Nešťastná Vášáryová: Kdybych mohla, emigruju. Minulost se vrací v takových vlnách, že nevěřím vlastním očím

14.03.2016 8:03

Končící slovenská poslankyně, exdiplomatka a herečka Magda Vášáryová se již několikrát velmi kriticky vyjádřila k postoji Čechů a Slováků vůči uprchlíkům. Před několika dny znovu zabrnkala na tuto pro mnohé citlivou strunu, když v rozhovoru pro slovenský Nový čas pohovořila o propagandě a jednodušších lidech. Její sestra Emília Vášáryová dokonce ze znechucení nad současnou situací přemítá o emigraci.

Nešťastná Vášáryová: Kdybych mohla, emigruju. Minulost se vrací v takových vlnách, že nevěřím vlastním očím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magda Vašáryová

Anketa

Podporujete Angelu Merkelovou?

2%
98%
hlasovalo: 13347 lidí

„Nikdo nepředpokládal ani ruské bombardování v Sýrii, následkem čehož umírá mnohem více civilistů, než jich zabil Islámský stát. Rusko, tedy Putin, si řeklo, že toto je správný moment na rozložení Evropské unie, neboť on ji potřebuje rozložit. A my ve střední Evropě jdeme s ním,“ reagovala Magda Vášáryová na otázku Nového času, jaký má názor na uprchlickou krizi.

Téměř dvacet let diplomatické kariéry ji dle vlastních slov naučilo být chladnokrevnou a nepodléhat velkým emocím. I přesto ale chápe, že někteří lidé mají z uprchlíků strach, který, jak kriticky poznamenává Vášáryová, přiživují politici. „Chápu, že pro jednoduché lidi a tetky na vesnici, které straší naše vláda, že je tam přijdou znásilňovat uprchlíci, je to velmi těžké a nedivím se jim. V žádném případě je za to neodsuzuji,“ říká slovenská politička. Podle ní by měli zafungovat politici a mladí, kteří by těmto lidem měli vysvětlit, že je to jen propaganda, které není třeba věřit.

V souvislosti s tím Vášáryová zdůrazňuje, že se nesmíme dostat do situace ze 40. let 20. století, kdy muži a ženy v krojích nadšeně hajlovali a nechali se přesvědčit, že když rozkradou židovský majetek a Židy pošlou na smrt, budou se mít jako v ráji. „Dnešní mladí lidé by se měli ptát svých prarodičů, pokud mohou, odkud mají ty stříbrné příbory nebo obrazy,“ míní politička. Toto je dle ní mnohem důležitější, než když mladí lidé nechodí k volbám a odůvodňují to tím, že stejně odejdou do zahraničí. „Své rodině a historii ale i tak neutečou,“ varuje Vášáryová.

Její sestra, herečka a na krátkou dobu také členka československého Federálního shromáždění Emília Vášáryová se staví k současnému dění dost skepticky. „Kdyby mi někdo před 25 lety řekl, co se stane, řeknu, že se zbláznil. Vzala jsem si teď Svět včerejška, Zweiga, tak se tím probírám a vidím tam spoustu analogií, podobných situací, v Berlíně i jinde. Bojím se, co bude, kam tohle všechno může vést,“ uvedla v rozhovoru pro časopis Týden. „Nemluvím ani o Maďarsku nebo o Polsku, to jsou strašná zklamání, ani nedokážu vyjádřit, co všechno cítím,“ dodala.

Za nehoráznost považuje Vášáryová skutečnost, že na březnové premiéře dramatu Eva Nová, v němž hraje abstinující alkoholičku hledající ztracený vztah se synem, bude přítomen i slovenský velvyslanec v Česku Peter Weiss. „To je ten nejstrašnější komunista, který se v roce 89 vůbec vyskytoval. Všude jsme se studenty malovali ‚Volíte Weissa? Sloboda, maj sa!‘ On tu je, představte si. Je to možné, že se zase vracíme?“ táže se Vášáryová a vzápětí si sama odpovídá: „Minulost se vrací v takových vlnách, že nevěřím vlastním očím. Kdybych mohla, tak emigruju, ale kam?!“ tápe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …