Neskutečná prasečina. Příprava vlastizrady ve věci uprchlické vlny. Sobotka je rizikem pro bezpečnost státu. Ptali jsme se politiků na únik premiérových e-mailů a toto jsme se dozvěděli

6. 1. 2016 17:03

Hackeři opět zaútočili na premiéra Bohuslava Sobotku. Poté, co mu zhruba před čtrnácti dny napadli jeho twitterový účet, se nyní rozhodli zveřejnit jeho korespondenci ze soukromé e-mailové adresy i korespondenci jeho spolupracovníků. Co na to čeští politici?

Neskutečná prasečina. Příprava vlastizrady ve věci uprchlické vlny. Sobotka je rizikem pro bezpečnost státu. Ptali jsme se politiků na únik premiérových e-mailů a toto jsme se dozvěděli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Začátek jednání vlády se protáhl asi o dvacet minut. Čekalo se na premiéra Bohuslava Sobotku
reklama

Anketa

Dle údajných uniklých e-mailů zvažoval Úřad vlády, že by ČT vysílala ,,migrační večerníček", v rámci kterého by národ oslovil např. Zdeněk Svěrák. Byl by to dobrý nápad?

2%
98%
hlasovalo: 15268 lidí

Hackeři v souborech zveřejnili e-maily například Oty Novotného, politického analytika sociálních demokratů. Ten píše Sobotkovi ohledně strategie vůči migrantům. Novotný, který je znám svou animozitou vůči hlavě státu Miloši Zemanovi a přátelstvím s ministrem Jiřím Dienstbierem, zpochybňuje v korespondenci tehdejší kroky vlády, které podle něj jdou proti sociálnědemokratickým hodnotám. Sám je pro přijímání uprchlíků.

Institut politického marketingu na svém veřejném facebookovém profilu následně otiskl část e-mailu z korespondence členů ČSSD o svých voličích. „ČSSD čekají perné chvilky při krizové komunikaci,“ konstatuje institut k textu, ve kterém Novotný o voličích sociální demokracie píše jako o sociálně frustrované, xenofobní a nacionalistické levici. 

Hackeři také přinesli e-mail mezi předsedou Člověka v tísni Šimonem Pánkem, který píše 3. 10. 2014 právníkovi a osobnímu příteli Sobotky Radku Pokornému ohledně domluvy na lidskoprávní konferenci.

„Dovolat se nemůžu nikam, tak aspoň takhle. Včera jsi zřejmě hned začal konat, neb jsem měl za letu do Bangkoku dva zmeškané telefonáty od Oty Novotného (leč přestupoval jsem mezi půlnocí a třetí ranní, tak už jsem mu zpět opravdu nevolal) a tu mám sice nějakou místní SIM kartu (roaming není), ale z té se špatně volá ven,“ píše mimo jiné Pánek. „Tak ti posílám draft – teze konference v příloze, nejsou tam zvaní, neb právě se rozešly maily a čekáme na odpovědi, ale pro představu se počítá s videopozdravy An San Su Ťij a Yoanni Sanchez, s účastí Bělorusů, obhájců lidských práv z Keni, Ruska, Ázerbájdžánu a Polska,“ pokračuje.

Dne 9. 2. 2015 pro změnu píše státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na soukromý e-mail Sobotkovi. „Začátkem března budu v Berlíně, tak proberu s poradcem kancléřky pro EU, jestli je něco, co by chtěla slyšet (bude mít projev už před obědem, než se potkáte),“ píše mu v souvislosti s řečí v Berlíně. V e-mailech je toho mnohem více. Některé jsou ryze soukromého a pikantního charakteru.

Předjednávání premiérova projevu s německou stranou

ParlamentníListy.cz položily politikům následující otázky. Co říkáte uniklým e-mailům premiéra Bohuslava Sobotky (a jeho spolupracovníků)? Co říkáte z hlediska bezpečnosti státu faktu, že unikly ze soukromého e-mailu, a co říkáte obsahu e-mailu? Měly by z toho být vyvozeny nějaké důsledky?

Většina politiků odsuzuje zcizení soukromých e-mailů. Současně však velká z nich upozorňuje na to, že Sobotka může být nyní vydíratelný a být bezpečnostním rizikem pro stát. Z hlediska obsahu kritizují, že Sobotkovi spolupracovníci servilně podporují přijímání uprchlíků a kroky Německa. Prý se tím odhalily skutečné záměry ČSSD a premiéra, který zde uprchlíky ve skutečnosti chce a před veřejností na oko hraje opak. E-maily prý dokazují, že bylo možné vyjednat, aby kvóty na migranty nebyly, ale česká vláda to úmyslně nevyužila.

Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz nereagoval. Ani ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec.  

„Nevím, že by to premiér autorizoval, takže bez komentáře,“ odpověděl redakci ParlamentníchListů.cz vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Cizí korespondenci nečtu, natož takovou, která byla ukradena. Premiér Bohuslav Sobotka by měl více dbát na zabezpečení své komunikace,“ sdělil předseda ODS a poslanec Petr Fiala.

„Jsem zásadně proti prolamování soukromých e-mailových adres. Věc je složitější: premiérův e-mail by měl být určitě lépe zabezpečen. A pak jde o obsah, nad kterým se pohoršují média. Část mě nijak nešokuje, například e-maily týkající se servisu pro předsedu vlády ze strany tiskového odboru nebo poradců. Část je problematická, například předjednávání premiérova projevu s německou stranou. Ale jedna věc: soukromá korespondence by měla zůstat soukromou. Nad nahrávkami z interních porad – ve firmách, ale i v médiích – by se také určitě leckdo pozastavil,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz místopředseda Poslanecké sněmovny a úřadující předseda STAN Petr Gazdík.

„S obsahem nejsem seznámena. E-maily obecně jsou chráněny asi tak jako korespondenční lístky a nikdo si nemůže být jist jejich důvěrností,“ říká místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

Bylo možné vyjednat, aby kvóty na migranty nebyly, ale česká vláda toho úmyslně nevyužila

„Co se týká bezpečnosti státu, ta by samozřejmě neměla být řešena prostřednictvím soukromého e-mailu a důsledky by ve svém vlastním zájmu měl vyvodit premiér. To, co se objevilo v médiích, ukazuje, že vláda hraje s občany špinavou hru. Úsvit bojuje proti kvótám více než rok a teď se dozvíme, že žádné kvóty přijaty být nemusely. Podle informací bylo možné vyjednat, aby kvóty na migranty nebyly, ale česká vláda toho úmyslně nevyužila. Nepochopitelný je také návrh státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy, že projedná s poradcem kancléřky Merkelové, jestli je něco, co by chtěla slyšet. Předseda vlády nemá paní Merkelové říkat, co ona chce slyšet, ale hájit a zastupovat Českou republiku a naše občany! Nemluvě o rozdávání míst na ministerstvech pro kamarády a tak dále. Na druhou stranu je třeba říci, že zveřejňování informací ze soukromí je porušení ústavních práv, což se týká jak těch, jež se do soukromé korespondence nabourali, tak těch, kteří její obsah šíří,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„Z toho, že byl napaden nejen e-mail pana premiéra, ale i jeho twitterový účet a blog na Aktuálně.cz, je zřejmé, že jde o cílený útok a o skandalizaci premiéra Sobotky. Je to nejen nehorázné, ale i trestuhodné, a je na policii, aby věc šetřila. Věřím, že tam není nic, co by mohlo ohrožovat bezpečnost státu, co je předmětem státního tajemství. Je také patrné, že kybernetický útok může hrozit komukoli,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.

„Prolomení soukromé e-mailové stránky je samozřejmě skandální a nepřijatelné, nicméně uniklé skutečnosti jsou možná ještě děsivější. Ukazuje se, že evropskou politiku české vlády má zcela v rukou státní tajemník Prouza, který si pro instrukce jezdí do Berlína, a další nevolení úředníci. Není proto divu, že česká vláda ve všem kopíruje berlínsko-bruselský federalistický kurz včetně přijetí eura nebo povinného přerozdělování migrantů. Nesamostatnost, servilita a submisivita této vlády jí znemožňuje stanovit si jakékoliv zahraničněpolitické cíle a vede k slepému následování cizích koncepcí. To přímo ohrožuje české národní zájmy. Potvrdilo se také, že premiér Sobotka věděl minimálně týden dopředu, že o povinných kvótách se na zářijovém summitu v Bruselu bude hlasovat a že toto hlasování Česká republika prohraje. Veškeré jeho silácké řeči o odmítnutí kvót byly tedy jen divadlem pro veřejnost, ve skutečnosti jel Sobotka na summit poslušně prohrát,“ uvedl první místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

