„Vyzvete premiéra Sobotku, aby přestal kumulovat funkce a vzdal se poslaneckého mandátu? Vždyť jinak se jeho požadavek na Haška, aby se jako hejtman vzdal poslaneckého mandátu, jeví jako sprosté vydírání? Nemyslíte?“ ptal se čtenář vystupující pod přezdívkou LadaJo. Štěch však v této věci se čtenářem polemizoval. Některé příklady kumulace funkcí jsou podle jeho názoru běžné.
„Pokud je mi známo, kumulace funkce předsedy vládní strany, poslance a premiéra je naprosto běžná a i v jiných zemích je praktikován tento model. Výjimkou jsou snad jen úřednické vlády,“ poznamenává předseda Senátu, který se vzápětí musel vypořádat s otázkou, zda by nebylo lepší Senát zrušit. Ptal se na to čtenář dodo13, který se odvolával na názor komunistického poslance Miloslava Opálky. A nestálo by za to snížit i počet poslanců?
Senát má svůj význam, říká jeho předseda
„Samozřejmě, že redukce by byla možná, ale otázka je, zdali by se docílilo spravedlivého a rovnoměrného pokrytí celého území. Jinak jsem přesvědčen, že dvoukomorový parlament, do kterého se volí rozdílným způsobem, je pro fungování parlamentní demokracie lepší než jednokomorový,“ odpovídá předseda horní komory. Zároveň připomíná, že od roku 1918 mělo Československo vždy podstatně větší počet zákonodárců. K dokreslení dodává, že senátoři se často dívají na návrhy zákonů poněkud jinak než poslanci a tím se mohou pokoušet o zlepšení jejich kvality.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp