Noční vlci na Berlín ještě nevyjeli, a už je kolem jejich cesty rozruch

24.04.2015 12:03

Velké spory vyvolává chystaná jízda ruského motorkářského klubu Noční vlci, blízkého prezidentovi Vladimiru Putinovi. Cesta je plánovaná z Moskvy do Berlína a má připomenout vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety. "Na Berlín!" chtějí Noční vlci vyrazit v sobotu, na výročí závěrečného útoku na hlavní město třetí říše. Trasa má vést i přes Česko a Slovensko.

Noční vlci  na Berlín ještě nevyjeli, a už je kolem jejich cesty rozruch
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vlajka motorkářského gangu Noční vlci

Ačkoliv do sedel ještě neusedli, jejich jízda už vyvolala velké emoce. Odpůrci klubu, kteří v Nočních vlcích vidí především ruské nacionalisty podporující politiku Kremlu vůči západním sousedům, slibují protesty. Chtějí také, aby byla jízda zakázána. Na první protesty by motorkáři mohli narazit už na bělorusko-polských hranicích.

"Ruské motorkáře čeká spojený mezinárodní odpor Bělorusů, Poláků, Čechů, Slováků, Rakušanů, Němců a Ukrajinců," tvrdí běloruský opoziční aktivista Mikita Semjaněnka o chystané akci na přechodu Brest-Terespol. Martin Uhlíř z Pražského Majdanu ale považuje účast Čechů na blokování přechodu za nepravděpodobnou, spíše jen za deklarativní. Uhlíř patří k spoluorganizátorům petice, která od vlády požaduje zákaz vstupu Nočních vlků do Česka.

"Je nám úplně jedno, jestli se to někomu líbí, nebo ne. Nejsme stodolarová bankovka, abychom se líbili všem, ale naše plány neodvoláme. Máme své přesvědčení a své hodnoty, mezi něž patří i velké vítězství jako vrchol ruských dějin," říká vůdce klubu Alexandr Zaldostanov (50), známý pod přezdívkou Chirurg a považovaný za Putinova kamaráda.

"Je to hysterie... Ale čím více špíny na nás vylijí, tím více lidí uvidí, že Noční vlci jsou slušní lidé," poznamenal Zaldostanov. "Zdravý rozum napoví, že kdybych byl terorista, tak by mě lidi nevítali květinami," dodal v narážce na roli klubu při loňské anexi Krymu. Ale prý ještě neví, zda se na jízdu do Berlína sám vydá.

Jeho jméno figuruje na černé listině, kterou vydaly Spojené státy a která znamená zákaz vstupu do USA. Nicméně Evropská unie jej takto nepotrestala.

Polská premiérka označila plánovanou jízdu motorkářů za provokaci

Poláci mají vůči Rusku kvůli různým křivdám z minulosti tradičně nevraživý vztah, který kvůli Ukrajině ještě zesílil, a tak se hned po oznámení jízdy objevily výzvy k odporu proti "ruským banditům". Pod peticí se podepsalo několik tisíc lidí.

Premiérka Ewa Kopaczová, podobně jako čeští politici, hovořila o ruské jízdě jako o "provokaci", které by se však nemělo podlehnout a Polsko by jako právní stát mělo zasáhnout až v případě, že Rusové překročí zákon. Pravicová opozice volá po odepření víz a zákazu vstupu.

V polských médiích už se objevily nepotvrzené zprávy, že Německo Noční vlky na své území nepustí. Jeden z předáků polských motorkářů Marian Wengrzyn ale oznámil, že spolu s kolegy vyrazí na hranice, aby ruské hosty v pondělí ráno uvítali a chránili je při průjezdu Polskem.

Polští motorkáři chtějí své ruské kolegy chránit

"Nepřipustíme žádné výtržnosti, zajistíme jim bezpečný průjezd," řekl Wengrzyn, který patří k organizátorům jízd polských motorkářů do Ruska, ke katyňskému pomníku polských zajatců, postřílených před 75 lety sovětskou tajnou policií. Pro Rusy má však jízda po stopách minulých bojů do Berlína stejný význam, a tak by se Poláci podle něj měli k ruským motorkářům chovat stejně, jako se Rusové chovají k polským motorkářům, ne rozpoutávat štvanici.

"Noční vlci? Ať jedou," reagoval další předák polských motorkářů Aleksander Ostrowski, podle kterého se kolem jízdy dělá zbytečný rozruch. "Jestli někdo spojuje Noční vlky s Putinem, tak ať se jim dostane policejního doprovodu a hezkého uvítání, aby Kreml neměl důvod k uspokojení, že se chováme jako šílenci. Pak by Putinovi zmizel z tváře ten hloupý úšklebek," citoval jej časopis Newsweek.

"Noční vlci" jsou nejstarší ruský motorkářský klub a oslavy Dne vítězství pořádají každý rok. Označují se sice za apolitickou organizaci, nicméně se netají sympatiemi a podporou pro Putina, který s nimi udržuje kontakt. Po ruské anexi Krymu ruský prezident vyznamenal některé členy klubu, kteří na poloostrově "hlídkovali" a údajně i pacifikovali ukrajinské aktivisty.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…