Netransparentní losovačky za miliardu. Ministerstvo životního prostředí zakročilo

16.04.2014 15:50

14 projektů za více než jednu miliardu korun v operačním programu Životní prostředí (OPŽP) dodavatelé vybírali prostřednictvím takzvaných losovaček netransparentně. Zjistilo to nové vedení Ministerstva životního prostředí (MŽP), které letos kontrolu provedlo u 88 projektů za více než pět miliard korun. Na tiskové konferenci to oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Netransparentní losovačky za miliardu. Ministerstvo životního prostředí zakročilo
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Hovoří ministr životního prostředí Richard Brabec

Zadavateli byly obce, které zřejmě budou muset vrátit dotace. V jednom případě podalo ministerstvo trestní oznámení, konkrétně u dostavby a rekonstrukce vodovodní sítě za téměř 80 milionů korun v Úvalech u Prahy.

Jako netransparentní označilo ministerstvo v mnoha případech projekty, které se týkaly hlavně kanalizací nebo čističek odpadních vod

Prověřovaly se projekty od konce roku 2010 až do konce loňského roku. Kontroloval se způsob výběru dodavatele prostřednictvím elektronického losovacího zařízení v rámci takzvaného užšího výběrového řízení, zdali nebyl v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Jako netransparentní označilo ministerstvo v mnoha případech projekty, které se týkaly hlavně kanalizací nebo čističek odpadních vod, například v Březové nad Svitavou, Frýdlantu nad Ostravicí nebo Milovicích. Patří mezi 13 projektů, u nichž organizátor nevyhověl možnosti prověřit zařízení, nebo účastníci měli o losování pochybnosti a zadavatel se jimi nezabýval.

Ministerstvo požaduje, aby dotčení vrátili dotaci ve výši deseti až 25 procent. V Úvalech hrozí, že budou muset vrátit celou dotaci, pokud bude orgány činnými v trestním řízení prokázáno, že byl spáchán trestný čin. V souvislosti s tím podalo MŽP v úterý trestní oznámení na neznámého pachatele k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bum! Klaus ml. udeřil. Uteče k němu další poslanec

19:30 Bum! Klaus ml. udeřil. Uteče k němu další poslanec

Václav Klaus ml. dnes plánuje vyslovit vládě nedůvěru i za svou novou platformu Trikolóra. Vláda ale…