Neočkovaní do obchodu? Zaplaťte pět eur. Slovensko schválilo kontroverzní novelu

25.07.2021 21:23

Slovenský parlament schválil novelu zákona o veřejném zdraví, která zahrnuje výrazné zvýhodnění očkovaných občanů. Neočkovaní budou moci v případě ohrožení veřejného zdraví dočasně s testem zdarma chodit akorát do práce či školy, ostatní aktivity či nákupy v obchodech budou podmíněny zaplacením pěti eur za antigenní test. „Slovensko se dostává novelou na evropskou úroveň,“ pochvaluje si slovenský ministr zdravotnictví.

Neočkovaní do obchodu? Zaplaťte pět eur. Slovensko schválilo kontroverzní novelu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bratislavský hrad

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 18326 lidí
Novela umožňuje regionálnímu úřadu veřejného zdravotnictví nařídit při ohrožení veřejného zdraví dočasně podmíněný vstup na hromadné akce, ale také zahrnuje odlišné podmínky při vstupu do obchodů, restaurací či na sportoviště. V případě zpřísnění restrikcí budou pomoci například do obchodů s výjimkou potravin, drogérií a lékáren neočkovaní vstoupit jen po zaplacení pěti eur (128 korun) za antigenní test. Očkovaní budou mít vstup bez nutnosti placeného testu.

Testy budou pro neočkované podmínkou i při vstupu na kulturní nebo sportovní akce, chodit do práce budou moci neočkovaní bez nutnosti platit pětieurový poplatek za test, v případě vstupu do zaměstnání a škol bude zdarma.

Lidé se budou prokazovat potvrzením o očkování proti covidu-19, negativním testem či potvrzením o prodělání nemoci.

Kontroverzní novelu podpořilo 77 poslanců, 55 hlasovalo proti. Novelu musí ještě podepsat prezidentka Zuzana Čaputová.

De facto zpoplatnění vstupu do obchodů pro neočkované (podobně jako to je nyní plánováno v Česku v případě například restaurací na září) bylo rozbuškou sporů i uvnitř vládní kolice.

Podle slovenského ministra zdravotnictví generála Vladimíra Lengvarského se Slovensko dostává novelou na evropskou úroveň a začne tam platit to, co už jinde funguje. Opozice podle něj „dezinformuje“.

Sociální demokraté Roberta Fica (Směr-SD) však novelu považují za protiústavní. Fico vyzývá Čaputovou, aby zákon vetovala, a rovněž zmínil, že se poslanci jeho strany obrátí na slovenský ústavní soud. Šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ze strany Jsme rodina Fico obviňuje z „kšeftování“ v souvislosti s proplácením testů.
V Česku mírnější variantu chystá ministr zdravotnictví Adam Votěch (za ANO) na září, neočkovaní, kteří budou chtít například do restaurace, si až na výjimky budou muset také test hradit ze svého. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…