No tedy. Nigel Farage řekl o uprchlících něco, co je skoro s hvězdičkou

1. 6. 2015 8:45

Téma přistěhovalectví rezonuje celou Evropou a stává se třecí plochou na politické scéně i mezi obyvateli jednotlivých států. Názorová shoda však často nepanuje ani uvnitř politických stran. Šéf britské euroskeptické UKIP Nigel Farage se stal terčem kritiky od svého kolegy Douglase Carswella za svá slova o nutnosti omezit zdravotní péči HIV pozitivním uprchlíkům. O celé záležitost informuje deník The Guardian.

No tedy. Nigel Farage řekl o uprchlících něco, co je skoro s hvězdičkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na konferenci Akce D.O.S.T. vystoupil i europoslanec Nigel Farage
reklama

Farage ještě v průběhu předvolební televizní debaty řekl, že považuje na nemístné, aby mohli do Velké Británie přicházet HIV pozitivní lidé z celého světa a dostalo se jim léčby od Národní zdravotní služby (NHS), která stojí pro jednoho pacienta 25 000 liber ročně. „Britové musí mít jistotu, že NHS poskytuje léky lidem narozeným v naší zemi. Tedy lidem, kteří platí do systému NHS dlouhá léta velké peníze,“ nechal se slyšet Farage. Jeho slova tehdy značně šokovala ostatní účastníky debaty. Konzervativní politik George Osborne řekl, že je pod jeho důstojnost taková slova vůbec komentovat. Leanne Woodová z velšské strany Plaid Cymru vyzvala Farageho, aby se styděl.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

S Farageho pohledem ovšem nesouhlasí Douglas Carswell, první politik za UKIP, který byl zvolen do britského parlamentu. V době předvolební kampaně se zdráhal šéfa strany otevřeně kritizovat. Prohlašoval, že nehodlá odpovídat na otázky, jejichž jediným cílem je přinutit jej ke kritice Farageho. „Tuto hru já rozhodně hrát nebudu,“ odpověděl na dotaz britských médií a dodal, že souhlasí s tezí, že by britské zdravotnictví mělo sloužit v prvé řadě Britům. Několik týdnů po volbách však byl Carswell přece jenom sdílnější. V rozhovoru pro BBC Radio 5 uvedl, že „UKIP v některých tématech nasadila nevhodný tón“. Jako konkrétní příklad zmínil Farageho komentáře o HIV pozitivních přistěhovalcích. Pro Carswella má toto téma poněkud osobnější nádech, protože jeho otec Wilson je světově uznávaným odborníkem, který se již téměř půl století věnuje problematice onemocnění AIDS.

Podle Carswella nebyly Farageho komentáře správné nejen proto, že ve volbách nepřinesly UKIP žádný užitek, ale především proto, že nejsou správné ve své samotné podstatě. Carswell varoval před příliš razantním tónem prezentovaným lídry UKIP, kteří by dle jeho názoru mohli odrazovat spoustu potencionálních voličů. „Existují skutečně pádné argumenty pro omezení využívání zdravotnické péče přistěhovalci. Na druhou stranu bychom měli mít na paměti, aby podobná opatření nepoškodila image Velké Británie v očích ostatních,“ poznamenal Carswell, který byl jedním z politiků UKIP, který doporučoval Faragemu po volebním neúspěchu vzít si „krátké volno“. Odmítal však, že by si přál odstoupení stávajícího šéfa z čela strany z obav, že jeho razantní odmítání EU štěpí stranu. Carswell se nicméně netajil s tím, že by si přál, aby stranu vedla spíš nepolitická figura typu podnikatele Jamese Dysona.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, je mi vás líto! Hvězda posílá Česku. Co Česko hvězdě?

7:12 Češi, je mi vás líto! Hvězda posílá Česku. Co Česko hvězdě?

Proti drakonickým opatřením, která mají snížit mobilitu, se nadále ozývá odpor. A to dokonce i ze za…