Nemocné na hygieně často odmítli, stali se roznašeči. Opravdu drsné příběhy českých „stopařů korony“

08.06.2020 18:00 | Zprávy

Odhalit od jednoho nakaženého další a další. O to se snaží pracovníci protiepidemických oddělení z územních pracovišť krajských hygienických stanic. Při větší představivosti je lze označit za detektivy či stopaře přenosu nemoci Covid-19. Když uslyšíte pojem trasaři, jste doma. Při dalším z větších uvolnění vládních omezení se Parlamentní listy rozhodly popsat tuto skoro neviditelnou práci a některé případy roznašečů. Skoro všechny mají něco společného. Na hygieně je odmítli.

Nemocné na hygieně často odmítli, stali se roznašeči. Opravdu drsné příběhy českých „stopařů korony“
Foto: Hana Brožková
Popisek: Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat i přímo v odběrovém stanu na Náměstí míru v Praze

„Epidemiologické šetření je soubor postupů, při kterém epidemiolog zjišťuje informace o nemocném postiženém infekčním onemocněním a okolnostech vzniku nákazy,“ napsala Dana Šalamunová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze. V Česku bylo doposud podle ministerstva zdravotnictví prokázáno téměř 9500 onemocnění Covid-19, přes 320 lidí zemřelo. Kromě týmů zdravotníků vděčíme i takzvaným trasařům za to, že se koronavirus u nás nešířil tak masově, jako jinde po světě...

Pacient profesor

A jak probíhá dohledávání kontaktů, tedy epidemiologické šetření? Hned poté, co se epidemiolog dozví o nakaženém, musí zjistit celou řadu základních informací. Osobní údaje nemocného, první příznaky, místo, kde došlo k onemocnění, zdroj nákazy, etiologickou agendu (informace o příčinách vzniku nemoci), vehikulum (prostředník přenosu viru), cestu přenosu, imunitní stav nemocného a nakonec samozřejmě kontakty nemocného, tedy kdo byl v inkubační době s nemocným v kontaktu a jejich imunitní stav. Je toho opravdu hodně.

Jedním z prvních nakažených u nás byl profesor České zemědělské univerzity. Podle upozornění České tiskové kanceláře z počátku března přišel do styku se zhruba dvěma desítkami studentů a čtyřiadvaceti kolegy. Jelikož bydlel nedaleko školy, městskou hromadnou dopravou necestoval. Po objevení příznaků byl v domácí karanténě a stýkal se jen s manželkou. Rektor univerzity Petr Sklenička uvedl, že se zaměstnanec vrátil z Itálie, kde byl dva dny. Účastnil se totiž konference v Udine.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Rychetský

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za to jste mohli mít tři týdny dovolené.“ Ševčíkovo drsné VIDEO o penězích pro Ukrajince

14:58 „Za to jste mohli mít tři týdny dovolené.“ Ševčíkovo drsné VIDEO o penězích pro Ukrajince

Miroslav Ševčík i na dovolené řešil politiku. Vrátil se ke svému prohlášení z rozhovoru pro Parlamen…