Nepomohlo mu, že ho představoval Mynář. Senátor Fischer v ČT osvětlil, proč nedal hlas pro Gerlocha

22.03.2019 21:21

Hostem pořadu Interview ČT24 byl senátor Pavel Fischer. Řeč byla zejména o brexitu, který nyní otřásá Evropou. Nechybělo však ani jméno kandidáta na ústavního soudce Aleše Gerlocha, který Senátem neprošel. Proč? I na to Fischer odpověděl.

Nepomohlo mu, že ho představoval Mynář. Senátor Fischer v ČT osvětlil, proč nedal hlas pro Gerlocha
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer

„Je to určitě skutečnost pro budoucnost, protože vidíme, jak je složité najít konsenzus. Britská politická scéna se štěpí. A ve chvíli, kdy se volí do Evropského parlamentu, musí být jasno, podle jakých pravidel,“ sdělil k brexitu úvodem Fischer. „Premiérka Theresa Mayová má obrovskou výdrž, prokázala velikou rezistenci,“ poznamenal pak k britské premiérce. 

„My jako Česká republika nemůžeme moc mluvit Britům do toho, jak si to mají uspořádat. Můžeme dělat jen maximum pro to, abychom minimalizovali škody,“ dodal. Jednou z cest, kterou Fischer také vnímá, je stažení žádosti Velké Británie o vystoupení z Evropské unie. „I to by byla možnost. Teď jsou ale jasné kroky v kalendáři, úkoly pro premiérku Mayovou. Evropská unie udělala teď maximum,“ sdělil. 

„Británie se nestěhuje na Měsíc, zůstává nejbližší spojeneckou zemí. Je nutné pracovat, abychom do budoucna měli ty nejlepší vztahy,“ podotkl. Své pak Fischer řekl k tvrdému brexitu. „Je v zájmu všech, aby ten tvrdý brexit nenastal,“ zmínil.

Řeč pak byla i o Číně. „Čína zkouší překreslovat mapu světa, kterou známe,“ sdělil. Země Evropské unie jsou podle něj naprosto zajedno v tom, aby Čína respektovala otázky lidských práv i byznysu. „Je tady společná vůle brát Čínu jako partnera a budovat vzájemné vztahy,“ zmínil.

Anketa

Dostane se TOP 09 do příští Poslanecké sněmovny? Ať už sama, či v rámci předvolebního spojenectví?

5%
95%
hlasovalo: 11338 lidí
„Nesmíme zapomenout na cestu ke svobodě, která se nám otevřela apelem na univerzální lidská práva,“ poznamenal Fischer. „Apelovali jsme na základě slyšení Falun Gong, protože tu petici podepsalo 40 tisíc českých občanů, tím se prostě musíme zabývat,“ sdělil. „Neměli bychom obchodovat někde za každou cenu, ale měli bychom obchodovat tam, kde jsou respektována základní práva vůči ekologii, vůči lidem,“ podotkl. 

„Jak se bude chovat Čína za deset let, nevíme. Ale víme, že čínský prezident se nechal zvolit na doživotí. Za jeho vlády dochází k utahování šroubů. A my si musíme rozmyslet, s kým do těch velkých investičních projektů půjdeme. Tady si musíme vybrat,“ dodal.

A proč neprošel do Ústavního soudu Aleš Gerloch? „Hlasoval jsem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Sledoval jsem tu debatu v Senátu a musím říct, že každý rozhodoval sám za sebe. Panu Gerlochovi rozhodně nepomohlo, že jej představoval kancléř Vratislav Mynář, jenž byl podezřelý z toho, že se pokoušel ovlivňovat justici,“ podotkl Fischer. Konkrétní, zda byl pro, či proti Aleši Gerlochovi, nebyl. „Jednali jsme v duchu toho, co máme za úkol. Hlídat demokratický systém u nás a právní stát v naší zemi. U prezidenta, který se pokouší ovlivňovat vrcholné představitele justice, se musíme dvakrát ptát, proč nám toho kterého nabízí,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…