Nic. Nic. Nic neovlivníme. Zle o klimatu: Vládu to nepotěší

09.11.2021 10:24 | Ze sítí

Spolupracovník LN a předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost Jan Macháček má obavy z výsledků klimatického summitu ve skotském Glasgow. Zatímco v českých médiích se píše o tom, jak americký prezident Joe Biden na jednání usnul a jak se mladá aktivistka Greta Thunbergová zase zlobí, podle Macháčka by se mělo psát o tom, že projekty, které nebudou v souladu se zelnou ideologií, si v budoucnu pravděpodobně ani neškrtnou.

Nic. Nic. Nic neovlivníme. Zle o klimatu: Vládu to nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zchátralá továrna, ilustrační foto

Končící český premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden v pondělí na klimatické konferenci ve skotském Glasgow spustil palbu. Oznámil, že ve jménu naplnění ekologických cílů nelze ničit průmysl, který lidi živí. V České republice prolétly tiskem zprávy o tom, že ruský ani čínský prezident na konferenci vůbec nepřijeli a Indie své plány na dosažení uhlíkové neutrality odsunula prozatím k roku 2070. Světoví lídři vyzývají k ekologickému chování, ale sami na klimatickou konferenci dorazili tryskáčem.

„Každý si snad všiml, že Indie odložila svůj klimatický cíl o deset let a uhlíkovou neutralitu chce mít až v roce 2070. Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin do Glasgow ani nepřijeli. Všichni viděli, že Joe Biden na konferenci usnul, a navíc je jasné, že sliby o snižování emisí nepůjde vymáhat. A Greta Thunbergová se sice zase zlobí na svět dospělých, ale ona už je sama dospělá a už to začíná být dost otrava a nuda,“ napsal v komentáři pro LN Macháček.

Vzápětí dodal, že na Západě je klimatická konference v Glasgow hodnocena zcela jinak. Jako přelom, od něhož už nebude tak snadné couvnout, a ať už se budou vlády střídat všelijak, jejich směřování již bude do jisté míry tak či tak předem nastaveno. Macháček má za to, že o konferenci v Glasgow v USA kriticky informoval jen list Wall Street Journal a zpravodajská stanice Fox News.

Co bude určovat směřování budoucích vlád z pohledu Jana Macháčka?

„Bývalý guvernér britské centrální banky Bank of England Kanaďan Mark Carney v Glasgow oznámil vznik fondu ve výši 130 bilionů dolarů (ano, nejde o omyl – anglicky tedy „trillion“). Fond reprezentuje 40 procent světových finančních aktiv a 450 největších světových finančních firem a říká se tomu GFANZ, česky „glasgowská finanční aliance pro celkovou nulu“. Signatáři se hlásí k podpoře závěrů klimatické vědy, říká se tomu „vědecky podložené cíle“. Carneyho iniciativu podpořil například Michael Bloomberg, jeden z nejbohatších Američanů, finanční firmy jako BlackRock a Citi a největší pojišťovny. Na investice, které se nebudou podílet na směřování k nulovým emisím, se nebude půjčovat a nebudou se ani pojišťovat,“ napsal předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.

A ať chce, či nechce, bude tímto myšlenkovým proudem ovlivněna i Česká republika.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…