Nepříjemná slova Zemana k Sobotkovi těsně před sjezdem: I ten Paroubek se zachoval jako chlap a rezignoval

11. 3. 2015 18:08

Prezident Miloš Zeman by od ČSSD uvítal sebereflexi neúspěchu v posledních parlamentních volbách, kterou postrádá. K ní by vyzval i nadcházející sjezd nejsilnější vládní strany, pokud by ho na něj ČSSD pozvala, řekl dnes Zeman v rozhovoru s ČTK. Místo kritické analýzy neúspěchů se ale podle něj premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka vrací do minulosti a "mluví o provaze v domě oběšencově".

Nepříjemná slova Zemana k Sobotkovi těsně před sjezdem: I ten Paroubek se zachoval jako chlap a rezignoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka

Prezident tak reagoval na Sobotkovu zprávu pro sjezd, v níž premiér tvrdí, že bývalý šéf ČSSD Zeman po roce 2003 poškozoval sociální demokracii.

"Sám bych si přál, aby sociální demokracie více přemýšlela o tom, proč v posledních parlamentních volbách měla nejhorší volební výsledek od roku 1992. Dokonce i ten Paroubek měl o dvě procenta hlasů víc a musím uznat, že se zachoval jako chlap a rezignoval. A já dosud nevím o nějaké sebereflexi sociální demokracie," uvedl Zeman, který ČSSD opustil v roce 2007 kvůli sporům s tehdejším předsedou Jiřím Paroubkem.

Přístup současného vedení ČSSD k volebním výsledkům prezident přirovnal k anekdotě, "když se vlak zastaví, zatáhneme záclonky a budeme dělat, že jedeme". "Ale takovým způsobem se úspěšná politika nedělá," zdůraznil.

V parlamentních volbách v roce 2013 se ČSSD dostala těsně nad 20 procent hlasů. Za volební neúspěch Zeman dnes označil i výsledek sociálních demokratů v loňských komunálních volbách, kdy strana získala o zhruba 800 mandátů méně než o čtyři roky dříve.

"Protože je to strana stále blízká mému srdci - už proto, že jsem jí věnoval osm let svého života, tak bych samozřejmě uvítal kritickou analýzu neúspěchů, což je první předpoklad k budoucím úspěchům. Místo toho se pan Sobotka vrací k roku 2003 a mluví o provaze v domě oběšencově," poznamenal Zeman v narážce na premiérovu zprávu pro sjezd ČSSD.

V ní Sobotka uvedl, že po Zemanově neúspěšné kandidatuře na prezidenta v roce 2003 lze v politickém angažmá současné hlavy státu pozorovat příklady jednání, které poškozovaly sociální demokracii. Zeman toto tvrzení ale odmítá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čeští právní experti jsou na nohou: Určovat, co se smí říkat a co ne? Velmi nebezpečné! Není divu, že s tím přichází zrovna Čaputová

14:02 Čeští právní experti jsou na nohou: Určovat, co se smí říkat a co ne? Velmi nebezpečné! Není divu, že s tím přichází zrovna Čaputová

Na kauzu odsouzeného slovenského poslance za xenofobní výroky na adresu Romů zareagovala slovenská p…