Noční sčítání hlasů: Po Čunkovi jde z prvního kola rovnou do Senátu také Drahoš. A další jména...

06.10.2018 15:21

Výsledky prvního kola voleb do Senátu přes noc nabraly již konečnou podobu. O úspěšných kandidátech, kteří půjdou do druhého kola, které nás čeká za týden, je rozhodnuto. Suverénní přímý postup hned z prvního kola slaví hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který obhájil svůj mandát v Senátu. Senátorem za Prahu 4 bude nově bývalý prezidentský kandidát a šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Mandát získal také už v prvním volebním kole.

Noční sčítání hlasů: Po Čunkovi jde z prvního kola rovnou do Senátu také Drahoš. A další jména...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesor Jiří Drahoš
reklama

Raduan Nwelati (ODS) mnoho let úspěšně řídil Mladou Boleslav, primátorem byl od roku 2006, v zastupitelstvu Středočeského kraje seděl mezi lety 2004 až 2016. Teď by se rád posunul do Senátu. A výsledky ze sečtených okrsků jeho volebního obvodu naznačují, že by mohl uspět. Postoupil do druhého kola se ziskem necelých 33,86 procent hlasů a za týden se utká o post senátora s kandidátem ANO Jiřím Müllerem.

Anketa

Kdo se vám nejvíce líbil v předvolební superdebatě lídrů?

hlasovalo: 10533 lidí

Stojí za zmínku, že se Nwelatimu daří i navzdory tomu, že se v předvolební kampani vymezoval proti cizincům. „Nulová tolerance cizincům, kteří nedodržují naše zákony,“ hlásal Nwelati do světa. „Chceš tu pracovat? Dodržuj pravidla! Jinak tě tu nechceme!" hlásal dál.

Ve vyjádření pro ČTK dodával, že si cizinců pracujících v Česku váží, ale chce mít k dipozici nástroje pro případ, že cizinci nebudou dodržovat naše pravidla. „Vítám každého cizince, který přijede do Mladé Boleslavi a chce tady pracovat. Ale chci, aby dodržoval pravidla. Pokud nebude, chci mít možnost, jak to řešit," řekl Nwelati.

ODS ve vedení, Kubera jasné prvenství. Čunek a Drahoš nad 50 procent

Podobně dobře jako Nwelati v Mladé Boleslavi si vedl i dosavadní senátor ODS v Jablonci nad Nisou na severu Čech Jaroslav Zeman (ODS), dosáhl v prvním kole výsledku 41,81 procent a postoupil s velkým náskokem. Ten pro změnu prezentuje rázná stanoviska vůči Romům. „Paní Šabatové bych vzkázal, ať si jich dvacet adoptuje a nastěhuje si je do bytu. Může jim dát šanci a živit ze svých výplat. Ať nám pak za rok, za dva řekne, jak to dopadlo. Opravdu se mezi nimi někteří dobří najdou, ale jsou to jednotky z desítek,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Ve druhém kole za Teplice změří síly Jaroslav Kubera (41,81 procent) se Zdeňkem Bergmanem (SEN21), který získal 21,1 procenta hlasů.

Senátorem za Prahu 4 bude nově bývalý prezidentský kandidát a šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Mandát získal už v prvním volebním kole. Porazil mimo jiné dosavadní senátorku, vědkyni Evu Sykovou (dříve za ČSSD, nyní za ANO). Drahoše podle výsledků po sečtení čtyř pětin okrsků v obvodu volilo zhruba 52,65 procenta voličů. Syková získala 13,06 procenta hlasů, třetí byl Martin Dvořák (ODS) s 12,44 procenta hlasů.

Exministr kultury Daniel Herman si v barvách KDU-ČSL počíná nadějně na Chrudimsku. V nabité konkurenci třinácti dalších kandidátů jen těsně prohrál souboj o první místo s kandidátem ODS Janem Teclem, oba pánové se pohybují kolem 15 procent a čeká je druhé kolo (Tecl 15,44 procent, Herman 15,13 procent). Až na čtvrtém místě skončila kandidátka ČSSD Lucie Orgoníková. (rozhovor PL s ní ZDE).

Do druhého kola za obvod Náchod postoupili předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (26,62 procent) a někdejší policejní prezident Martin Červíček (ODS) se ziskem 26,49 procent. Oba Rozuzlení bude jejich souboj mít až ve druhém kole.

Hermanův stranický kandidát Jiří Čunek hned v prvním kole vyhrál volby na Vsetínsku, jeho podpora se zastavila na strhujících 51,59 procentech, ve Vsetíně už je sečteno. Čunek tak přesvědčivě obhájil senátorský mandát.

Na Českobudějovicku jasně postoupil nezávislý pravicový kandidát, hudebník a provozovatel místního rádia Ladislav Faktor. Ten vyhrál první kolo nad současným senátorem Jiřím Šestákem (STAN) v poměru 41 ku 27 procentům.

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Brno-město postoupili rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN) a bývalý ředitel Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý (ANO). Vyplývá to z výsledků sčítání na www.volby.cz. Bek dostal 38,17 procenta hlasů, druhý Ostrý má 18,70 procenta.

