Noam Chomsky: USA vlastní polovinu bohatství na světě. Myslí si, že jsou výjimečné, ale to je falešná představa

17.08.2015 9:22

Americký levicový intelektuál a filozof Noam Chomsky v televizním rozhovoru kritizuje americkou zahraniční politiku. Tvrdí, že americká dominance po druhé světové válce světu uškodila a přesvědčení Američanů o své vlastní výjimečnosti považuje za nebezpečnou záležitost.

Noam Chomsky: USA vlastní polovinu bohatství na světě. Myslí si, že jsou výjimečné, ale to je falešná představa
Foto: Petr Kupka
Popisek: Noam Chomsky před budovou olomouckého kina Metropol, kde se zúčastnil besedy s veřejností

„Často se dopouštíme nebezpečného generalizování. Říkáme, že jsme lepší než oni. Lhostejno, o koho se jedná. Západ je lepší než Východ, Evropa je zase lepší než Afrika atd. Když se podíváte do historie, tak třeba Čína byla většinu své dávné historie nejrozvinutější a nejcivilizovanější země na světě. Naše myšlení je v mnoha směrech destruktivní a děsivé. Je to ale bohužel přirozený způsob, jakým lidé uvažují. My jsme Západ a Evropa, ale už ne Afrika. Jasně, jsme prostě nejlepší,“ říká Chomsky a konstatuje, že lidé působící v rámci určité skupiny si o sobě myslí, že jsou lepší než ostatní. „Tak například já jsem Žid. Když se podíváte na židovské tradice, tak tam rabíni neustále ostatním říkají, že židovská rasa je něco speciálního a nadřazeného jiným rasám.“

Podobný způsob myšlení je a v historii vždy byl vlastní nejenom v Evropě, ale i ve zmíněné Číně a ostatních mocných říších. „Vždy se do tohoto myšlení promítá imperiální historie, která byla dovršena tím, že Evropa získala kontrolu nad téměř celým světem. Vůbec celá západní civilizace je v podstatě založená na tom, že sever je lepší než jih. Například v dávných dobách se dokonce věřilo, že na jih od rovníku nemohou žít žádní lidé. Tehdejší učenci tvrdili, že by chodili vzhůru nohama. A nemusíme chodit až do tak hluboké historie. Dokonce i Henry Kissinger říká, že z jihu nikdy nepřišlo nic nic významného. V podstatě jen zmodernizoval starou teorii o rasové nadřazenosti,“ vyjadřuje se Chomsky kriticky k doyenovi americké diplomacie.

Celý rozhovor v angličtině najdete ZDE

Chomsky míní, že přesvědčení o vlastní nadřazenosti do velké míry ovlivňuje americkou zahraniční politiku. „Je to velmi dobře vidět na mnoha odtajněných mezinárodních dohodách, ve kterých si lídři světových velmocí plánovali vše podle svého. Po roce 1945 Spojené státy v podstatě převzaly nadvládu nad světem. Taková dominance neměla nikdy ve světě obdoby. Jedné zemi patří polovina světového bohatství a disponuje obrovskou vojenskou silou. Washington tedy samozřejmě po válce usiloval ovládnout a řídit celý svět. To bylo jedním z hlavních úkolů zaměstnanců ministerstva zahraničí. Iniciátorem těchto plánů byl George Kennan, jeden z vysoce respektovaných diplomatů a tvůrců moderního světa,“ tvrdí Chomsky.

„On a jeho kolegové rozparcelovali celý svět a naplánovali, jakou funkci by měly jednotlivé regiony sehrát ve světě ovládaném Spojenými státy. Například funkce jihovýchodní Asie byla poskytnout zdroje a suroviny pro průmyslové země Evropy a Spojené státy. O Africe prohlásil, že tam Washington nesleduje žádné větší cíle a kontinent by měl být využit pro obnovu poválečné Evropy. I tato doktrína tedy podporovala teorie o bílé nadřazenosti. Srovnávající vědecké studie bílé většiny a černé menšiny George Fredericksona, uznávaného amerického vědce, byly dokonce ještě extrémnější než apartheid v jižní Africe. Prostě klasický případ myšlení ovlivněného imperiální nadvládou. Obecně platí, že čím více moci máte, tím více máte možnost ospravedlňovat svoji ideologii přes média i vzdělávací instituce. Je typické, že když někoho držíte pod krkem, hledáte odůvodnění. Děláte to proto, že máte pravdu či že si to zaslouží. A nebo prostě proto, že jste lepší než on atd.“

Chomsky rovněž ostře kritizuje tezi o americké výjimečnosti. „Jednak je to naprosto falešná představa, která nemá žádný obsah. Stejně tak je ale nutné říci, že to není čistě americký problém. Podobně uvažují či uvažovali Francouzi nebo Britové. Spojené státy představují dominantní ekonomickou sílu v celosvětovém měřítku již od konce druhé světové války. V dalších oblastech dokonce ještě před ní. Údajná americká výjimečnost je naše ostudná verze pojetí dějin. Jak proti tomu bojovat? Jedině tak, že budeme zmiňovat fakta,“ uzavírá Chomsky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …