Nenecháme si to líbit. Brněnský rektor Bek chystá pořádný bugr

19.06.2017 21:39

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek se obul do koaliční vlády v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Před volbami kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL sliboval, jak bude navyšovat peníze pro školství, jenže vysoké školy se teď zřejmě peněz nedočkají, spíš naopak, přicházel jeden rozpočtový škrt za druhým. Bek kabinet varoval, že si to vysoké školy nedají líbit. Budou tlačit na ministra financí Ivana Pilného (ANO), ale Bek by se prý nebránil ani zavedení školného.

Nenecháme si to líbit. Brněnský rektor Bek chystá pořádný bugr
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„S touto vládou vedeme od začátku spory o financování vysokých škol. Hned na počátku svého působení totiž naplánovala, že v rozpočtech pro vysoké školy budou jen samé škrty. K významnému poklesu rozpočtu pro vysoké školy došlo už v roce 2012, tedy v době po ekonomické krizi. Vysoké školy tehdy chápaly, že po krizi jsou veřejné rozpočty ve složité situaci, a akceptovaly to. Když ale nastoupila současná vláda, nezačala špatnou situaci napravovat, ale naopak ji ještě zhoršovala, což narazilo na velkou nespokojenost vysokých škol,“ prohlásil v rozhovoru pro iDNES.cz rektor Masarykovy univerzity.

Celý rozhovor naleznete zde.

„Postupně nám různí vládní představitelé slibovali, že se to zlepší. Paní ministryni Valachové se podařilo prosadit alespoň narovnání střednědobého výhledu, který už nepočítá s dalšími škrty. Ona i premiér nám ovšem výslovně do očí slibovali, že rozpočet vysokých škol bude růst. Tyto sliby nebyly splněny v rozpočtu na loňský rok ani na letošek. A podle současného návrhu státního rozpočtu nebudou opět splněny ani v rozpočtu na rok příští, kdy už tato vláda u moci nebude,“ doplnil.

Pokud se situace nezmění, podle rektora nelze vyloučit, že vysokoškolské odbory vyhlásí stávku. Bek se sejde na počátku září s kolegy, zhodnotí, zda se vláda alespoň pokusila o nápravu tristní situace, a pokud rektoři seznají, že ne, dohodnou se, co udělají dál, odloží např. start akademického roku, protože prostě nebudou mít peníze.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) sice na sociální síti Twitter sliboval, že bude tlačit na narovnání situace kolem vysokých škol, jenže totéž prý Sobotka sliboval před třemi lety a kde nic tu nic. Rektoři proto budou tlačit na ministra financí, aby jejich situaci alespoň trochu vylepšil. Pilný ale už stihl rektory rozpálit doběla, když dal najevo, že vysoké školy mají rezervy, tak by je měly využít a nedávat je jen „do betonu“. 

Vysoké školy prý jen šetří na horší časy, až přijde den, kdy už do českých vysokých škol nepotečou peníze z EU. Za co se pak bude kupovat postupem let opotřebované vybavení a renovovat postupně chátrající budovy. To ještě nebyla řeč o platech, které se výrazně liší i v rámci jedné školy. Zlepšit situaci by mohlo zavedení školného nebo jiné formy poplatků. Jestliže s tím přichází např. TOP 09, Bek je tomu jednoznačně nakloněn.

„Netajím se tím, že patřím k menšině rektorů, kteří si myslí, že stát na nás bude ‚kašlat‘ i dál. Myslím si, že v konkurenci jiných veřejných zájmů – zdravotnictví, sociálních služeb, péče o seniory nebo výdajů na obranu – přijdou vysoké školy ve veřejném rozpočtu vždycky zkrátka. Myslím také, že je spravedlivější a snáze obhajitelné, aby se sáhlo do vlastních kapes těm mladým a zdravým, kteří jsou na začátku své kariéry, než aby se bralo z kapes starých a nemocných,“ zdůrazňuje rektor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…