No to je gól: Podívejte se, koho bude volit česká mládež

2. 8. 2017 8:44

Bezmála čtyři sta tisíc prvovoličů vyrazí letos poprvé k volebním urnám. Podle odborníků, které vyzpovídal deník Právo, bude mladé voliče nejvíce oslovovat hnutí ANO Andreje Babiše, Pirátská strana nebo SPD Tomio Okamury.

No to je gól: Podívejte se, koho bude volit česká mládež
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

„U prvovoličů je silná tendence volit netradiční strany, jako jsou Piráti či Zelení. Letos ale statistiky ukazují, že má u nich šanci SPD Tomio Okamury. A ještě atraktivnější pro ně bude hnutí ANO,“ uvedl sociolog Jan Herzmann.

Ze skupiny prvovoličů by hnutí Andreje Babiše mohla volit podle Herzmanna až pětina lidí. „Klíčová je pro ně silná a netradiční osobnost lídra ANO, ale i silná působnost hnutí na sociálních sítích. Prvovoliči mohou někdy působit jako jazýček na vahách. Podle průzkumů to ale nevypadá, že by mohli rozhodnout o čemkoli ve volbách,“ zmínil s tím, že klíčovou skupinu bude skupina lidí starších šedesáti let. „Jsou zvyklí chodit k volbám,“ dodal.

S jeho pohledem pak souhlasí i sociolog Daniel Prokop, jenž se ale domnívá, že mladí by mohli pomoci svými hlasy nějaké straně překonat pětiprocentní hranici nebo alespoň 1,5procentní hranici, kdy pak mají strany nárok na příspěvky od státu. Mladí pak budou volit prý zejména Piráty, ANO a okamurovce. 

„U mladých Okamurovi přihrávají hlasy protiimigrační rétorika a silná přítomnost na sociálních sítích a v médiích, které tito lidé konzumují. Určitou roli hraje i to, že SPD není vyhraněná ani nalevo, ani napravo,“ dodal Prokop. 

Své pak řekl i politolog Milan Znoj. Ten uvádí, že preference prvovoličů jsou excentrické, klasické strany je nelákají a zavedené partaje odmítají. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to podvodník! Fantom Tomáše Halíka znovu udeřil

13:10 Je to podvodník! Fantom Tomáše Halíka znovu udeřil

Člen akademické obce Univerzity Karlovy, docent Otakar Jelínek, se ve svém textu opřel do vzdělání a…