„Já jsem to neviděl. Předpokládám, že pan premiér na soukromých e-mailech neřeší státní věci. Na to mám snad úplně jinou komunikaci. Pokud tam státní věci řeší, je to obrovská chyba premiéra,“ řekl místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

Bude v České televizi imigrantský večerníček Zdeňka Svěráka? Premiér je bezpečnostním rizikem pro stát

„Omluvte mě, cizí soukromou korespondenci nezkoumám a v případě pana premiéra to není ani třeba – jeho proislámské a promigrantské názory známe z jeho oficiálních vystoupení. Z toho, co se ke mně doneslo, mě nejvíc pobavil nápad na proimigrantský večerníček s panem Svěrákem. Jsem zvědavý, jak se s tímhle propagandistickým úkolem naše veřejnoprávní Česká televize popere,“ uvedl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Z hlediska bezpečnosti mě opravdu děsí, že člověk, který si neumí ochránit svoji mailovou schránku nebo twitter, má zajistit bezpečnost ČR. Únik mailů je důkaz, že vláda hraje s občany špinavou hru. Je to důkaz, že vláda schválně prohrála imigrační kvóty, přestože nám předseda Evropské komise Junker nabízel dohodu. Je to důkaz, že vláda se snaží manipulovat českou veřejnost, abychom přijímaly nelegální imigranty bez ohledu na bezpečnost. Dozvěděli jsme se také, že premiérovo poradcům nejde o občany, ale o teplá místečka ve státní správě, která si neustále vymýšlí. Je to odpudivý na zákulisí stranické politiky ČSSD,“ odpověděl předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

„Ukazuje se, ze premiér je ovlivňován svými poradci a dalšími mnohem více, než je nutné z hlediska informačních potřeb, a v některých případech je dokonce řízen. Ukazuje se dále, že u premiéra nefungují základní mechanismy nakládání s informacemi, které mají vliv na chod státu a na naši mezinárodní politiku. Takže ne kancléř prezidenta, ale premiér je bezpečnostním rizikem pro Českou republiku. K prošetření celé záležitosti je třeba ustavit parlamentní vyšetřovací komisi a věc dotáhnout do konce včetně nápravy,“ uvedl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Obsah Sobotkových e-mailů jsem nečetl. To považuji za nedůstojné. Alarmující je však skutečnost, že tento pán ve sněmovně s panem Babišem tvrdí, že podnikatelská data společností v souvislosti s EET a kontrolním hlášením budou úplně zabezpečena. Jak chce něco tvrdit člověk, který si coby premiér neochrání ani vlastní e-mail? Úřad vlády má stále více poradců a více peněz, ale funguje stále hůř. Na možné zneužití dat z EET jsem už veřejně upozorňoval. Nejen koalice, ale i média z nás dělají potížisty. Ale co budou říkat, až rozvrátí podnikatelský sektor, to nevím. Nikdo si na nich nic nevezme a voliči budou mlčet, jako že se jich to netýká. A média zase budou zticha a budou hledat další lascivní prkotiny,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

„Obsah soukromých e-mailů komentovat nebudu. Otázka bezpečnostního zajištění je vždy složitá a žádné zabezpečení nemůže stoprocentně zajistit kybernetickou bezpečnost. Musíme si uvědomit, že jde o trestný čin a jako takový je odsouzeníhodný. V poslední době vynakládá vláda finanční prostředky na kybernetickou bezpečnost. Kybernetické útoky jsou součástí nejen ekonomické kriminality, ale dnes i hybridních válek. Obávám se, aby se tyto útoky nestaly i součástí politického boje. Jediným účinným řešením jsou kvalitní zabezpečovací systémy a opatrnost uživatelů,“ myslí si místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

Nový Babiš?

„Dostalo se mi upozornění, že z uniklých e-mailů předsedy vlády Sobotky a jeho nejbližších spolupracovníků vyplývá, že si poradci pana premiéra zadali zpracování analýzy na mou osobu. Prý jestli mohu a mám potenciál stát se novým ‚Andrejem Velikým z Koblihova‘. Škoda že se raději nestavili na kus řeči, třeba u nás ve vinném sklepě v Uherském Hradišti. Jednoduše bych jim potvrdil, že nemohu, protože nechci! Opravdu nehodlám být tím, kdo by chtěl pošlapat demokracii, svobodu a soukromí v naší zemi, kdo by chtěl budovat všemocnou regulokracii, šmírovat podnikatele a všechny aktivní lidi, zavádět stohy lejster, likvidovat živnostníky a malé podnikatele, aby vytvořil prostor pro monopoly a magnáty, kdo by usiloval o vyšší výběr daní, jen aby bylo z čeho rozdávat dotace vybraným firmám. Nechci budovat politické impérium ani novodobá politbyra,“ uvedl senátor Ivo Valenta.

