Nemocné na hygieně často odmítli, stali se roznašeči. Opravdu drsné příběhy českých „stopařů korony“

08.06.2020 18:00

Odhalit od jednoho nakaženého další a další. O to se snaží pracovníci protiepidemických oddělení z územních pracovišť krajských hygienických stanic. Při větší představivosti je lze označit za detektivy či stopaře přenosu nemoci Covid-19. Když uslyšíte pojem trasaři, jste doma. Při dalším z větších uvolnění vládních omezení se Parlamentní listy rozhodly popsat tuto skoro neviditelnou práci a některé případy roznašečů. Skoro všechny mají něco společného. Na hygieně je odmítli.

Nemocné na hygieně často odmítli, stali se roznašeči. Opravdu drsné příběhy českých „stopařů korony“
Foto: Hana Brožková
Popisek: Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat i přímo v odběrovém stanu na Náměstí míru v Praze

„Epidemiologické šetření je soubor postupů, při kterém epidemiolog zjišťuje informace o nemocném postiženém infekčním onemocněním a okolnostech vzniku nákazy,“ napsala Dana Šalamunová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze. V Česku bylo doposud podle ministerstva zdravotnictví prokázáno téměř 9500 onemocnění Covid-19, přes 320 lidí zemřelo. Kromě týmů zdravotníků vděčíme i takzvaným trasařům za to, že se koronavirus u nás nešířil tak masově, jako jinde po světě...

Pacient profesor

A jak probíhá dohledávání kontaktů, tedy epidemiologické šetření? Hned poté, co se epidemiolog dozví o nakaženém, musí zjistit celou řadu základních informací. Osobní údaje nemocného, první příznaky, místo, kde došlo k onemocnění, zdroj nákazy, etiologickou agendu (informace o příčinách vzniku nemoci), vehikulum (prostředník přenosu viru), cestu přenosu, imunitní stav nemocného a nakonec samozřejmě kontakty nemocného, tedy kdo byl v inkubační době s nemocným v kontaktu a jejich imunitní stav. Je toho opravdu hodně.

Jedním z prvních nakažených u nás byl profesor České zemědělské univerzity. Podle upozornění České tiskové kanceláře z počátku března přišel do styku se zhruba dvěma desítkami studentů a čtyřiadvaceti kolegy. Jelikož bydlel nedaleko školy, městskou hromadnou dopravou necestoval. Po objevení příznaků byl v domácí karanténě a stýkal se jen s manželkou. Rektor univerzity Petr Sklenička uvedl, že se zaměstnanec vrátil z Itálie, kde byl dva dny. Účastnil se totiž konference v Udine.

Vyléčený taxikář

Během „nejtvrdší fáze koronaviru“, tedy v předchozích měsících, se hygienické stanice ke svým „detektivům“ vyjadřovaly jen velmi odtažitě. „Mají plné ruce práce, pane redaktore. Není to možné,“ dostal reportér Parlamentních listů odpověď na otázku, jestli s nimi nemůže zažít jeden či dva dny a jakkoliv jim pomáhat. Stalo se v Praze a Středočeském kraji. Nicméně mluvčí Šalamunová sestavila alespoň rámcové informace, jak pracují. „Epidemiologické šetření provádějí pracovníci protiepidemických oddělení z územních pracovišť hygienických stanic buď telefonicky, anebo místním šetřením v ohnisku nákazy,“ napsala mimo jiné.

Seznam v květnu vyzpovídal taxikáře, který byl také nakažen nemocí Covid-19 jako jeden z prvních. Jde o jednoho ze dvou taxikářů, o kterých v březnu muvil premiér Andrej Babiš. Zjistil to až v pražské Nemocnici Na Bulovce. Před tím měl nejdřív velké bolesti, které poté opadly, takže šel znovu do práce. Mohl tak nakazit několik lidí. Po půldenním ježdění ho přepadla vysoká horečka, prošel martýriem volání na hygienu, 112 a nakonec šel na pohotovost na pražském Františku, kde dostal vynadáno a odvezli ho na Bulovku. Tam následně čtyři dny bojoval o život.

