Nešťastný šéf soudu o zatčeném kolegovi: Lidé teď budou méně věřit justici

25.02.2013 13:26 | Zprávy

Předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka zaskočila údajná korupční kauza v justici. Podle něj došlo k poškození justice, která se posunula o několik let zpátky. Sváček to řekl v rozhovoru pro server Novinky.cz.

Nešťastný šéf soudu o zatčeném kolegovi: Lidé teď budou méně věřit justici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Sváček

V sobotu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová oznámila, že protikorupční policie obvinila šest lidí z korupce. Mezi nimi je i pražský soudce Ondřej Havlín a žalobce František Fiala.

Vrátí nás to o pár let dozadu z hlediska důvěryhodnosti

„Je to velmi nepříjemná záležitost, která poškodí celou justici a zase nás vrátí o pěkných pár let zpátky z hlediska důvěryhodnosti před lidmi v této zemi,“ komentoval Sváček pro Novinky.cz.

Havlín působil jako velvyslanec v Chorvatsku a následně v Bulharsku během neplaceného volna, kdy pracoval také jako soudce. Vedení Městského soudu v Praze později rozhodlo, že Havlínovi zanikl soudcovský mandát. To potvrdilo i Ministerstvo spravedlnosti.

Havlín ale podal občanskoprávní žalobu, ve které soud v Příbrami rozhodl v jeho prospěch. Havlín se tedy od března 2002 dostal na Obvodní soud pro Prahu 2 a byla mu vyplacena ušlá mzda necelých 900 tisíc korun.

Havlín se už jednou pokusil zasahovat do rozhodovací činnosti jiné soudkyně

Sváček proti Havlínovi podával už jednou trestní oznámení. „Mělo dojít k pokusu o zásah do nezávislé rozhodovací činnosti jiné soudkyně. Ta věc byla šetřena policejními orgány, došlo k odložení té věci a policejní orgány mi záležitost postoupily ke kárnému řízení, neboť se podle nich nejednalo o trestný čin,“ vysvětlil předseda pražského městského soudu.

Současný případ je podle Sváčka velmi smutnou záležitostí. Soudci se opakovaně snažili změnit legislativu, aby nedocházelo k přesunování veškerých trestných činů v dopravě do kompetence jediného soudu. Ministerstvo spravedlnosti to ale vždy odmítlo.

Současná událost by mohla na tuto legislativní iniciativu znovu upozornit. Sváček hodlá nadále usilovat o prosazení tohoto návrhu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …