No to je gól: Podívejte se, koho bude volit česká mládež

02.08.2017 8:44

Bezmála čtyři sta tisíc prvovoličů vyrazí letos poprvé k volebním urnám. Podle odborníků, které vyzpovídal deník Právo, bude mladé voliče nejvíce oslovovat hnutí ANO Andreje Babiše, Pirátská strana nebo SPD Tomio Okamury.

No to je gól: Podívejte se, koho bude volit česká mládež
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

„U prvovoličů je silná tendence volit netradiční strany, jako jsou Piráti či Zelení. Letos ale statistiky ukazují, že má u nich šanci SPD Tomio Okamury. A ještě atraktivnější pro ně bude hnutí ANO,“ uvedl sociolog Jan Herzmann.

Ze skupiny prvovoličů by hnutí Andreje Babiše mohla volit podle Herzmanna až pětina lidí. „Klíčová je pro ně silná a netradiční osobnost lídra ANO, ale i silná působnost hnutí na sociálních sítích. Prvovoliči mohou někdy působit jako jazýček na vahách. Podle průzkumů to ale nevypadá, že by mohli rozhodnout o čemkoli ve volbách,“ zmínil s tím, že klíčovou skupinu bude skupina lidí starších šedesáti let. „Jsou zvyklí chodit k volbám,“ dodal.

S jeho pohledem pak souhlasí i sociolog Daniel Prokop, jenž se ale domnívá, že mladí by mohli pomoci svými hlasy nějaké straně překonat pětiprocentní hranici nebo alespoň 1,5procentní hranici, kdy pak mají strany nárok na příspěvky od státu. Mladí pak budou volit prý zejména Piráty, ANO a okamurovce. 

„U mladých Okamurovi přihrávají hlasy protiimigrační rétorika a silná přítomnost na sociálních sítích a v médiích, které tito lidé konzumují. Určitou roli hraje i to, že SPD není vyhraněná ani nalevo, ani napravo,“ dodal Prokop. 

Své pak řekl i politolog Milan Znoj. Ten uvádí, že preference prvovoličů jsou excentrické, klasické strany je nelákají a zavedené partaje odmítají. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

22:55 Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

Jak zajistit bezpečnou Evropu a bezpečné Česko a jak vyřešit válku na Ukrajině? Nejen o těchto klíčo…