No to je gól: Podívejte se, koho bude volit česká mládež

2.8.2017 8:44 dop.

Bezmála čtyři sta tisíc prvovoličů vyrazí letos poprvé k volebním urnám. Podle odborníků, které vyzpovídal deník Právo, bude mladé voliče nejvíce oslovovat hnutí ANO Andreje Babiše, Pirátská strana nebo SPD Tomio Okamury.

No to je gól: Podívejte se, koho bude volit česká mládež
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

„U prvovoličů je silná tendence volit netradiční strany, jako jsou Piráti či Zelení. Letos ale statistiky ukazují, že má u nich šanci SPD Tomio Okamury. A ještě atraktivnější pro ně bude hnutí ANO,“ uvedl sociolog Jan Herzmann.

Ze skupiny prvovoličů by hnutí Andreje Babiše mohla volit podle Herzmanna až pětina lidí. „Klíčová je pro ně silná a netradiční osobnost lídra ANO, ale i silná působnost hnutí na sociálních sítích. Prvovoliči mohou někdy působit jako jazýček na vahách. Podle průzkumů to ale nevypadá, že by mohli rozhodnout o čemkoli ve volbách,“ zmínil s tím, že klíčovou skupinu bude skupina lidí starších šedesáti let. „Jsou zvyklí chodit k volbám,“ dodal.

S jeho pohledem pak souhlasí i sociolog Daniel Prokop, jenž se ale domnívá, že mladí by mohli pomoci svými hlasy nějaké straně překonat pětiprocentní hranici nebo alespoň 1,5procentní hranici, kdy pak mají strany nárok na příspěvky od státu. Mladí pak budou volit prý zejména Piráty, ANO a okamurovce. 

„U mladých Okamurovi přihrávají hlasy protiimigrační rétorika a silná přítomnost na sociálních sítích a v médiích, které tito lidé konzumují. Určitou roli hraje i to, že SPD není vyhraněná ani nalevo, ani napravo,“ dodal Prokop. 

Své pak řekl i politolog Milan Znoj. Ten uvádí, že preference prvovoličů jsou excentrické, klasické strany je nelákají a zavedené partaje odmítají. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

4:44 „Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

„Myslím si, že máme asi nejhorší vládu v našich dějinách. Ale je to naše vina, že jsme je zvolili,“ …