Bývalý primátor

„Způsob kontaktování dohledaných osob záleží na druhu a závažnosti onemocnění, a dále na smysluplnosti provádět šetření v ohnisku nákazy. V případě nákaz z potravin má smysl jít do ohniska nákazy a pátrat po tom, co všechno mohlo ke vzniku epidemie přispět. V případě Covid-19 lidem telefonujeme,“ sdělila Šalamunová.

Jeden z nejznámějších Čechů nakažených koronavirem byl bývalý pražský primátor Pavel Bém, kterého vyzpovídaly Parlamentní listy. Podle jeho teorie byl asi největším rizikem tranzit na letišti v Amsterdamu, když se 14. března vracel z Kanady domů. Hygienici ho odmítli, protože neměl příznaky a nepřijel z rizikové oblasti. Vlastní testy ho překvapily, koronavirus měl. Mezitím se potkával s kolegy, zdravotním personálem a některými pacienty na Klinice adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Selhání hygieniků v tom ale nevidí a řekl: „Karanténa se na mě nevztahovala, takže pozici hygienické služby chápu. Byli pod tlakem, kapacita testovacích možností byla malá. Když to mám hodnotit jako doktor se zdravým selským rozumem, tak to chápu.“

Muzikant z hospody

Při vyhledávání osob, které se mohly setkat s nakaženým, se postupuje tak, že se vychází z informací získaných od nemocného. Tedy s jakými lidmi se setkal, kde a jak cestoval a tak dále. V případě, že  nemocný byl někde, kde se shromáždilo více lidí, tak „stopaři viru“ využívají veřejných oznámení anebo spolupracují s obecními a městskými úřady. Někdy čerpají i z registru obyvatel a přes obvodní úřad či třeba Facebook se na ně snaží získat telefonní číslo. Až detektivním se prý pro Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje stal její druhý případ muže, který se ještě před potvrzením výsledku zúčastnil kulturní akce, kde bylo velké množství osob. Právě v tom případě bylo použito výše uvedených prostředků pátrání po dalších možných nakažených.

O nakaženém muzikantovi informovala TV Nova. Právě on se šestého března zúčastnil country koncertu v Restauraci U Marty v Nelahozevsi na Mělnicku a později u něj byla potvrzena nemoc Covid-19. Obec o tom informovala na svých webových stránkách. Na koncertě bylo nejméně třicet lidí, kteří museli do karantény. Před tím se muzikant vrátil z Itálie a když to ohlásil na hygieně, tak mu prý řekli, že nebyl v ohrožených oblastech, ať je nezdržuje. Následně zjistil, že jeden člen skupiny, s nímž byl v Itálii, je pozitivní, a tak si také nechal udělat testy. Tak zjistil, že má koronavirus.

Koronakrize slábne

Hledání osob trasaři trvá někdy několik hodin, ale i několik dní, záleží na množství kontaktů nemocného. Obvykle se povede najít všechny kontakty u nemocí s krátkou inkubační dobou, protože si nemocný snadněji vzpomene, s kým se setkal v průběhu dvou týdnů než šesti měsíců, a u nemocných, kteří nenavštívili žádná hromadná shromáždění. V případě, že bylo ve veřejném prostoru velké množství osob, nejsou zpravidla nemocnému známé, a pokud se aktivně nepřihlásí díky výzvě v tisku, na obecním úřadě či jinde, je obtížné je kontaktovat. To alespoň vyplývá z poznatků Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Podle všech ukazatelů pandemie koronaviru v Česku slábne. Podle koronavirové mapy měly doposud největší procento nakažených okresy Cheb a Domažlice. Někteří odborníci však varují před její druhou vlnou. Mimořádná opatření vlády se nově uvolňují tak, že jsou od pondělí povoleny hromadné akce venku i uvnitř do 500 lidí. Ostatně hygienici, co jdou po stopách nákazy, nemají plné ruce práce jen s koronavirem, ale s každou epidemií. Například přenášení syfilisu takto trasují takzvané depistážní sestry.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Rychetský

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…