Nicholas Winton oslaví 106. narozeniny s rodinou a přáteli

17.05.2015 19:05

Již 106. narozeniny oslaví zachránce několika set československých dětí před nacismem Nicholas Winton v úterý v úzkém rodinném kruhu a s přáteli. ČTK to sdělila Wintonova dcera Barbara. "Otec je v pořádku, ale slábne. I tak se ale těší, že na své narozeniny přivítá doma nejbližší rodinu a několik přátel," uvedla Barbara Wintonová.

Nicholas Winton oslaví 106. narozeniny s rodinou a přáteli
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton

Podle ní sir Nicholas již není "v poslední době bohužel příliš aktivní" a nemůže moc cestovat. "Občas si doma zahraje s přáteli bridž, chodí za ním přátelé a jeho ´?děti´?," dodala Wintonová v souvislosti s dětmi, které se jejímu otci podařilo zachránit před nacisty. Přicházejí ho ale pozdravit i potomci zachráněných, kteří se o něm dozvěděli až později, dodala. Winton žije v Maidenheadu u Londýna.

Barbara Wintonová napsala o životě svého otce knihu

Loni oslavil Winton 105. narozeniny na českém velvyslanectví v Londýně, kde se oslavy zúčastnily desítky lidí, včetně asi desítky jeho "dětí". Podobně oslavil na ambasádě v roce 2009 i sté narozeniny; přišly tehdy desítky lidí, které zachránil. Winton zorganizoval těsně před druhou světovou válkou převoz 669 především židovských dětí z protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zajišťoval zvláštní vlaky, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách.

Barbara Wintonová napsala o životě svého otce knihu, která vyšla i česky pod titulem Není-li to nemožné. V předmluvě uvedla, že pro otce "to bylo v jeho životě krátké období, ale klíčové pro ty, které zachránil". Narážela na to, že Winton strávil v Praze před válkou jen několik týdnů. Podle ní je po celém světě asi 6000 lidí - zachráněných a jejich potomků -, kteří jejímu otci vděčí za život.

Winton dostal řadu britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu. Loni prezident Miloš Zeman udělil Wintonovi Řád Bílého lva.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…