Nevyrábějte, stát vám za to dá prachy. Evropa šetří elektřinu: Nové nápady

4.7.2022 11:02 dop. | Komentář

V souvislosti s nespolehlivými dodávkami plynu z Ruska se čím dál více skloňují energetické úspory. Zvláště proto, protože na výrobu elektřiny se používá plyn, který bude potřeba v zimě. Energetický analytik Javier Blas tvrdí, že v Bruselu se chystá něco radikálního. „Ale co slyším z Bruselu je extrémní forma: Zaplatit továrnám, aby snížily produkci nebo dokonce zastavily, aby šetřily elektřinu a ta fungovala pro ostatní,“ uvádí. A navrhuje, aby vlády zavedly šrotovné na spotřebiče pro domácnosti.

Nevyrábějte, stát vám za to dá prachy. Evropa šetří elektřinu: Nové nápady
Foto: Repro Youtube
Popisek: Stará lednice - ilustrační foto

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

95%
hlasovalo: 10702 lidí
Energetický analytik Bloombergu konstatuje, že v poslední době zažil trh s ropou nejbláznivější moment ve své historii, kdy prodávající platil kupujícímu 40 dolarů za to, aby si texaskou ropu odvezl. Ale pokud má Evropa překonat zimu, bude opět potřeba udělat „něco bláznivého“. A navrhuje, aby spotřebitelé dostávali zaplaceno za to, že elektřinu spotřebovávat nebudou.

Podle Blase zatím politici zkoušejí jen opatření týkající se nabídky, což dokazuje i to, že nabídka a produkce se v komuniké G7 objevuje dvacetosmkrát, zatímco spotřeba a poptávka pouze pětkrát. Odhaduje, že to se změní, protože nejlepší energie je taková, která se vůbec nespotřebuje.

„V Evropě už političtí představitelé sestavují plán na překonání krize, bude uveřejněn pravděpodobně během pár týdnů a bude se soustředit na spotřebu. Očekávám velký důraz na poptávku,“ uvádí analytik.

Součástí by měla být motivace velkých společností, aby spotřebu omezily nebo přesunuly ze špičky, a to buď ceníkem, který bude mít rozdílné sazby pro špičku, nebo jinými pobídkami. Klasická verze je levnější elektřina mimo špičku, tedy v noci nebo o víkendu. „Ale co slyším z Bruselu je extrémní forma: Zaplatit továrnám, aby snížily produkci nebo dokonce zastavily, aby šetřily elektřinu a ta fungovala pro ostatní,“ uvádí Blas a dodává: „Šetřit elektřinou znamená šetřit plynem, protože podstatná část energie v Evropě vzniká spalováním plynu z Ruska.“

Podle analytika už o něčem takovém uvažují ve Velké Británii. Provozovatel elektrické sítě již rozesílá firmám dotazníky, kolik megawattů by dokázaly na zimu ušetřit a kolik by si za toto ušetření řekly. „Nastíněny byly platby od od 100 po 6000 liber za megawatthodinu,“ uvádí Blas s tím, že cena za elektřinu den předem se nyní pohybuje okolo 200 liber za megawatthodinu. Německo prý přemítá nad podobným systémem na základě aukce, kdy by firmy mohly soutěžit o záporné ceny za ušetřené megawatthodiny.

U domácností je situace složitější, vzhledem k tomu, že firmy mohou celkem jednoduše plánovat spotřebu a také ji měřit, nemluvě o tom, že ji mohou vypnout úplně. Domácnosti by mohly využívat nové digitální měřiče, aby mohly využít tarify s rozdílnou cenou pro špičku.

Nicméně domácnosti by se mohly dotovat jinak. A to šrotovným, které v roce 2009 vedlo v USA k výměně 677 tisíc vozů za nové. Hned po vytápění jsou energeticky nejnáročnější domácí spotřebiče, tedy pračky, trouby, sušičky, ledničky a mrazáky. „Zlepšení jejich výkonu může ušetřit hodně megawatthodin. Evropské vlády by měly daňové úlevy – sníženou DPH – nebo dokonce přímé dotace, aby povzbudily rodiny, aby své energeticky náročné přístroje vyměnily za méně energeticky náročné,“ míní Blas.

Dodává, že na jihu Evropy by do těchto přístrojů měla být zahrnuta i klimatizace, která tvoří podstatnou část spotřeby energie ve Španělsku, Portugalsku, Francii a Itálii. Řecko už nabízí dotaci 30 až 50 procent na pořízení nových energeticky úsporných spotřebičů a podle analytika by měly následovat další země. „Evropa by ironicky mohla okopírovat nepravděpodobného šampiona energetických úspor, totiž Saúdskou Arábii. Království už několik let provozuje program na nahrazení starých a neefektivních klimatizací novými, rodinám poskytuje dotace,“ informuje analytik.

Doplnil, že šrotovné může podpořit evropské výrobce a obchodní řetězce. „Nebude to levné. Ale to blackout (výpadek elektřiny – pozn. red.) také ne,“ shrnuje.

Známky toho, že se na trhu s elektřinou chystá krize, už jsou tu. Francouzské ceny elektřiny na prosinec už se zvedly na skoro 1000 eur za megawatthodinu (téměř 25 tisíc korun), před dvěma lety byly na úrovni 50 eur. Německá základní cena za elektřinu na příští rok je 300 eur za megawatthodinu.

Záporné ceny a pobídky pro zpomalení průmyslu mohou dle Blase pomoci ihned. „Snížení spotřeby elektřiny je klíčové pro úsporu plynu, a tím i závislosti na Rusku. V pátek ráno Velká Británie produkovala 65 % své elektřiny z plynu. Ten plyn by bylo lepší uspořit na zimu, kdy bude potřeba na vytápění,“ zakončil energetický analytik Blas svou úvahu.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Pohostinství je ve vleklé krizi. Máte plánu jim nějak pomoci?

Začalo to covidem a restrikcemi. Teď je tu inflace, tlak na zvyšování mezd, lidé už tolik neutrácí, ptž na to nemají. Restaurace zdražují, aby přežili, o to míň lidí si ale může dovolit jít do retaurace na jídlo. Zrušilijste EET a co dál? Plánujete nějakou pomoc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tahle lu*ra bude kázat lidem, aby si vzali dva svetry?“  Protivládní demonstraci na Staromáku vygradovala známá firma

18:29 „Tahle lu*ra bude kázat lidem, aby si vzali dva svetry?“ Protivládní demonstraci na Staromáku vygradovala známá firma

Pojďte říct vládě: Odejděte. Už toho bylo dost. Tak zvali organizátoři na demonstraci, která se dnes…