Nevíte vůbec nic, vzkázal komentátor studentům. Vyčinil i Dobešovi

28.02.2012 12:05

Včera odstartoval studentský týden neklidu na vysokých školách. Budoucí absolventi se bouří proti reformám z dílny ministra školství Josefa Dobeše (VV). Vědí ale, proti čemu se vlastně bouří? Komentátor Martin Komárek má za to, že to příliš nevědí, jen se chtějí zviditelnit a chovají se tak podobně iracionálně jako ministr Dobeš. Komárkovu úvahu uveřejnila dnešní MF Dnes.

Nevíte vůbec nic, vzkázal komentátor studentům. Vyčinil i Dobešovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti

Studenti se bouří proti reformám ministra školství Josefa Dobeše (VV), dnes pochodují např. v Brně. Zdá se, že už dosáhli velikého úspěchu, když ministr oznámil, že ustupuje od plánů na zavedení školného. Proti čemu tedy protestují dál? Komentátor Martin Komárek má za to, že to vlastně nevědí a dodává, že právě proti školnému by protestovat neměli. Je to dobrý motivační prostředek pro studenty i pro školy samotné.

Dobeš nabídl obchod: Nezavedu školné a vy zmlknete

„Naši neklidní studenti o tom, k čemu směřuje vysokoškolská reforma, většinou také nevědí vůbec nic. Školné jim připadá nespravedlivé, protože studium má být zkrátka zadarmo. A Dobeš je velmi nesympatický. Ti informovanější ještě řeknou, že zkorumpovaná vláda chce dosadit do školských rad různé podržtašky a zkrachovalé politiky. A v neposlední řadě protestují i proto, že se jim protesty líbí,“ píše komentátor.

Dodává k tomu, že Dobeš měl podle jeho názoru odstoupit už dávno, např. právě proto, že ustupuje od plánu na zavedení školného. Vždyť jde o jeden z bodů programového prohlášení vlády a jde o bod, který školám umožní další rozvoj. Dobeš vlastně dělá jen to, že teď studenty uplácí, aby přestali protestovat.

Reformu potřebujeme jako sůl

Přitom rozumní studenti vědí, že se bez zavedení školného neobejdeme. Nestačí jen poukazovat na to, že peníze utíkají především korupčními kanály. Podobně by totiž mohli mluvit policisté nebo důchodci. Zaklínadlo boje s korupcí zkrátka nepřinese do státní kasy tolik, kolik je třeba. Školné představuje v tomto směru jednoznačný přínos. I díky němu se budou moct jednotlivé školy vypracovat na úroveň srovnatelnou se západními univerzitami. Snad nikdo totiž podle komentátora nepochybuje o tom, že většina našich škol nedosahuje úrovně těch západních ani zdaleka.

„Rozumný profesor, děkan, rektor či student, kterému jde o něco jiného než o vlastní pohodlí, to přece musí uznat. A neměl by hledět na to, že reformu prosazuje nešika Dobeš. Není to Dobešova reforma, je to reforma vysokých škol, o které se jedná léta a kterou chce středopravá vláda dokončit. Některé její body jsou sporné, některé jsou zcela jasně k lepšímu. Nic však není k protestování, jen k jednání. Uznávám, že s někým jiným než s Dobešem,“ uzavírá Komárek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…