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Chomutov postoupili ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové Přemysl Rabas (SEN 21) a lékařka Martina Chodacká (ANO). Vítěz Rabas získal 33,51 procenta hlasů, druhá Chodacká dostala 21,35 procenta.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Domažlice postoupili Vladislav Vilímec (ODS) a senátor Jan Látka (ČSSD). Vítěz Vilímec získal 21,49 procenta hlasů, druhý Látka dostal 21,47 procenta voličů.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Břeclav postoupili starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS) a sommeliér Libor Nazarčuk (ANO). Vítěz Koštial získal 27,11 procenta hlasů, druhý Nazarčuk dostal 20,67 procenta voličů.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Šumperk postoupil ředitel šumperské nestátní neziskové organizace Pontis Miroslav Adámek (ANO) a dosavadní šumperský starosta Zdeněk Brož (KDU-ČSL), který senátorské křeslo obhajuje. Vítěz Adámek získal 29,21 procenta hlasů, druhý Brož dostal 20,46 procenta voličů.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Třebíč, kde kandidovalo devět lidí, postoupili starostka Koněšína Hana Žáková (STAN) a notář Miroslav Michálek (ANO). Vítězka Žáková získala 28,49 procenta hlasů, druhý Michálek dostal 14,77 procenta.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Zlín postoupili nynější lidovecký senátor Patrik Kunčar a bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš, kandidující za Stranu soukromníků ČR. Vítěz Kunčar získal 33,39 procenta hlasů, druhý Lukáš dostal 27,21 procenta voličů.

V Ostravě kandidoval expremiér Jiří Paroubek. Na úspěšný politický comeback to ale nestačilo, Paroubek skončil až sedmý. Po prvním kole jde dále horolezec Leopold Sulovský za hnutí Ostravak (24,82 procent), který se utká ve druhém kole s Ivem Gondkem za ANO (19,19 procent)

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Sokolov postoupili geodet a bývalý krajský zastupitel Miroslav Balatka (STAN) a místostarostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO). Vítěz Balatka získal 28,74 procenta hlasů, druhá Oulehlová 25,72 procenta voličů.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Rokycany postoupili Pavel Karpíšek (ODS) a Milada Emmerová (ČSSD). Vítěz Karpíšek získal 28,55 procenta hlasů, druhá Emmerová dostala 15,79 procenta voličů.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Litoměřice postoupili litoměřický starosta Ladislav Chlupáč (ODS) a lékař Ondřej Štěrba (ANO). Vítěz Chlupáč získal 24,50 procenta hlasů, druhý Štěrba dostal 19,53 procenta voličů.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Benešov postoupili místostarosta Říčan u Prahy Zdeněk Hraba (STAN) a politolog Jiří Kozák (ODS). Vítěz Hraba získal 20,93 procenta hlasů, druhý Kozák dostal 17,29 procenta voličů.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Svitavy postoupili náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš (ODS) a bývalý poslanec Pavel Havíř (ČSSD). Vítěz Kortyš získal 24,73 procenta hlasů, druhý Havíř dostal 20,76 procenta voličů.

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Prostějov postoupily dosavadní senátorka Božena Sekaninová (ČSSD) a bývalá poslankyně a někdejší místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková (NK). Vítězka Sekaninová získala 18,68 procenta hlasů, druhá Chalánková 12,68 procenta voličů.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Opava postoupili starosta Bolatic a bývalý senátor Herbert Pavera (TOP 09) a učitelka Simona Horáková (ANO). Vítěz Pavera získal 36,27 procenta hlasů, druhá Horáková dostala 21,54 procenta voličů.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Karviná postoupili dosavadní senátor Petr Vícha (ČSSD) a bývalá poslankyně a někdejší primátorka Havířova Milada Halíková (KSČM). Vítěz Vícha získal 36,72 procenta hlasů, druhá Halíková dostala 16,45 procenta voličů.

Pražské senátní obvody se vyvíjely velmi zajímavě. Na Praze 8 při sečtení téměř všech hlasů vede Pirát Lukáš Wagenknecht, který má 18,1 procent. S ním do druhého kola postoupí profesor Dungl (nominovám TOP 09 a STAN) s více než 15 procenty. Hayato Okamura neuspěl a je až pátý s necelými 12 procenty.

Na Praze 12 je už také rozhodnuto. Přímý postup z prvního kola těsně utekl se ziskem 47,98 procent hlasů neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Pavlu Fischerovi, který kandiduje jako nezávislý. Ve druhém kole se utká s Evou Tylovou (Piráti). Ivan Pilný (ANO) skončil překvapivě za branami finále, na třetím místě na Tylovou ztratil necelá čtyři procenta.

Na Praze 2 kandiduje další z prezidentských kandidátů, kteří v prezidentské volbě neuspěli proti Miloši Zemanovi. Ve volbách senátních se mu ale daří nepoměrně lépe. Z jasného prvního místa postoupil do druhého kola Marek Hilšer se 44,45 procenty hlasů. Stávající senátor Libor Michálek (Piráti) postupuje také s hubenějším výsledkem 15,57 procent, třetí herec Vladimír Kratina (ODS) získal 11,71 procent hlasů.

Kdo naprosto propadl, je aktivista Martin Uhlíř, kandidující za TOP 09 s podporou Bursíkovy strany LES. Na Rokycansku je předposlední. Uhlíř, někdejší zastupitel na Praze, se nejprve proslavil razantní podporou ukrajinského Majdanu a pravidelnou účastí na demonstracích proti Putinovi. Letos na sebe upozornil konfliktem s místopředsedou ČSSD Jaroslavem Foldynou během příjezdu Nočních vlků, proti kterým Uhlíř protestoval. (FOTO ZDE)

Později také vyvolal konflikt na knižním veletrhu, když mu vadilo, že zde nakladatelství Olympia prezentuje knihy rozhovorů ParlamentníchListů.cz s prezidentem Milošem Zemanem. Ochranka ho musela odtáhnout.

Fotogalerie: - Uhlíř proti knihám

Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...
Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...
Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...
Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...
Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...
Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

7:31 Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

Bylo to na akci Milionu chvilek pro demokracii, kde zakladatel hnutí Praha Sobě Jan Čižinský odhalil…