Nepřišel jsem s vámi diskutovat a nemám otázku. Jen vám ukážu kartu, sdělil Zemanovi občan. A prezident pravil: Putin není diktátor

15.01.2015 9:05

REPORTÁŽ Poslední setkání prezidenta Miloše Zemana s veřejností při jeho cestě po Pardubickém kraji se konalo v Chocni. Hlavu státu opět čekal nacpaný sál zdejšího Panského domu, kam dorazil ve středu kolem poledne s hejtmanem Martinem Netolickým a starostou města Vladislavem Valtrem. Zeman musel reagovat na ostrou kritiku svého chování i postojů ke konfliktu na Ukrajině.

Nepřišel jsem s vámi diskutovat a nemám otázku. Jen vám ukážu kartu, sdělil Zemanovi občan. A prezident pravil: Putin není diktátor
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Třetí den své návštěvy Pardubického kraje zavítal prezident do Chocně
reklama

Červená karta byla jen jedna a její držitel Martin Šafr dostal slovo v diskuzi jako první. „Nepřijel jsem sem s prezidentem diskutovat, ale červenou kartou mu sdělit, že se mi nelíbí jeho chování. Nelíbí se mi jeho vulgární vystupování, nelíbí se mi, jak sympatizuje s východoevropskými diktátory, jako je Putin. Samolibě se chová jako neomezený car. Takové chování není správné. Žádnou otázku nemám,“ řekl do mikrofonu.

Putina nepovažuji za diktátora, řekl prezident

Prezident na to reagoval: „Samozřejmě každý člověk dostává jednak zprávy z médií, které nemůže ovlivnit, a jednak zprávy přímé a bezprostřední, které ovlivnit může. Jsme spolu zatím asi dvacet minut. Máte-li pocit, že se chovám jako samolibý car, prosím, abyste to nějakým způsobem vyjádřili. Například pískotem, i když pískot je řeč ptáků a lidé by spolu měli mluvit lidskou řečí,“ uvedl Zeman. „K Putinovi nemám zvláštní sympatie, ale na rozdíl od Stalina ho nepovažuji za diktátora. Vy máte na mysli zřejmě můj postoj, který zpochybňuje sankce Evropské unie vůči Ruské federaci a který tvrdí, že sankce poškozují nejen Rusko, ale i Evropskou unii, mezinárodní obchod, zaměstnanost, výrobu a tak dále,“ uvedl prezident. Podle něj stejný postoj vyjádřil nejen premiér Bohuslav Sobotka, ale také řada dalších významných osobností z řad průmyslu a obchodu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Dále připomněl, že prezident Obama zrušil sankce proti Kubě, protože nefungovaly. Tím méně mohou fungovat proti Ruské federaci. „Samozřejmě, že navrhuji, aby byl místo sankcí uplatněn dialog, nikoliv pouze politických špiček. Aby existovala výměna osob na úrovni studentů, turistů i podnikatelů. Kdyby byly sankce proti Kubě zrušeny dříve než po padesáti letech, jsem přesvědčen, že Kuba by už dnes byla demokratickou zemí,“ sdělil.

Sankce proti Rusku škodí obchodu

„Je zde tedy skupina politiků a ekonomů, která argumentuje, proč by sankce měly být zrušeny. Já věřím v uklidnění situace na Ukrajině a víte, že Evropská unie termínovala sankce patnáctým červencem tohoto roku. Snažme se hájit české národní zájmy a procesy, které povedou k obnovení obchodních styků, rozšíří naše exportní možnosti, dají práci novým lidem a doufám, že zvýší životní úroveň,“ vysvětlil Miloš Zeman.

Jeden z posluchačů vzpomenul na autobus Zemák. „Choceň byla sídlem jeho odpočinku a zdejší organizace sociální demokracie se podílela na jeho přesunu. Došlo k posunu i u vás?“ zeptal se muž z publika. Prezident s odpovědí neváhal: „K posunu došlo v tom směru, že jsme oba zestárli. Autobus Zemák je zaparkován v Hošticích, což je známá vesnice, ve které Zdeněk Troška točil své filmy. Slouží tam jako jakási relikvie,“ popsal osud dřívějšího volebního autobusu Miloš Zeman. Sám byl firmě Iveco ve Vysokém Mýtě poděkovat. V roce 1996, kdy chtěli starou karoserii z nedostatku peněz opravit a proměnit ji na Zemáka, se opoziční politik postaral o příkaz co nejvíce zdržet jeho renovaci. Vše zachránil francouzský spolumajitel, který Zemana o všem informoval a přikázal co nejrychleji a v plné parádě autobus dokončit. Na závěr odpovědi připojil anekdotu: „V naší vesnici nemáme žádné extra spojení, jen jednou za čtyři roky přijede Zeman,“ řekl prezident.

Zeman: Na Ukrajině je občanská válka

Nevyhnul se další kritice kvůli Ukrajině: „Jezdím pravidelně na služební cestu na Ukrajinu, projel jsem řadu měst a nikde jsem nesetkal s nepřátelskými konflikty. Chci se zeptat, kdy jste byl naposledy na Ukrajině? Proč si myslíte, že je tam občanská válka? Proč si myslíte, že tam nejsou ruští vojáci? Jak to mám vysvětlovat přátelům na Ukrajině?“ znělo do mikrofonu. Miloš Zeman uvedl, že tam byl naposledy před půl rokem. „Souhlasím s vámi, v té době neexistovalo žádné nepřátelství mezi ruskojazyčnými obyvateli Ukrajiny a ukrajinsky hovořícími. Napětí vzniklo z několika důvodů a jedním z nich byl takzvaný jazykový zákon, který zakázal používání ruského jazyka jako oficiálního jazyka na Ukrajině. Tento zákon byl později zrušen, ale už bylo pozdě,“ sdělila hlava státu. Na občanskou válku ukazuje nejen jednání mezi vládou a separatisty, ale také ruská pomoc pouze jedné straně.

„Tím ale vůbec nepopírám ruskou agresi, která se projevuje jednak dodávkami vojenské techniky na východ Ukrajiny a také posíláním dobrovolníků. Nejde o regulérní ruskou armádu, ale tito dobrovolníci tam jsou s vědomím ruské strany,“ vysvětlil Miloš Zeman.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…