Ničíte národ, co to děláte? V Kyjevě bude pochod homosexuálů. A je veselo

09.06.2016 12:47

12. června má v ukrajinském hlavním městě Kyjevě proběhnout pochod homosexuálů, přesněji řečeno „Pochod rovnosti“. Samotný pochod tohoto typu není pro Ukrajinu ničím novým, zajímavé ovšem je, že v dnešním roce se informace o jeho pořádání objevila jen několik dní předem. Místo konání průvodu se – ostatně jako obyčejně – zatím drží v tajnosti. Pochod už několik dní před jeho samotnou realizací vyprovokoval ostrou rozmíšku mezi jeho zastánci a lidmi z „Pravého sektoru“.

Ničíte národ, co to děláte? V Kyjevě bude pochod homosexuálů. A je veselo
Foto: pixabay.com
Popisek: Socha archanděla Michaela na kyjevském Maidanu

Podle informací, které se objevily na facebookové stránce organizátorů pochodu, by vše mělo začít v 10 hodin ráno a účastníci by se měli začít scházet v 9 hodin. Uvádí se také, že ti, kdo přijdou na místo po desáté hodině, se již nebudou moci pochodu zúčastnit. Podle všeho by měl být pochod doprovázen až šesti a půl tisíci ukrajinských policistů, kteří budou zodpovídat za bezpečnost účastníků.

Představitelé „Organizace ukrajinských nacionalistů“ Nikolaje Kochanovského a stovky vojáků z 13. dobrovolnického ukrajinského sboru, tak zvaného „Pravého sektoru“, již prohlásili, že se chystají akci narušit.

K tématu se vyjádřil i Kongres Spojených států, jenž v otevřeném dopise vyzval ukrajinskou vládu, aby zajistila bezpečné podmínky k realizaci pochodu. Rovněž ukrajinská policie vydala prohlášení o tom, že v době pochodu rozhodně nedopustí žádné provokace.

Z druhé strany již více než deset tisíc obyvatel Kyjeva podepsalo petici, kterou vyjádřili svůj nesouhlas s organizací podobné akce. Vzhledem k tak vysokému počtu podpisů se jí bude muset zabývat i ukrajinská vláda.

Deník RIA Novosti Ukrajina dal oběma stranám možnost otevřeně vyjádřit svá očekávání a obavy

O tom, proč představitelé sexuálních menšin usilují o uspořádání zmíněného pochodu, ve studiu rádia Hlas Kyjeva promluvil ředitel Národního LGBT portálu Ukrajiny a výkonný ředitel Ukrajinské dobročinné organizace Zdroj opory Bogdan Globa.

„Co se týče nedávných projevů přívrženců Pravého sektoru, myslím si, že je to něco, čím by se měla zabývat ukrajinská policie, jelikož se objevily i hrozby fyzického násilí,“ prohlásil Globa.

„Také se musím přiznat, že mi moc nejdou do hlavy ty jejich argumenty o tom, že teď není čas na to, aby se na Ukrajině organizovaly nějaké pochody. Zdá se mi, že úplně nechápou to, že ‚Pochod rovnosti‘ není nějakou kratochvílí, ale akcí bránící právo, kde se lidi chtějí vyjádřit na adresu toho, že existuje celá plejáda práv, která jsou určité společenské skupině jednoduše odepřena. Dobrá, jestli chtějí mluvit o válce jako důvodu toho, že se nemůžou pořádat takové akce, proč tedy i nadále probíhají jiné události typu koncertů, fotbalových zápasů atd.?“ uvedl zastánce pochodu.

Problémy vytvářejí jen nacionalisté, oni nám vyhrožují

Globa se vyjádřil i ke slovům autorky zmíněné petice, ředitelky informačního oddělení „Pravého sektrou“ Natalie Galuškové, které prohlásila, že pořádání podobné akce není v současné situaci úplně namístě, jelikož v zemi zuří válka a podobné události by mohly negativně přispět ke zvýšení nestability ve společnosti.

„Takový názor mají jenom lidé z Pravého sektoru. My na rozdíl od nich nikomu nevyhrožujeme fyzickým násilím a nestabilitu můžou umocnit právě projevy fyzického násilí, které se objevují pouze u nich, ne u nás,“ zmínil.

„Samozřejmě, že i navzdory pravděpodobnému násilí na nás páchanému vyjdeme do ulic. V historii ještě žádná menšina nedostala jen tak svá práva. Ženy musely před sto lety za svá volební práva tvrdě bojovat. Vždy se jedná o tvrdý boj, kdy je většinová společnost proti vám,“ zdůraznil Globa.

Organizátor akce se vyjádřil i k petici, kterou podepsalo již přes deset tisíc Ukrajinců. „Obecně jsem přesvědčen o tom, že sbírat podpisy pro věc, která má upřít některá práva sociální skupině, není správné; to už můžeme začít podepisovat petici za obnovení trestu smrti,“ zmínil.

Vojáci přicházející domů z vojny nechtějí vidět žádný pochod homosexuálů

Ve studiu byla přítomná i již zmíněná autorka petice Natalia Galušková, která sotva co Globa dokončil poslední slovo, začala kontrovat.

„Petici jsem napsala, aby naše vláda konečně vyslyšela mínění svého národa. V zemi probíhá válka. LGBT aktivisté pořádají akce, které ničemu nepomáhají. Vojáci se každým dnem vracejí domů z bitevního pole, chtějí vidět, že za nimi národ a vláda stojí, mnozí se vrací s psychickými problémy. Co místo toho uvidí? Plné město těchto lidí. Co myslíte, že si o tom pomyslí? Zřejmě je to přivede na myšlenku: Za tohle jsme šli bojovat, za průvody homosexuálů?“ uvedla Galušková.

Poté moderátorka pořadu položila následující otázku: „Nemyslíte si ovšem, že v celém Majdanu šlo o to, aby měli všichni občané Ukrajiny, bez ohledu na svou sexuální orientaci nebo cokoliv jiného, stejná práva a příležitosti?“

„Vůbec ne. Myslím si, že Majdan vznikl jako následek fyzického násilí páchaného proti studentům, snažil se obnovit spravedlnost v zemi, zbavit se tyrana. Kdo byl hlavní silou na Majdanu? Byli to právě nacionalisté, tam se utvořil ‚Pravý sektor‘,“ uvedla v odpovědi na otázku.

Přestože Galušková hovořila v počátku zejména o probíhající válce, později se v rozhovoru přiznala, že je proti organizaci pochodů takového typu obecně. „Chápejte, že na Ukrajině vyznáváme prostě historicky jiné hodnoty. Tradiční rodinu: muže a ženu, kteří jsou předurčeni k tomu, aby zachovali rod. Propaganda jednopohlavních svateb přivede ke zničení národa, který se nebude schopen reprodukovat,“ uvedla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: fib

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

21:40 Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

Covidové šílenství odeznělo, vystřídala jej další silná témata, jako je válka, energetická krize a z…