Notáři působící v Česku nebudou muset být jen českými občany

28.12.2018 18:30

Notáři, kteří chtějí působit v Česku, nemusí být výhradně českými občany. Mohou mít občanství některého z dalších států Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru. Změnu přináší novela notářského řádu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad v tiskové zprávě. Informaci převzala ČTK.

Notáři působící v Česku nebudou muset být jen českými občany
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Ministerstvo spravedlnosti novelou reagovalo na březnový rozsudek Soudního dvora EU. Podle něj dosavadní podmínka státní příslušnosti, která je požadována českou právní úpravou, pro přístup k povolání notáře, představuje porušení smlouvy o volném pohybu pracovníků.

Notáři, kteří budou chtít působit v ČR, ale nadále budou muset mít vystudovanou českou právnickou fakultu, budou muset vykonat notářskou zkoušku v češtině a pro provádění procesních úkonů budou muset ovládat úřední jazyk, tedy český.

Soudní dvůr zastává názor, že žádná z aktivit notářské praxe v České republice není spjata s výkonem veřejné moci, a tak přístup k notářské profesi v členském státě nemůže být podmíněn státní příslušností. Soud už dříve rozhodl stejným způsobem vůči podobné praxi v několika jiných zemích Unie. Evropská komise už u něj žalovala Belgii, Francii, Lucembursko, Rakousko, Německo, Řecko, Nizozemsko, Lotyšsko nebo Maďarsko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…