Nevěděla jsem, jestli nás prodají, nebo znásilní, říká jezídka

12.10.2016 13:29 | Zprávy

V srpnu 2014 byla Nadja Muradová jednadvacetiletou studentkou, která žila ve vesnici v oblasti Sindžár na severu Iráku. Postup islamistů zemí viděla předtím v televizi. Nikdy ji ale nenapadlo, že se také stane jejich obětí. Její vesnici obklíčili, zabili 600 lidí včetně jejích šesti bratrů a matky a ona se stala sexuální otrokyní bojovníků z Islámského státu. „V zajetí jsem počítala každou hodinu, ani jsem nevěděla, co je za část dne. Každou minutu jsem se bála, že přijdou a nevěděla jsem, jestli nás prodají, nebo napadnou a znásilní,“ popsala Muradová v rozhovoru s ČTK.

Nevěděla jsem, jestli nás prodají, nebo znásilní, říká jezídka
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Soumrak nad Kurdistánem

Po třech měsících se Muradové podařilo ze zajetí utéct. Od té doby tato odvážná žena jezdí po světě a vyzývá mezinárodní společenství, aby ochránilo jezídskou komunitu, ze které pochází, a zastavilo její genocidu. Nyní žije v Německu. Do Prahy přijela na konferenci pořádanou Knihovnou Václava Havla u příležitosti udělení letošní mezinárodní Ceny Václava Havla za obranu lidských práv, kterou Muradová získala.

„Nejtěžší pro mě bylo, když přijel DAIŠ (arabská zkratka pro Islámský stát), zabili všechny muže a nás odvezli daleko od rodiny. Když si vybavím, jak jsme byli v autobuse a jeli směrem do Mosulu a oni nám tam vyhrožovali. To jsem měla velký strach,“ uvedla Muradová. Když o událostech roku 2014 hovoří, neustále se jí třese hlas a v očích má slzy.

Co jí dávalo sílu sexuální zotročení islamisty přežít? „Neměla jsem sílu, měla jsem víru. Věřila jsem tomu, že takto to nemůže být napořád, že oni jsou ti špatní, já mám pravdu a jednou to musí skončit,“ dodala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

7:35 Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

„Co si to, ku*va, dovolujete? Co to říkáte? Držte hubu a chovejte se slušně!“ Takhle vypadala ostrá …