„Chci pomáhat Slovácku a Zlínskému kraji, ale rovněž přinášet impulzy k tomu, aby se spojili lidé se zdravým selským rozumem a nabídli voličům alternativu ke koblihovému království. Už se asi nedozvím, co pánům poradcům a analytikům z Lidového domu z oné analýzy vyšlo. Ne že by mě to trápilo... Nicméně v každém případě je pro mě tento e-mail charakteristický pro současnou vládu a její styl. Hovoří o dvou věcech. Zdá se, že už i premiérovo nejbližší okolí převzalo praxi páně Babiše a jeho našeptávačů, kteří mají v takové oblibě zpracovávat neustále na někoho složky, analýzy a svodky. A dále je pak zřejmé, jakou frustrací a ustrašeností ve vztahu k ministru financí a předsedovi hnutí ANO představitelé ČSSD v čele s premiérem trpí. Za destrukci demokracie v naší zemi, ohýbání zákonů ve prospěch vicepremiérova byznysu a budování jeho impéria přitom nesou velký díl spoluodpovědnosti,“ dodal Ivo Valenta.

Pokud budou Sobotkovi radit takoví lidé, nemůže to pro něj a ČSSD dobře skončit

„Když jsem si přečetl rady a postoje ‚analytika‘ Novotného, který kdysi radil takzvaný pragmatický úkrok ČSSD doprava, jen jsem si potvrdil, že pokud budou předsedovi a premiérovi radit takoví lidé, nemůže to pro něj a ČSSD dobře skončit. A názory různých pošahaných sluníčkářů, kterými obtěžují a snaží se ovlivnit předsedu, tak to je opravdu vrchol,“ uvedl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Pokud bych měl brát vážně snahu premiéra o prosazení imigrantské politiky, která z uniklé korespondence vyplývá, pak bych to osobně chápal jako přípravu ‚velezrady‘! Je to potvrzení dvou tváří vlády ČR. Doma se tváří, že je třeba hájit národní zájmy a odmítat kvóty, a v EU a potichu i doma připravuje zemi na vpuštění imigrantské vlny!“ upozorňuje poslanec ODS Petr Bendl.

„Považuji to za neskutečnou a neomluvitelnou prasečinu. Je to osobní pomsta, takže obsah mě nezajímá,“ uvedl europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Myslel jsem si, že už jsme se hodně vzdálili od dob Jana Rumla, kdy docházelo pravidelně k únikům informací a kdy se dokonce uvažovalo o privatizaci informačního systému ministerstva vnitra. Rozhodně by na privátním e-mailu věci týkající se státu být neměly. Je vidět, že privátní zájem je silnější. Bohužel dnes vidíme, že v Evropě jsou na rozhodujících postech nekompetentní lidé. Ostatně poradce pana premiéra jsem i učil. Takže se nedivím vůbec ničemu. Myslím si, že to ale brzy utichne. Byly daleko horší věci v minulosti. Když například po listopadu tato republika shodila síť ilegálů v zahraničí. To snad žádný jiný stát neprovedl. Takže je to stejná úroveň, jaká se prosadila za disidentokracie,“ řekl europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf.

Sobotku bude někdo vydírat a ten bude muset poslouchat... Je to na demisi

„Je to skandální! Jak z pohledu obsahu, tak z pohledu skutečnosti, že je k předsedovi vlády něco takového možné. Nejsem příznivcem pádů vlád, ale obávám se, že v tomto případě by to důvod k odchodu byl. Proč? Je otázkou, jaké e-maily byly zveřejněny a které zveřejněny nebyly a budou zveřejněny, nebude-li premiér poslušně vykonávat čísi příkazy. Navíc jak si vysvětlit e-mail Prouzy, když Sobotkovi píše: ‚Proberu s poradcem kancléřky pro EU, jestli je něco, co by chtěla slyšet…!‘ To je přece skandální přiznání, že premiér je pouze figurkou, která poskakuje podle něčích pokynů, přestože má plnou hu..., vlastně ústa naší suverenity. Znova říkám, že mám vážné obavy, čím a pro co by premiéra Sobotku mohl kdosi dohnat k rozhodnutím nevratným, rozhodnutím, ze kterých by nás všechny bolela hlava,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

