Nenávistný projev v hávu hrané laskavosti. Lidi, kde to jsme? Štětina, Herman či Janda o prezidentově poselství

26. 12. 2018 17:29

Prezident České republiky Miloš Zeman ve středu tradičně pronesl vánoční projev a nejednomu politikovi se z něj udělalo nevolno. Ozývá se ostrá kritika za nenávistný projev postrádající hlavní téma nebo slova o „lepšolidech“. Hlava státu se nevyhnula ani označení největšího vlastizrádce od dob Husáka.

Nenávistný projev v hávu hrané laskavosti. Lidi, kde to jsme? Štětina, Herman či Janda o prezidentově poselství
Foto: Printscreen vysílání ČT
Popisek: Prezident Miloš Zeman pronáší vánoční poselství
reklama

Předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila prezidentův projev zklamal. Na svém Facebooku jeho poselství zhodnotil tak, že Zeman ve svém vánočním poselství akorát poplácal po zádech trio Babiš, Hamáček a Filip, tedy současné vedení vlády.

Poukázal také na to, že demonstrace proti kauzám premiéra označil za hysterickou vlnu, bagatelizoval hrozbu čínské špionáže a hovořil o imaginárních lepšolidech. Právě tím podle Pospíšila opět dělil společnost. Závěrem dodal, že tohle byl projev, který by čekal od prezidenta naší země.

I bývalého ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL prezident rozčílil především tím, že poděkoval předsedům politických stran, kteří podporují současnou vládu. Kritizoval také Staňka za to, že křtil knihu o restitucích Grebeníčkovi, bývalému šéfovi KSČM. 

Neodpustil si pak ani poznámku, kdy Zeman poděkuje Semelové za to, že obhajuje vraždu M. Horákové. Celkově se zhrozil nad tím, kde to jsme devětadvacet let po roce 1989.

Nelibě se k prezidentovu povánočnímu projevu na sociální síti vyjádřil i europoslanec a místopředseda podvýboru pro bezpečnost Jaromír Štětina. Ten svůj názor shrnul do jedné jasné a stručné věty. Byl to prý nenávistný projev zabalený do hávu hrané laskavosti.

Zemana za jeho slova odsoudil i analytik think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda. Ten podle svých slov čekal, že první třetina prezidentova projevu bude v ruštině, druhá třetina v čínštině a třetí část bude, cokoliv mu v češtině Huawei a Rosatom napíše.

Závěrem svého komentáře ještě přiostřil, když dodal, že od Husáka jsme tu neměli většího vlastizrádce, který by tak oddaně sloužil nepříteli naší svobody, jako Miloš Zeman.

O tom, že letošnímu prezidentovskému vystoupení chyběla šťáva a už to není jako dřív, hovoří první místopředseda hnutí Vít Rakušan. Už to podle jeho názoru ztratilo ten správný říz a soudí, že z tohoto vánočního poselství se skutečně žádný lepšočlověk neoběsí.

V předchozích projevech prezident Zeman chválil ekonomické úspěchy země, vyzdvihoval rozvíjení ekonomické spolupráce s Čínou, obhajoval své kontroverzní kroky nebo kritizoval své názorové odpůrce či média. Letos na Nový rok chystají své projevy ještě předseda Senátu Jaroslav Kubera a šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …