Nepěkný vývoj kolem „předsudečné nenávisti“. Zlo bylo pojmenováno, teď je možné kolem něj budovat strach, obává se zkušený Jaroslav Bašta

14. 7. 2019 7:22

Diplomat Jaroslav Bašta se ve svém komentáři pro PrvníZprávy.cz vyjádřil k tzv. „předsudečné nenávisti“ jako k dvousečné zbrani. Reagoval tak na dokumenty, které schváila vláda a jež se týkají extremismu.

Nepěkný vývoj kolem „předsudečné nenávisti“. Zlo bylo pojmenováno, teď je možné kolem něj budovat strach, obává se zkušený Jaroslav Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

„Pojem ‚předsudečná nenávist‘ nepřináší žádné nové trestné činy. ‚Jenom‘ výklad toho, na co se mají orgány činné v trestním řízení do budoucna zaměřit. Největší nebezpečí pro ‚liberální demokracii‘ a tím pádem i pro náš stát zřejmě představují verbální trestné činy na sociálních sítích. Ty je zapotřebí přísně stíhat,“ poznamenal Bašta. 

Všiml si i toho, že poprvé se oficiálně objevil termín o závadných mediálních projektech využívajících dezinformace a konspirační teorie. „Vyplývá z toho, že několik let trvající mesaliance mezi neziskovkami typu Evropské hodnoty a Ministerstvem vnitra přináší své ovoce. Konečně byl oficiálně definován ideozločin a může se začít budovat ministerstvo strachu, které nepochybně obohatí i nezávislí státní zástupci, takže soudů již nebude třeba,“ míní. 

Dle svých slov se nejprve zhrozil, neboť si vzpomněl na normalizaci. „Pak jsem si uvědomil, že žijeme ve státě, kde volby mohou něco změnit, protože nejsou povinnou fraškou jako tenkrát. Střídání vlád představuje konstantu, takže moudří politici se snaží nastavit pravidla tak, aby se nemuseli bát přechodu do opozice,“ uvedl. 

Původní text ZDE.

Podle jeho slov si politici neuvědomují, že svými kroky připravují cestu k volebnímu vítězství právě těm politickým silám, proti kterým dnes útočí. „Pak se změní vládní zadání a policie a státní zástupci budou přísně stíhat rasistické protibělošské útoky a všechny další xenofobní (třeba o ruských švábech), dosud tolerované. Také paragraf o projevech nenávisti kvůli politickému přesvědčení lze použít na výroky o voličích Miloše Zemana a Andreje Babiše. To do definice předsudečné nenávisti totiž také zapadá. Vše závisí jen na úhlu pohledu. Zatím to původcům politiky netolerance nedochází, myslí si totiž, že mají přímo milion chvilek času. Nemají. Už několik tisíc let platí, že kdo mečem zachází, také jím schází,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

14:41 VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

Z nových vládních nařízení se největším terčem posměchu stal příkaz nosit dvě chirurgické roušky na …