„Je neoddiskutovatelně fatální chybou premiéra používat soukromý e-mail ke služebním účelům. Stále se dnes honíme za bezpečnostními prověrkami různých stupňů, a přitom takovýto šlendrián nám potom vždy dokáže nesmyslnost takovéhoto snažení. Vinu spatřuji v tomto případě nejen na straně hackerů, ale také u pana premiéra, který svojí nezodpovědností mohl ohrozit bezpečnost či samotný chod státu. Předpokládám, že je mu jasné, v jaké že moci elektronických médií se v současnosti nacházíme, a tak se současně divím, že potom takto s důležitými informacemi bezostyšně hazarduje. Trestněprávní kroky je nutné vyvodit přirozeně u elektronických ‚zlodějů‘, u předsedy vlády bych se nebál mluvit o zpětné vazbě vyplývající z odpovědnosti politické,“ myslí si poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Je mi líto, ale je to prostě cena za dnešní dobu. A to jak za moderní formy komunikace, tak za někdy velmi populistický tlak i na velmi vysoké politiky, aby byli a žili jako ‚obyčejní lidé‘. Což, ve vší úctě, je třeba u pana premiéra či premiérky ČR nesmysl. Ale zkuste opak, a hned vás budou jistá média a chytrolíni deklasovat. Vědu bych z toho však nedělal. Pokud se nemýlím, jiného pana premiéra dokonce odposlouchávali. A pak jsme mohli ty značně trapné milenecké telefonáty slyšet na vlastní uši. Možná by nám troška konzervatismu, jako třeba v tomto platí v USA, neškodila. Ač se tvrdí, že je to svobodná země,“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Jinak obsah uniklých e-mailů s výjimkou jednoho od pana Oty Novotného neznám. A ani po tom nepátrám. Vyhodnocení je jistě věcí jiných složek, které společně platíme z našich daní. Ty nechť rozhodnou, jak moc byla bezpečnost země ohrožena, a začnou se starat o nápravu. Tragicky to nevidím, byť mě i ten jeden e-mail poradce pana premiéra, který jsem četl, dost rozesmutněl. Jako vlastenecky smýšlejícího poslance i člena ČSSD. Uvažuji totiž jinak, ‚méně proevropsky‘. A nejen díky posledním zprávám si nemyslím, ve vší skromnosti, že by to byla chyba. Podle mého soudu zveřejněním těch e-mailů ani tak není ohrožena bezpečnost státu jako pozice pana předsedy nás oranžových. Ale nerad bych vedle euroskeptika, extremisty či opočlověka dostal ještě nálepku pučisty. Ač za nic z toho, vypadá-li takto okolí pana premiéra, se vlastně nestydím,“ dodal Koskuba.

To, co zveřejněno nebylo a co si tedy někdo nechává v záloze...

„K obsahu se vyjadřovat nechci, ale fakt, že e-maily unikly, je samozřejmě velmi zarážející. Domnívám se, že by měla být zabezpečena bezpečnost ve virtuálním prostoru, a to zejména u vysokých státních představitelů. Fakt, že byl tento čin proveden malou skupinkou extremistů, je trestuhodný stejně jako to, že napadají účty občanů již dlouhou dobu. Policie to, zdá se, tolerovala a je smutné, že až útok na e-mail premiéra povede k právním krokům,“ uvedla europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.

„E-maily poradce pana Novotného mě co do obsahu nepřekvapují. Mám s tímto pánem specifické a nezapomenutelné zkušenosti z Lidového domu. Je jen na premiérovi, jak věc posoudí a jaké z ní vyvodí závěry. Pokud jde o bezpečnost státu, je to závažné téma, které bude jistě v této souvislosti řešeno,“ říká poslankyně ČSSD Marie Benešová.

„Je poměrně tristní, že předseda vlády pro komunikaci v citlivých záležitostech používá freemail, který podle všeho navíc nemá ani pořádně zabezpečený. Co se obsahu e-mailu týče, ani mě tolik netrápí, co bylo zveřejněno – spíš je zajímavé, proč zrovna toto. Mnohem víc mě ale znepokojuje to, co zveřejněno nebylo, a co si tedy někdo nechává v záloze. A opět – proč. Důsledky by si z toho měl vyvodit pan premiér sám – odpovědnost může jen těžko hodit na někoho jiného,“ říká poslanec Úsvitu Martin Lank.

