Nezaměstnaným se uleví. Skončí jim povinnost hlásit se na poště

24. 1. 2013 16:23

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá ukončit systém docházky nezaměstnaných (DONEZ). Ti, kteří byli do systému zavedeni, se museli nahlašovat na České poště v předem učenou dobu – jinak mohli být vyřazeni z evidence nezaměstnaných.

Nezaměstnaným se uleví. Skončí jim povinnost hlásit se na poště
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Projekt rozjelo v listopadu 2011 ministerstvo práce a sociálních věcí ještě pod vedením Jaromíra Drábka. Slibovala si od DONEZu omezení zaměstnávání načerno. Systém ale nakonec kritizovali ombudsman, opoziční ČSSD i odbory.

Nyní chce ministerstvo systém utlumit a následně zcela ukončit letos v září. Podle slov zastupujícího náměstka pro sekci zaměstnanosti Jiřího Vaňáska byl ale systém na jednu stranu vyhodnocen jako přínosný – lidé, kteří pracovali načerno, prý byli skutečně odhaleni. Do systému totiž podle jeho slov nebyli zařazováni běžní nezaměstnaní, ale ti, u nichž se dalo předpokládat, že skutečně nelegálně pracují.

DONEZ přesto kritizoval i sám ombudsman. Ona povinnost hlásit se na poště prý odporuje lidské důstojnosti. I proto loni v prosinci podal žalobu na ochranu veřejného zájmu. Šéfka Českého helsinského výboru Anna Šabatová dokonce hlášení označila za šikanu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vaše generace vnímá demonstrace jako samozřejmost... Schillerová nadzvedla ze židle Tvarůžkovou z ČT. Ta začala soptit

22:04 Vaše generace vnímá demonstrace jako samozřejmost... Schillerová nadzvedla ze židle Tvarůžkovou z ČT. Ta začala soptit

V době před hlasováním o nedůvěře vládě se ministři ČSSD rozhodli zatím zdržet podpory návrhu státní…