Nicholas Winton oslaví 106. narozeniny s rodinou a přáteli

17.05.2015 19:05

Již 106. narozeniny oslaví zachránce několika set československých dětí před nacismem Nicholas Winton v úterý v úzkém rodinném kruhu a s přáteli. ČTK to sdělila Wintonova dcera Barbara. "Otec je v pořádku, ale slábne. I tak se ale těší, že na své narozeniny přivítá doma nejbližší rodinu a několik přátel," uvedla Barbara Wintonová.

Nicholas Winton oslaví 106. narozeniny s rodinou a přáteli
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton

Podle ní sir Nicholas již není "v poslední době bohužel příliš aktivní" a nemůže moc cestovat. "Občas si doma zahraje s přáteli bridž, chodí za ním přátelé a jeho ´?děti´?," dodala Wintonová v souvislosti s dětmi, které se jejímu otci podařilo zachránit před nacisty. Přicházejí ho ale pozdravit i potomci zachráněných, kteří se o něm dozvěděli až později, dodala. Winton žije v Maidenheadu u Londýna.

Barbara Wintonová napsala o životě svého otce knihu

Loni oslavil Winton 105. narozeniny na českém velvyslanectví v Londýně, kde se oslavy zúčastnily desítky lidí, včetně asi desítky jeho "dětí". Podobně oslavil na ambasádě v roce 2009 i sté narozeniny; přišly tehdy desítky lidí, které zachránil. Winton zorganizoval těsně před druhou světovou válkou převoz 669 především židovských dětí z protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zajišťoval zvláštní vlaky, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách.

Barbara Wintonová napsala o životě svého otce knihu, která vyšla i česky pod titulem Není-li to nemožné. V předmluvě uvedla, že pro otce "to bylo v jeho životě krátké období, ale klíčové pro ty, které zachránil". Narážela na to, že Winton strávil v Praze před válkou jen několik týdnů. Podle ní je po celém světě asi 6000 lidí - zachráněných a jejich potomků -, kteří jejímu otci vděčí za život.

Winton dostal řadu britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu. Loni prezident Miloš Zeman udělil Wintonovi Řád Bílého lva.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…