběma skupinami.

Němečtí politici kritizují Pegidu. Je prý plná nenávisti
Foto: Daniela Černá
Popisek: Demonstrace při příležitosti oslavy ročního působení Pegidy v Drážďanech

"Nenávist vůči běžencům, nenávist vůči zodpovědným politikům, nenávist vůči jinak smýšlejícím dosáhla na internetu i na ulicích neúnosné míry. Někteří členové naší společnosti ztratili vzájemný respekt a slušnost. Tyto základní hodnoty sice znějí staromódně, ale jsou nezbytné, pokud má společnost držet pohromadě," uvedl konzervativní ministr vnitra Thomas de Maiziére v komentáři pro deník Bild.

Sociálnědemokratický vicekancléř Sigmar Gabriel v komentáři pro deník Süddeutsche Zeitung napsal, že se z Pegidy stalo krajně pravicové hnutí. "Pegida se stala zásobníkem xenofobie a prodlouženou a doslova brutalizovanou rukou stran AfD (Alternativa pro Německo) a NPD (Národnědemokratická strana Německa)," napsal vicekancléř. "Její představitelé dokonce zpochybňují základy demokracie, když používají hesla (nacistické strany) NSDAP z doby Výmarské republiky a označují naši zemi za 'demokracii starých stran', parlament za 'žvanírnu vlastizrádců' a média za 'lživý tisk'," uvedl Gabriel.

K odsouzení Pegidy se připojila i předsedkyně nejsilnější opoziční strany Levice Katja Kippingová. "Pegida podporuje společenské klima, ve kterém se daří hnědému teroru a hnědému násilí," poukázala na barvu spojovanou s nacismem.

Politici ale zároveň ocenili odpůrce Pegidy, kteří vyšli do drážďanských ulic v podobném počtu jako příznivci hnutí. "Je důležitý signál, že tolik lidí vyšlo na ulici ukázat, že podporují otevřenost vůči světu a demokracii," uvedl ministr spravedlnosti Heiko Maas. Podle něj se ukazuje, že představitelé Pegidy nezastupují jediný názor v německé společnosti.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…