Nikulin chce za nezákonné vydání do USA odškodné 1,5 milionu Kč

15.11.2019 21:15 | Zprávy
autor: čtk

Rus Jevgenij Nikulin, kterého ČR vydala ke stíhání do Spojených států, žádá po českém ministerstvu spravedlnosti 1,5 milionu korun za újmu způsobenou nezákonným rozhodnutím. Na dotaz ČTK to dnes uvedl Nikulinův advokát Martin Sadílek. Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka potvrdil, že úřad již žádost obdržel. Ústavní soud v dubnu konstatoval, že bývalý ministr Robert Pelikán (ANO) při vydání porušil Nikulinova práva.

Nikulin chce za nezákonné vydání do USA odškodné 1,5 milionu Kč
Foto: Reprofoto youtube.com
Popisek: Jevgenij Nikulin.

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil hackerských útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox.

Nezbytným předpokladem vydání Nikulina do USA byl souhlas ministra spravedlnosti. Pelikán extradici povolil 29. března 2018, přestože česká justice v té době ještě ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na azyl. Ústavní soud se proto následně Rusa zastal, a to přesto, že muž nakonec azyl nezískal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Odposlechy

Jestli jsou odposlechy maďarského ministra zahraničí pravdivé, je to opravdu děsivé, ale není stejně tak děsivé, že jsou politici odposloucháváni. A kým vlastně a kdo to zveřejnil?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrůdné.“ Odveta za pořad ČT, v němž všichni nadávali Jaklovi

11:42 „Zrůdné.“ Odveta za pořad ČT, v němž všichni nadávali Jaklovi

Události, komentáře týdne se výjimečně vysílaly v pondělí. Zazářil v nich zejména bývalý člen RRTV z…