„Především jde o trestný čin, takže by policie měla vypátrat pachatele. Premiérovi prostě někde uteklo heslo k e-mailovému účtu. Není první ani poslední, komu se to stalo. Obsah jeho e-mailové schránky nebudu komentovat, bylo by to neslušné vzhledem k tomu, že je to soukromá komunikace, do které mi nic není,“ uvedl poslanec ANO Matěj Fichtner.

Je to tragické...

Zabezpečení komunikace vrcholných politických činitelů ČR je podle senátora ODS Jaroslava Zemana tragické. „Jak se někdo nabourá do korespondence premiéra? I bývalý premiér Nečas byl odposloucháván, na vojenské rozvědce dělali zásah řadoví policisté. Premiérovu korespondenci nehodnotím, je to soukromá věc. Navíc on neovlivní různé žadatele, kteří mu píší,“ smál se Zeman.

„Nabourat se bez povolení do cizího e-mailu je nejen nemorální, ale i trestné. Nedomnívám se, že je v pořádku, aby takto získané informace, u nichž není navíc ani potvrzena jejich pravost, byly sdělovány veřejně prostřednictvím médií. Na druhé straně je třeba počítat s tím, že jde již o častý jev, a podle toho se i chovat. Člověk má jednat na veřejnosti i v soukromí tak, aby si své chování vždy byl schopen odůvodnit. K obsahu e-mailů se vyjadřovat nebudu, když údajní autoři jejich pravost dosud nepotvrdili,“ uvedl senátor Jozef Regec.

„Co říkám uniklým e-mailům? Že žijeme v hnusné době, když člověk nemá absolutně žádné soukromí. Je úplně jedno, z jakého e-mailu unikly, protože ti, kteří ty e-maily ukradli, by je podle mého názoru ukradli odkudkoli. Z hlediska věcného obsahu je úplně jedno, co ti různí pisálkové a poradci radí, důležité je, co premiér a vláda dělají. A s tím já nemám problém,“ říká poslanec ČSSD František Adámek.

Z jednoho pohledu je internet velká vymoženost...

„Z jednoho pohledu je internet velká vymoženost, a pokud se využívá rozumně a korektně, je velmi užitečný. Z pohledu jiného však otevírá virtuální svět, kde lze prakticky všechno zmanipulovat a ovlivnit. Zabezpečení informací se neustále zdokonaluje, ale stále budou existovat lidé, kteří se z různých motivů dokážou dostat i k velmi citlivým informacím. Bohužel to tak je a uživatelé internetu by s tím měli počítat. Co se týká Sobotkova e-mailu, určitě nepředpokládám, že by obsahoval něco, co by šlo zneužít. Z hlediska osobního je to zcela jistě velmi nepříjemné. Ale nepřeceňoval bych to. Každý musí vědět, že takové nebezpečí hrozí prakticky neustále, a podle toho by se měl chovat,“ míní poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Jsem přesvědčen o tom, že takzvaným Velkým bratrem je ve skutečnosti už dávno úžasný fenomén, který změnil od základu filozofii, obsah i formu mezilidské komunikace – internet. A na to je třeba stále myslet,“ uvedl poslanec ANO Stanislav Berkovec.

„Jsem tam zmiňován také, ale zatím se k tomu nechci nijak vyjadřovat,“ řekl redakci europoslanec ČSSD Jan Keller.

„E-aily jsem nečetl a ani je číst nebudu, protože byly vedeny na soukromém e-mailovém účtu a nechci se přiřadit k těm, kteří tak činí a vstupují de facto takto premiérovi do soukromí. Bezpečnostní riziko v tom nevidím,“ uvedl senátor STAN Jan Horník.

„Zveřejňování cizí korespondence je trestný čin. Nějak se mi nechce to číst,“ reagoval poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Útok na předsedu vlády B. Sobotku prostřednictvím hackerského ataku, tedy uniklé e-mailové korespondence z jeho soukromé adresy, považuji za nechutné a účelové svinstvo. Smyslem útoku může být nejen poškození premiéra a ČSSD, ale také odvedení pozornosti od jiných a závažnějších témat. Je evidentně součástí politického boje, ve kterém se šmírování na objednávku stává bohužel běžnou praxí. S tím bychom se však neměli smířit, protože dnes se to týká premiéra a zítra se to může týkat kohokoliv z občanů. Proto by celá věc měla být důkladně policií vyšetřena. Z tohoto hlediska nepovažuji za vhodné zveřejněnou část korespondence komentovat. A to i vzhledem k tomu, že se prověřuje její autenticita a celý případ nezákonného úniku vyšetřuje policie,“ uvedl poslanec ČSSD Richard Dolejš.

„Rozhodně si však nemyslím, že únik informací bezprostředně ohrožuje bezpečnost státu a pozici premiéra. Nic výbušného totiž na zveřejněné části korespondence nevidím. A to ani sporná doporučení bezvýznamných poradců, kteří například v otázce migrace jen papouškují po vzoru ‚pražské kavárny‘ pozici německé kancléřky a bruselských byrokratů. Nic nového pod sluncem. Bohuslava Sobotku znám osobně mnoho let a vím, že se rozhoduje podle svého vlastního rozumu, a ne na základě jednostranných doporučení kohokoli. Na celé záležitosti týkající se zveřejnění e-mailové korespondence je však zajímavá a zarážející jedna věc. Přichází zrovna v okamžiku, kdy se vládě Bohuslava Sobotky evidentně daří. A to jak z hlediska hospodářského růstu a sociální stability, tak i z hlediska úspěšnosti v oblasti legislativního procesu např. v rámci protikorupčních opatření. A to i přes obstrukce pravice, Miroslava Kalouska a různých kmotrovských skupin. Atak však zároveň přichází v době, kdy majitel politického hnutí ANO a podnikatelské skupiny Agrofert Andrej Babiš musí čelit kauzám, které souvisejí s jeho střetem zájmů a podnikatelskými aktivitami jeho impéria. Je tedy zřejmé, komu všemu může současná situace vyhovovat. Nicméně si myslím, že tento útok je plácnutím do vody,“ dodal Richard Dolejš.

Kolem premiéra se řešilo, jak přesvědčit českou veřejnost, že se nemá bát migrační vlny

Lidové noviny napsaly, že uniklé e-maily jsou pravděpodobně autentické. Redaktoři prý totiž hovořili s některými z pisatelů a ti potvrdili, že je skutečně psali. Potvrdil to například i Pavel Švagr, šéf Správy státních hmotných rezerv. Právě jeho e-maily Sobotkovi přitom často obsahují zásadní politické i obchodní úvahy, jejichž zveřejnění není příjemné.

Společnost Seznam, která mu soukromou schránku spravuje, vydala prohlášení, že nedošlo k žádnému prolomení schránky, hacker se do ní tedy musel dostat standardním způsobem. MF Dnes spekuluje, že premiér si měl nastavit heslo tak jednoduché, že pro hackery nebylo těžké jej uhodnout.

Premiér Sobotka únik ze své pošty nekomentoval, jen jej předal policii a vydal tiskové prohlášení, že se svými politickými odpůrci nenechá zastrašit. MF Dnes připomíná, že uniklé e-maily se objevily na stránkách xenofobní skupiny White Media a že se tak stalo v době, kdy premiér začal výrazněji vystupovat na podporu migrantů.

„V kontaktech s dobrovolníky jsou uprchlíci naplňováni nadějí, že je Evropané přijmou vřele mezi sebe, že jsou připraveni spravedlivě posoudit jejich právo na mezinárodní ochranu, vrátit jim životní perspektivu. Umím si představit, že když utíkám do nějaké cizí země a riskuji-li při tom život, je pro mě dobrovolník na hranicích této země podávající mi pomocnou ruku světlem na konci tunelu,“ navrhuje Sobotkovi Novotný. 

V komunikaci lidí kolem premiéra se vskutku horečně řešilo, jak přesvědčit českou veřejnost, že se nemá bát migrační vlny. Národ měl být podle návrhu jednoho z úředníků Úřady vlády Jana Krále přesvědčován „migračním večerníčkem“, kterým by mohl v televizi provádět třeba Zdeněk Svěrák. E-mail s návrhem byl určen Novotnému a státnímu tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali

18:51 Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali

ANKETA Bránit Stanislavu Křečkovi v nástupu do úřadu ombudsmana vlastním tělem? Takový je záměr akt…